Bydgoszcz
-8C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H -8 • L -8
-11C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKandydaci KO zaczynają kampanię. Kobiak chce likwidacji PFRON, Zwiefka apeluje do Bogdanowicza
tadeusz zwiefka bydgoszcz
28.08.2019 | 13:19

Kandydaci KO zaczynają kampanię. Kobiak chce likwidacji PFRON, Zwiefka apeluje do Bogdanowicza

Na zdjęciu: Wtorkowa konferencja Tadeusza Zwiefki i Andrzeja Kobiaka odbyła się na terenie Przystani Bydgoszcz.

Fot. BB

Na ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi kandydaci startują z kampanią wyborczą. Pierwszą konferencję prasową zorganizowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej – ubiegający się o reelekcję senator Andrzej Kobiak i „jedynka” na bydgoskiej liście Koalicji do Sejmu Tadeusz Zwiefka.

Kobiak – senator obecnej kadencji i kandydat Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach do izby wyższej parlamentu – zadeklarował na wtorkowej konferencji, że będzie prowadził działania na rzecz zmian w prawie o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. – Jest potrzebna kompletnie nowa ustawa. Aktualna ma ponad 40 lat i była już nowelizowana kilkadziesiąt razy – stwierdził parlamentarzysta. I dodał, że obecnie, pomimo ogólnego spadku bezrobocia, tylko 20% niepełnosprawnych ma stałe zatrudnienie.

Senator podał swoje pomysły, dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – Chciałbym znieść formę dopłat do pracy osób niepełnosprawnych, ale w zamian za to zwolnić i niepełnosprawnych, i zatrudniające ich firmy z wszelkich danin – proponuje Kobiak. Ponadto uważa on, że zakłady pracy chronionej nie powinny płacić podatku na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Co więcej, senator jest zwolennikiem całkowitej likwidacji PFRON. – Uważam, że ta instytucja bardziej przeszkadza, niż pomaga zatrudniać osoby niepełnosprawne – dodał Kobiak. Według niego, kwestiami dotyczącymi pracy osób niepełnosprawnościami powinno zajmować się ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Senator nie chce też, by lekarze orzecznicy nie dostawali informacji o tym, czy dana osoba jest zatrudniona.

Zobacz również:

Brejza powalczy o Senat

Były europoseł Zwiefka jest kandydatem KO do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Startuje z pierwszego miejsca na liście – wcześniej miał je zająć Krzysztof Brejza, ale wobec decyzji o starcie wojewody Mikołaja Bogdanowicza do senatu Brejza ma powalczyć z przedstawicielem rządu o mandat w okręgu inowrocławskim. Zwiefka zaczął swoją wypowiedź od pytania do Bogdanowicza, kiedy do gmin poszkodowanych w wyniku nawałnicy z 2017 roku trafią środki z Europejskiego Funduszu Solidarności.

Jeszcze jako europoseł, wraz z moimi kolegami z województwa pomorskiego podjąłem starania o zainteresowanie Unii Europejskiej tym dramatem, a po drugie – przymusić, bo tak to muszę określić, polskie władze do wystąpienia z wnioskiem o wsparcie unijne w ramach Europejskiego Funduszu Solidarności – stwierdził Zwiefka.

Jak powiedział kandydat KO na posła, z uruchomionych w zeszłym roku 12 milionów euro wsparcia unijnego, aż 5 milionów trafiło do województwa kujawsko-pomorskiego. – Rozdział tych środków jest bardzo precyzyjny. Mogą być skierowane na odtworzenie infrastruktury trwałej, uszkodzonej w wyniku wichury. Tym zajmuje się wojewoda kujawsko-pomorski – zaznaczył były europoseł.

Gdzieś pokątnie słyszymy, że te pieniądze są uruchamiane. Ale nie wiemy w jaki sposób i na co są przeznaczone

– zakomunikował kandydat. I zaapelował do Bogdanowicza, aby powiadomił mieszkańców powiatów dotkniętych nawałnicą z 2017 roku o tym, w jaki sposób pieniądze z budżetu UE są przekazywane do samorządów.

Zwiefka – były dziennikarz TVP – wyraził też swój sprzeciw wobec tzw. repolonizacji mediów oraz nazywaniu mediów publicznych mediami narodowymi. – Za tą nazwą kryje się kolejna możliwość manipulowania – stwierdził.

Obaj politycy zapowiedzieli już następne spotkania z mediami, na których będą prezentować kolejne elementy swoich programów wyborczych.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
zzzPablo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pablo
Gość
Pablo

Stare chuje

zzz
Gość
zzz

a jak tam cenzura internetu Panie Zwiefka?
PO zrobiło wielki błąd dając go na jedynkę. Nie doceniają tego, że był twarzą cenzury w Europarlamencie…

Powiązane treści