Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPolacy, świętujmy!
11.11.2015 | 11:47

Polacy, świętujmy!

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Na zdjęciu: Flaga Polski

Fot. Archiwum

97 lat temu odzyskaliśmy wolność, możliwość stanowienia o sobie, a językiem urzędowym stał się język polski, najpiękniejszy który znamy, nie powinien więc być zmieniany na mowę nienawiści. Żyjemy w pięknym kraju Środkowej Europy. W kraju z trudną historią, zamieszkałym przez Naród, który mimo przeciwności zdołał przetrwać wielkie dziejowe zawieruchy. A wiatr historii bywa zmienny i kapryśny, o czym nie raz zdołaliśmy się przekonać. Teraz też czuć jego porywy, idzie zmiana. I choć dla wielu  niesie on też niepokój, pełna wiary w Polskę i Polaków, będę dzisiaj świętować.

Jako naród powinniśmy się wszyscy nad Polską zastanowić. Jest ona miejscem, ideą i wspólnotą. Jest wszystkim tym, co nas łączy, a jej kształt zależy od nas. Historia udzieliła nam cennych, choć często bolesnych lekcji, z których trzeba wyciągnąć wnioski. Do naszego upadku zawsze doprowadzały podziały, a tylko jedność wynosiła nas na wyżyny. Sęk w tym, że jedności nie można zbudować na filarach takich jak nieufność czy jakakolwiek dyskryminacja. Nie wspomnę już o nienawiści, bo ta zawsze przynosi ofiary.

Potrzebny nam dialog i dobra wola. Zarówno tym, którzy przez wiatr historii są teraz wznoszeni, jak i tym którzy boją się jego powiewów. Tylko działając wspólnie i bez uprzedzeń możemy skierować go w dobry dla Polski kierunek. A na interesie kraju zależy nam wszystkim, choć niektórzy zdają się być schwytani przez negatywne emocje. Miejmy nadzieję, że to minie, że Polacy nie dadzą się na długo uwieść jawnym próbom podzielenia.
W końcu nie raz daliśmy dowód, że Narodem jesteśmy wielkim.


Powiązane treści