Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPoczuj klimat Śródmieścia sprzed stu lat! Niebawem premiera albumu z pocztówkami przedstawiającymi dawną Bydgoszcz
02.08.2021 | 16:12

Poczuj klimat Śródmieścia sprzed stu lat! Niebawem premiera albumu z pocztówkami przedstawiającymi dawną Bydgoszcz

Na zdjęciu: W albumie "Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny - Gdańska - Plac Wolności" znajdzie się ponad 100 pocztówek i starych zdjęć, przedstawiających m.in. przedwojenny wygląd placu Wolności.

Fot. kolekcja Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego

Wystartowała przedsprzedaż publikacji, którą na swojej półce powinien mieć każdy miłośnik Bydgoszczy! „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny – Gdańska – Plac Wolności” to album, w którym znajdzie się ponad 100 starych pocztówek i zdjęć ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Do każdej ilustracji Anna Perlik-Piątkowska przygotowała bogaty opis miejsca, budynku czy dawnych bydgoskich zwyczajów. Dzięki albumowi można udać się w podróż do dawnej Bydgoszczy.

„Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny – Gdańska – Plac Wolności” to drugi album z serii pt. „Widoki dawnej Bydgoszczy”, która ukazuje się nakładem bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż. Autorką publikacji jest Anna Perlik-Piątkowska, która wraz z mężem Pawłem kolekcjonuje pocztówki i zdjęcia (a także inne pamiątki) pokazujące dawną Bydgoszcz. W albumie znajdzie się ponad 100 zdjęć i pocztówek wraz z bogatymi opisami.

Pierwsza publikacja z serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” była poświęcona Kanałowi Bydgoskiemu – jej autorem był kustosz muzeum kanału Tomasz Izajasz. Druga część serii jest poświęcona sercu przedwojennej Bydgoszczy – ulicy Gdańskiej, która łączyła plac Teatralny i plac Wolności. Był to salon miasta – zarówno jeszcze za czasów zaboru pruskiego, jak i w dwudziestoleciu międzywojennym. To w tej części Bydgoszczy – w zachwycających kawiarniach i eleganckich restauracjach – toczyło się życie towarzyskie.

ZOBACZ TAKŻE: Tak kiedyś wyglądał Plac Wolności [STARE ZDJĘCIA I POCZTÓWKI]

Na pocztówkach i zdjęciach znajdujących się w albumie widzimy zarówno budynki, których już nie ma – jak gmach dawnego Teatru Miejskiego – jak i te, które po dziś dzień cieszą oko mieszkańców i turystów. Perlik-Piątkowska opisuje losy powstania wielu znanych kamienic czy samego placu Wolności.  W „Pozdrowieniach z bydgoskiego Śródmieścia” przeczytamy też barwne opisy zakupów na ulicy Gdańskiej czy uroczystości, które przyciągały tłumy bydgoszczan na najważniejszą ulicę miasta.

Bydgoszczanie i turyści odkrywają w ostatnich latach na nowo urok miejsc pokazanych w albumie. Są im one stopniowo przywracane. W miejscu zamkniętych sklepów i restauracji powoli otwierają się nowe. Wspólnoty remontują elewacje kamienic, a na ulicę Gdańską po kilka sztuk wracają wycięte drzewa. Spójrzmy na prowadzących sklepy w Śródmieściu jako na spadkobierców dziedzictwa Pilaczyńskiego, Kreskiego czy Gieryna. Na właścicieli restauracji jako kontynuatorów tradycji Greya i Ciupka. Przy odrobinie wyobraźni i chęci zobaczymy tamtą Gdańską – zachęca Perlik-Piątkowska.

Album w przedsprzedaży można kupić na stronie internetowej projektpejzaz.pl/sklep w promocyjnej cenie 50 złotych. Wysyłka publikacji nastąpi od 6 września.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści