Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Porozumienie ws. platformy multimodalnej w Emilianowie. „To będzie jedno z najważniejszych centrów logistycznych w Europie”

Dodano: 18.09.2019 | 14:25

Na zdjęciu: Podpisanie porozumienia ws. platformy multimodalnej miało miejsce w Brzozie.

Fot. Jacek Nowacki

Wczoraj (17 września) w Brzozie podpisano porozumienie o współpracy przy podejmowaniu działań na rzecz powstania terminala intermodalnego w Emilianowie k/Bydgoszczy. – To będzie jedno z najważniejszych centrów logistycznych w całej Europie – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda.

Sygnatariuszami porozumienia są wojewoda kujawsko-pomorski, gmina Nowa Wieś Wielka, PKP S.A., PKP Cargo, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i zarząd Portu Morskiego w Gdyni. Ma ono doprowadzić do powołania spółki celowej i określenia jej zakresu działań, a także umożliwienia złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych.

Porozumienie ws. platformy multimodalnej w Emilianowie. "To będzie jedno z najważniejszych centrów logistycznych w Europie"

Zobacz również:

Rok po uchwale radnych. Raport z przygotowań do budowy węzła multimodalnego

– Plan budowy terminala towarowego w Emilianowie k. Bydgoszczy zakłada, że terminal będzie oparty o platformę kolejowo-drogową w pobliżu węzła linii kolejowej 201 (Trójmiasto – Chorzów), drogę ekspresową S10, port lotniczy Bydgoszcz – Szwederowo, a także port rzeczny nad Wisłą – podkreśla urząd wojewódzki.

Sama platforma multimodalna będzie węzłem umożliwiającym przeładunek towarów z jednego środka transportu (np. z pociągu) na inny (np. na ciężarówkę). Powstanie ona w rejonie stacji towarowej Bydgoszcz Emilianowo, przez którą przebiega magistrala węglowa. Atutem tej lokalizacji jest nie tylko wspomniany przebieg linii kolejowych i dróg, ale też położony w jej pobliżu Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i inne centra logistyczne w rejonie dawnego Zachemu.  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda zaznaczył, że podpisanie porozumienia jest sukcesem wielu osób. – Terminal będzie jednym z najważniejszych centrów logistycznych w całej Europie. Będzie to jedno z tych miejsc, które połączy Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim – powiedział Puda. Podkreślił, że Emilianowo będzie kluczowym elementem szlaku łączącym porty w Gdańsku i Gdyni, a docelowo także w Elblągu, Świnoujściu i Szczecinie z portami na południu Europy.

Terminal będzie portem zewnętrznym portu w Gdyni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że porty nie rozwijają się tak szybko w stosunku do zapotrzebowania na nie. To będzie miejsce bardzo ważne ze względu na rozwój regionu – zakomunikował Puda.

Minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber dziękował za zaangażowanie w projekt m.in. dyrektorowi Pawłowi Bukowskiemu z urzędu wojewódzkiego czy wójtowi gminy Nowa Wieś Wielka Wojciechowi Oskwarkowi, a także wiceministrowi Pudzie. – Terminal intermodalny może stać się kołem zamachowym dla całego naszego województwa – mówił we wtorek Schreiber. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w swoim wystąpieniu wspomniał natomiast o tym, że ważną rolę dla powodzenia projektu platformy multimodalnej odegrali też minister Piotr Stomma oraz była sekretarz stanu w ministerstwie inwestycji Małgorzata Zielińska. Warto dodać, że w uroczystości podpisania porozumienia z ramienia miasta Bydgoszcz uczestniczyła zastępczyni prezydenta Maria Wasiak.

Sygnatariuszem porozumienia ws. platformy multimodalnej w Emilianowie jest też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Agencja, zajmująca się m.in. gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa podkreśla, że terminal będzie dawał możliwość przeładunku i zamianę środków transportu towarów, co wydatnie przyczyni się do poprawy logistyki i handlu także w sektorze rolno-spożywczym.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa także jest zainteresowany rozwojem tego typu zaplecza, dlatego aktywnie uczestniczy przy projekcie powstania terminala intermodalnego w Emilianowie k. Bydgoszczy. Jest on istotny zarówno w kontekście tworzenia przez KOWR Platformy Żywnościowej jak i dla ogólnokrajowej gospodarki, które jednym z ważnym elementów będzie także port handlowy w Elblągu, który dzięki przekopowi mierzei będzie mógł obsługiwać statki pełnomorskie – podkreśla agencja.

W projekt węzła zaangażowane są także spółki kolejowe. PKP S.A. opracowały program funkcjonalno-użytkowy dla realizacji inwestycji w Emilianowie oraz założenia do prognozy przeładunków na terminalu intermodalnym w Emilianowie wraz z wielowariantową prognozą ekonomiczną inwestycji.

Warto dodać, że wielką rolę w przekonaniu urzędu marszałkowskiego (początkowego sceptycznego wobec budowy portu w Emilianowie) do inwestycji odegrali radni wojewódzcy: były już radny Andrzej Walkowiak i Roman Jasiakiewicz. Ogromnym zaangażowaniem w przeforsowaniu tej lokalizacji odznaczył się także bydgoski społecznik Mirosław Pankowski oraz Portal Kujawski.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments