Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGaleriePolicjanci szkolili bydgoskich ratowników medycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]
14.04.2023 | 06:00

Policjanci szkolili bydgoskich ratowników medycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdjęcia: KWP Bydgoszcz

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzili szkolenie dla ratowników medycznych, którzy coraz częściej padają ofiarami agresywnego zachowania pacjentów.

Szkolenie – jak opisują funkcjonariusze – składa się z czterech paneli tematycznych i każdy prowadzony przez inny zespół policjantów. Pierwszy z nich prowadzi policyjny psycholog z sekcji psychologów KWP w Bydgoszczy. – Dotyczy psychologicznych i interpersonalnych możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia agresją, psycholog omawia sposoby, jak nie dopuścić do agresji fizycznej i spróbować zatrzymać ją na etapie agresji słownej – opisuje rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz.

Kolejny element to tak zwane pre-negocjacje. To sposób rozmowy z osobą przed przyjazdem negocjatorów, a w te tajniki ratowników wprowadzał koordynator policyjnych negocjatorów. Ratownicy otrzymali także instruktaż w zakresie posługiwania m.in. paralizatorem. – W przypadku kontaktu z agresywnym pacjentem, najczęściej  na miejsce wzywany jest patrol policji, który może użyć paralizatora. Dlatego ważna jest znajomość tego urządzenia, jak i sposób postępowania po jego użyciu – dodaje Chlebicz.

Oprócz tego, przeprowadzone zostały także zajęcia z samoobrony, które prowadził instruktor sportów walki z pododdziału kontrterrorystów bydgoskiej komendy. – Pokazał i uczył technik obejmujących uderzenia, kopnięcia oraz obronę przed nimi, demonstrował techniki dźwigni, obrony przed nimi oraz przewracania i kontroli nad agresorem w parterze – wylicza rzecznik prasowa komendy wojewódzkiej. Ratowników szkolili także specjaliści z pionu kryminalistyki. – Tematem były zagadnienia związane z niedopuszczeniem do zniszczenia lub zatarcia śladów na miejscu przestępstwa czy omówienie czynności pozwalających na ochronę śladów, w przypadku gdy jako pierwsi interwencję podejmują ratownicy – opisuje dalej Chlebicz, zaś instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP i Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy zaprezentowali rodzaje broni będące na wyposażeniu policji, sposoby jej zabezpieczania i rozładowywania, na wypadek gdy na miejscu niesienia pomocy przez służby medyczne, taka broń by się znalazła. Pokazano także wyposażenie, które funkcjonariusz policji może mieć na sobie podczas realizacji zadania, a to np. sprzęt przeciw zagrożeniu, kamizelki kuloodporne, kaski ochronne itp.

Przeprowadzono także zajęcia ukierunkowane na obronę w małej przestrzeni np. ambulansu czy radiowozu. Przypomnijmy, że całkiem niedawno w Brzozie ratownicy medyczni pojechali na interwencję do 38-latki, która w pewnym momencie stała się agresywna i obrzuciła ambulans cegłami. Najgłośniejsze zdarzenie miało miejsce przed czterema laty, kiedy to w hotelu Holiday Inn interweniujących ratowników medycznych najpierw wyzywał, a potem zaatakował amerykański reżyser Matthew Libatique, który przebywał w mieście w związku z festiwalem Energa Camerimage. Jeden z ratowników miał po zdarzeniu ukruszony ząb, a sprawa trafiła do prokuratury Bydgoszcz-Południe, która następnie skierowała do sądu akt oskarżenia, a proces w tej sprawie cały czas trwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments