Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Arriva i jej pociągi zostają [POBIERZ NOWY ROZKŁAD]

Dodano: 11.12.2021 | 17:03

Na zdjęciu: Polregio nadal będzie operatorem pociągów elektrycznych. Linie spalinowe - dzięki negocjacjom - będzie obsługiwać Arriva.

Fot. Szymon Fiałkowski

W niedzielę (12 grudnia) wchodzi w życie nowy roczny kolejowy rozkład jazdy. W województwie kujawsko-pomorskim jego wprowadzeniu towarzyszył kolejny kryzys. Pomimo początkowego przyjęcia wyłącznie propozycji Polregio i zapowiedzi zawieszenia połączeń na liniach obsługiwanych spalinowozami, ostatecznie urząd marszałkowski porozumiał się z Arrivą, która nadal będzie operatorem linii niezelektryfikowanych. Zmiany dla pasażerów w regionie zapowiada także PKP Intercity.

Trwający od kilkunastu dni chaos związany z uzyskaniem nowego porozumienia z przewoźnikami kolejowymi zakończył się na kilka dni przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Przyczyny jak i drogę wyjścia z kryzysu opisywaliśmy TUTAJ – w środę, 8 grudnia marszałek województwa Piotr Całbecki ostatecznie dogadał się zarówno z Polregio i Arrivą. Podmioty będą – jak do tej pory – prowadzić pociągi na odpowiednio liniach zelektryfikowanych i niezelektryfikowanych.

Najważniejszą, oczekiwaną społecznie zmianą jest przywrócenie (od 31 stycznia) połączenia Toruń-Sierpc przez Lipno. Korzystający z tej formy transportu publicznego będą też zadowoleni z tego, że wszędzie tam, gdzie jeszcze w listopadzie zakładaliśmy tymczasowe zastąpienie pociągów autobusami, pociągi będą dalej jeździć. Komunikacja zastępcza obsługuje nadal jedynie rewitalizowaną linię Toruń-Chełmża – podkreśla Beata Krzemińska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Porozumienie Arrivy z marszałkiem Całbeckim oznacza zachowanie połączenia Bydgoszcz – Chełmża.


POBIERZ ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW ARRIVY I POLREGIO W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

Linie zelektryfikowane (Bydgoszcz – Nakło – Piła, Bydgoszcz – Toruń, Bydgoszcz – Inowrocław – Poznań, Bydgoszcz – Laskowice – Gdynia)

Linie niezelektryfikowane (Bydgoszcz – Tuchola – Chojnice, Bydgoszcz – Chełmża, Brodnica – Wierzchucin, Bydgoszcz – Grudziądz)


W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity także możemy znaleźć zmiany, które dotyczą naszego regionu. Jak podkreśla przewoźnik, dostęp do jego usług zyskają mieszkańcy Rypina, Brodnicy i Grudziądza. – Wszystko za sprawą nowego pociągu TLK Flisak, który będzie kursować pomiędzy Katowicami a Gdynią. Tym samym mieszkańcy tych miejscowości zyskają możliwość sprawnej podróży do Trójmiasta oraz stolicy województwa śląskiego. Nowa trasa oznacza również, że będą mogli dostać się do Częstochowy, Łodzi oraz Płocka – informuje biuro prasowe spółki.

W letnie weekendy pociąg IC Lednica relacji Gdynia – Poznań przez Bydgoszcz będzie kursował w wydłużonej relacji do i z Wrocławia, stanowiąc dodatkowe bezpośrednie połączenie do stolicy województwa dolnośląskiego dla mieszkańców Bydgoszczy. Wydłużona zostanie także relacja pociągu IC Kujawiak, który dotychczas jeździł na trasie Bydgoszcz Główna – Łódź Fabryczna. Od nowego rozkładu jazdy skład będzie kursował do Chełma, dzięki czemu mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego zyskają kolejne bezpośrednie połączenie z Lublinem oraz dodatkowe możliwości podróży do Warszawy. Wydłużenie do Gorzowa Wielkopolskiego relacji składu TLK Zamoyski sprawi, że mieszkańcy Torunia zyskają bezpośrednie połączenie ze stolicą województwa lubuskiego. Dla Bydgoszczy będzie to drugie połączenie z Gorzowem Wielkopolskim.

Szybciej pojedziemy też do Łodzi. W związku z zakończeniem remontu linii kolejowej nr 16 od stycznia zaplanowano powrót pociągów na odcinku Łódź – Kutno na trasę podstawową przez Zgierz, Ozorków i Łęczycę. Przyniesie to skrócenie czasu podróży na ciągu Bydgoszcz – Toruń – Włocławek – Łódź: podróżni z Bydgoszczy dojadą do stacji Łódź Widzew najszybciej w 2 godziny i 55 minut. Dotychczas większość pociągów pokonywała ten odcinek w ponad cztery godziny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
1 rok temu

Żenada. Polregi chociaż sobą coś reprezentuje, a w Arrivie nie miła obsługa, smród i stare pociągi. Szkoda, bo mogłoby to wyjść wszystkim na dobre.