Politechnika robi „milowy krok” do otwarcia kierunku lekarskiego. Uczelnia podsumowuje 140 dni prac
Dodano: 14.07.2023 | 16:26Na zdjęciu: W sierpniu Politechnika Bydgoska złoży wniosek niezbędny do uruchomienia kierunku lekarskiego na uczelni.
Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ
Politechnika Bydgoska podsumowała działania związane z utworzeniem kierunku lekarskiego. Studenci będą mieli zajęcia praktyczne w 13 placówkach, a ich kształceniem zajmie się aż 147 wykładowców. W sierpniu uczelnia złoży wniosek o uruchomienie kierunku do ministrów nauki i zdrowia.
Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W marcu uczelnię odwiedził natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski, a w kwietniu poparcia dla inicjatywy uczelni udzielił także premier Mateusz Morawiecki, który wspotkał się z rektorem PBŚ prof. Markiem Adamskim podczas krótkiej wizyty na fordońskim kampusie.
W międzyczasie uczelnia zaczęła formalne przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego. Dziś (14 lipca) rektor Adamski poinformował, że senat uczelni ustalił program sześcioletnich, jednolitych studiów magisterskich na nowym kierunku i podjął uchwałę w sprawie zaopiniowania tychże studiów przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. – To historyczny moment, podsumowujący 20 tygodni intensywnych prac ze strony uczelni – powiedział Adamski.
Przez 140 dni Politechnika Bydgoska zmieniła swoją strategię rozwoju, a jej pracownicy modyfikowali wewnętrzne regulaminy na potrzeby nowego kierunku. Ważnym momentem było też wyrażenie zgody przez radę miasta na przekazanie uczelni Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. – Równocześnie pracowaliśmy nad kompletowaniem kadry medycznej – zaznaczył rektor. W tym czasie trwały także starania o pozyskanie środków finansowych oraz opracowanie koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych na terenie fordońskiego kampusu. Wszystkie te działania pozwoliły Politechnice na przygotowanie wniosku do MEiN i Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie kierunku lekarskiego.
Wydział medyczny na Politechnice Bydgoskiej. Szczegóły powrotu medycyny na bydgoską uczelnię
O tym, co będzie zawierał wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego mówił dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju uczelni. – On jest już gotowy, wymaga tylko uporządkowania. Przez te cztery miesiące udało się zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty – oznajmił prorektor. W dokumencie, który liczy blisko tysiąc stron uczelnia uzasadnia utworzenie kierunku, opisuje działania na rzecz rozwoju kierunku i prowadzenie studiów, a w jego załącznikach umieszczono natomiast m.in. program studiów czy wykaz wykładowców oraz jednostek medycznych.
Kadra dydaktyczna wydziału medycznego PBŚ będzie liczyć 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny. Bazę kliniczną będzie stanowiło 13 placówek medycznych: Szpital Miejski (który będzie szpitalem uczelnianym), Centrum Onkologii, Szpital MSWiA, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, Nowy Szpital w Świeciu, Szpital Eskulap w Osielsku, bydgoskie przychodnie Bajka, Leśna, IKAR i Vitamed oraz 10. Wojskowy Szpital Kliniczny (umowę z nim podpisano w ubiegłym tygodniu). „Szczęśliwą trzynastkę” dopełni bydgoski szpital zakaźny – stosowne porozumienie zostanie zawarte w najbliższych dniach.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, w grudniu PBŚ zamierza powołać wydział medyczny, a na początku lata 2024 roku rozpocząć rekrutację na kierunek lekarski, tak by od 1 października rozpoczął on kształcenie 60 przyszłych medyków.
Schreiber i Latos o powrocie medycyny do Bydgoszczy
Na dzisiejszej konferencji prasowej obecni byli również przedstawiciele władz centralnych. Minister Łukasz Schreiber, który jest mocno zaangażowany w utworzenie wydziału medycznego PBŚ podkreślił, że to kolejny krok przybliżający uczelnię do tego celu, a nawet jest to „krok milowy”. – Początkowo nie wszyscy wierzyli w to, że ten pomysł się uda. Wraz z posłem Tomaszem Latosem wspieraliśmy to, co robiła Politechnika i by spełniło się marzenie bydgoszczan, którzy chcą powrotu medycyny na bydgoską uczelnię – podkreślił minister-członek Rady Ministrów.
Schreiber nawiązał też do krytyki, która spotkała go ze strony rektora toruńskiego UMK prof. Andrzeja Sokali. – Miał on do mnie pretensje, że mówiłem o powrocie medycyny do Bydgoszczy: wszyscy wiemy, o co mi chodziło – skomentował. Zaznaczył również, że nawiązanie współpracy PBŚ z Centrum Onkologii jest bardzo istotne. – To pokazuje, jak ta inicjatywa jest ważna dla Bydgoszczy, ale także dla Fordonu – powiedział wywodzący się z tej części miasta polityk PiS.
Zarówno Schreiber, jak i przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos doceniali współpracę ponad podziałami politycznymi na rzecz projektu „Medycyna na Politechnice Bydgoskiej”, do którego powodzenia przyczynia się również decyzja prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i rady miasta o chęci przekazania uczelni szpitala na Kapuściskach. – Warto na tym przykładzie pokazać, jak wiele rzeczy można zrobić, kiedy jest zgoda. Cieszę się, że nie ma środowiska w Bydgoszczy – czy mówimy o samorządzie, czy medykach – które kwestionowałoby potrzebę utworzenia tutaj wydziału medycznego – powiedział Latos. Pochwalił także niezwykłe tempo działań uczelni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jeremi Przybora upamiętniony w Fordonie. Odsłonięto rzeźbę
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024