Bydgoszcz
2C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 2 • L 2
8C
Pt
8C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoczta Polska domaga się spisu wyborców od urzędu miasta. Prezydent Bruski zawiadamia prokuraturę
rafał bruski
23.04.2020 | 13:46

Poczta Polska domaga się spisu wyborców od urzędu miasta. Prezydent Bruski zawiadamia prokuraturę

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropolibydgoska.pl

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski podkreśla, że Poczta Polska nie ma uprawnień do otrzymania danych ze spisu wyborców.

Fot. Szymon Fiałkowski

W nocy ze środy na czwartek do bydgoskiego ratusza trafił drogą elektroniczną niepodpisany wniosek Poczty Polskiej o udostępnienie spisu wyborców. Reakcja prezydenta miasta Rafała Bruskiego – zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone do prokuratury.

Czwartek, 23 kwietnia, godzina 1:41. Z adresu mailowego wybory2020@poczta-polska.pl do urzędu miasta trafia dokument z wnioskiem o udostępnienie danych mieszkańców Bydgoszczy znajdujących się w rejestrze wyborców. Powodem są mające odbyć się w tym roku (co ciekawe, w piśmie nie pada ani razu nie tylko termin 10 maja, ale w ogóle jakakolwiek data dzienna) wybory na prezydenta kraju. Podstawą wniosku – uchwalona w ubiegły czwartek, 16 kwietnia Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a także decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy której Poczta Polska ma te wybory przygotować.

Pod pismem nikt się nie podpisuje, domaga się za to udostępnienia kilkunastu danych każdej z osób uprawnionych do głosowania. I to w terminie (zresztą zapisanym też w przywoływanej ustawie) maksymalnie dwóch dni roboczych od momentu otrzymania wniosku. Dokument ma być przygotowany w formie tekstowej, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym i przekazany jako archiwum (np. w formacie ZIP lub RAR). „Ewentualne pytania proszę kierować na adres poczty elektronicznej wybory2020@poczta-polska.pl” – czytamy.

Dokument skierowany do „wójtów, burmistrzów i prezydentów miast” trafił również do innych samorządowców. A ci już zapowiadali, że w przypadku wątpliwości będą kierowali wniosku do prokuratury. Tak właśnie w czwartek postąpił prezydent Rafał Bruski.

Z jego pisma przekazanego Prokuraturze Rejonowej Bydgoszcz-Południe wynika, że nocną wiadomość Bruski traktuje jako „podżeganie do niedopuszczalnego przetworzenia danych osobowych, jak też usiłowanie ich nieuprawnionego przetwarzania”. Na Twitterze pisze już wprost: „Nie będę łamał prawa w imię żądzy władzy PiS. Poczta Polska chciała ode mnie dane mieszkańców mimo to, że nie ma do tego prawa”. I dodaje, że rolą prokuratury powinno być ustalenie konkretnego sprawcy, gdyż nadawcą „mógł być ktoś podszywający się pod Pocztę Polską” (choć faktycznie domena poczta-polska.pl do niej należy).

W zawiadomieniu do prokuratury prezydent miasta wskazuje ponadto, że autor pisma nie dotrzymał obowiązków wymaganych prawem przy wniosku o udostępnienie spisu wyborców. Nie opatrzył go między innymi kwalifikowanym podpisem elektronicznym. A ten pozwoliłby ustalić nadawcę nawet w przypadku, gdyby na dokumencie nie widniało żadne nazwisko.

Ale to nie wszystko. Jako „zupełne nieporozumienie” Bruski wskazuje odwołanie się we wniosku do decyzji premiera Morawieckiego z 16 kwietnia. Prezydent zaznacza bowiem, że takie decyzje nie stanowią w Polsce źródła prawa. Dodaje też, że regulacje dotyczące gromadzenia i udostępniania danych osobowych określa wyłącznie ustawa.

Prezydent Rafał Bruski nie jest jedynym samorządowcem, który zapowiedział skierowanie sprawy anonimowego wniosku do prokuratury. Podobną deklarację złożyła w czwartek m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
MarekAdamJurant ze zbychowaJarkLucy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bernadeta
Gość
Bernadeta

Najpierw niech złoży zawiadomienie do prokuratury na firmę Komunalnik, która doprowadza Bydgoszcz do epidemii. Chyba pomylił kolejność

Jarosław
Gość
Jarosław

Widzę, że i tutaj moje trole, sowicie opłacane dotarły. Bardzo dobrze, hejtujcie dalej kochani. Władza ponad fszystko!

Justyna
Gość
Justyna

Brawo dla prezydenta 👏👏👏

Bydgoszczanin
Gość
Bydgoszczanin

Prezydent szuka zwady politycznej i usiłuje zakłócić proces przeprowadzenia wyborów. Zbędne działanie. Teraz potrzeba zgody i współpracy, a legitymizacja władzy jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania państwa w tej trudnej sytuacji

Sławek
Gość
Sławek

Niepotrzebna prowokacja, po co to wszystko? Wybory muszą się odbyć, tak stanowi konstytucja. Czyżby obrońcy konstytucji stawali ramię w ramię przeciwko niej?

ban
Gość
ban

Do „Sławek”. Dokładnie tak jak piszesz. „Wybory muszą się odbyć, tak stanowi konstytucja.” (Konstytucja z dużej litery). A nie łamiąc Konstytucję i byle do koryta.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Kwintesencja opozycji totalnej, żenada Panie Prezydencie

Dorota
Gość
Dorota

Jest RODO ustalone na mocy prawa 2016 roku i niezgodne z prawem jest udostępnianie żadnych danych. Tak samo jak to że mam do skrzynki pocztowej wrzucić mój numer pesel. Powinien się tym zająć Strasburg.
Brawo dla Prezydenta.

Lucy
Gość

Brawo panie Rafale , brawo pani Aleksandro ! Oby więcej takich prezydentów miast którzy nie boja się konsekwencji .

Jark
Gość
Jark

Brawo Prezydencie pisiory prawa nie znaja bo i edukację zaniechali

Jurant ze zbychowa
Gość
Jurant ze zbychowa

Niech mi jakieś prawo powie jakim prawem mam udostempniać do zwykłej skrzynki na listy a RODO po co to jest przecież skrzynki listowe nie są zabezpieczone odpowiednio kto to wymyślił a co z osobami co nie posiadają meldunków te wybory w pekiel i z kaczorem do szamba

Adam
Gość

Bardzo poprawne działanie!!!

trackback

[…] Przypomnijmy: W czwartek, przed godziną 2:00 w nocy, z adresu mailowego wybory2020@poczta-polska.pl do urzędów miast i gmin trafił dokument z wnioskiem o udostępnienie danych mieszkańców znajdujących się w rejestrze wyborców. Wielu samorządowców odmówiło przekazania danych, tłumacząc się, że jest to niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych, a tajemniczy mail mógł być wysłany przez oszustów, podszywających się pod pracowników poczty. – Nie będę łamał prawa w imię żądzy władzy PiS. Poczta Polska chciała ode mnie dane mieszkańców mimo to, że nie ma do tego prawa – skomentował swoją decyzję prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. […]

Marek
Gość
Marek

Czyli pan Bruski chce mi zabrać wolność głosowania?
Mam nadzieję, że skończy w pierdlu.bolszewik antydemokratyczny z niego wylazł. By nie powiedzieć Olszewik.

Powiązane treści