Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika Bydgoska tworzy wydział medyczny. Nawiązała współpracę z kolejnym szpitalem

Dodano: 12.06.2023 | 15:29

Na zdjęciu: W podpisaniu umowy o współpracy uczestniczyli: dr hab. Szymon Różański - prorektor ds. rozwoju PBŚ, dyrektor szpitala w Świeciu Dariusz Rutkowski, prof. Marek Adamski - rektor PBŚ i prof. Aleksander Araszkiewicz - przyszły wykładowca medycyny na PBŚ.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Politechnika Bydgoska podpisała umowę z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. To kolejna lecznica, z którą współpracować będzie nowy wydział medyczny uczelni.

Umowę o współpracy ze szpitalem w Świeciu podpisano w poniedziałek, 12 czerwca 2023. – Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala przez Politechnikę. Ponadto lecznica udostępni uczelni jednostki organizacyjne na potrzeby kształcenia w zawodach medycznych. Studenci odbywać będą także praktyki w szpitalu – wyjaśnia dr hab. inż. Szymon Różański, rzecznik prasowy i prorektor ds. rozwoju PBŚ.

Cieszymy się ze współpracy. Wracamy do tradycji lat 80. – wówczas w naszym szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywali przyszli psychiatrzy. Po kilkudziesięciu latach przerwy, kadra medyczna ponownie będzie kształcić się w szpitalu w Świeciu – mówi Dariusz Rutkowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Dodajmy, że jednym z wykładowców na wydziale medycznym będzie – obecny także przy podpisaniu umowy – prof. Aleksander Araszkiewicz, ceniony bydgoski psychiatra.

Placówka jest kolejną, z którą uczelnia nawiązuje współpracę na potrzeby kształcenia studentów wydziału medycznego. Zaplecze kliniczne dla studentów tworzyć będzie także Szpital MSWiA w Bydgoszczy oraz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, który docelowo zostanie przekazany uczelni.

Trwają rozmowy z kolejnymi lecznicami. Kończymy także kompletowanie kadry medycznej, która tworzyć będzie nowy wydział – mówi Różański. Pierwszy rocznik studentów Wydziału Medycznego PBŚ ma rozpocząć kształcenie wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025.

Medycyna na Politechnice Bydgoskiej

Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W marcu uczelnię odwiedził minister zdrowia Adam Niedzielski, który ogłosił datę prawdopodobnego startu nowego wydziału, a w kwietniu – premier Mateusz Morawiecki, który poparł inicjatywę uczelni i zadeklarował swoje wsparcie na potrzeby utworzenia wydziału medycznego. Trwa kompletowanie kadry naukowej – poza wspomnianym Araszkiewiczem wykładowcą będzie też prof. Marek Harat. Politechnika Bydgoska zapowiada, że w III kwartale tego roku złoży wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Osiem nowych kierunków studiów na Politechnice Bydgoskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mak
Mak
1 rok temu

Ciekawe jak gdy uczelnia nie przechodzila ewaluacji w naukach medycznych, najpierw trzeba zaczac od spelnienia wymogow PKA i KRAUM….. chwyt przedwyborczy