Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 13 • L 12
14C
Nd
14C
Pon
18C
Wt
19C
Sr
21C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPoseł Król interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”
IC Rejewski_SG (10)
12.12.2018 | 10:51

Poseł Król interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”

Na zdjęciu: Poseł Piotr Król był jednym z uczestników inauguracji połączenia "Rejewski". Na pierwszym planie Janina Sylwestrzak - córka wybitnego kryptologa.

Fot. Stanisław Gazda

Usunięcie nazwy pociągu „Rejewski” wzbudziło szeroką dyskusję. Istnieje jednak szansa, że wybitny kryptolog znów będzie patronem połączenia z Bydgoszczy do Warszawy. W sprawę włączył się poseł Piotr Król.

Od wprowadzonego 9 grudnia nowego rozkładu jazdy PKP Intercity pociąg ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Warszawa Zachodnia nie ma już nazwy „Rejewski”. Została ona wybrana przez pasażerów w głosowaniu – pierwotnie pociąg miał nosić nazwę „Enigma”, lecz ostatecznie po naciskach ze strony bydgoszczan patronem pociągu został człowiek, który walczył ze złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej, a nie sama maszyna. Nazwa wryła się już w świadomość bydgoszczan, ale PKP Intercity tłumaczy, że miała ona obowiązywać jedynie przez rok.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Rejewski” już nie łączy Bydgoszczy z Warszawą. Dlaczego?

Interwencje w tej sprawie podjął poseł Piotr Król. Parlamentarzysta uczestniczył w uroczystej inauguracji kursu pociągu z Bydgoszczy do stolicy, w którym wzięła udział Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. Jak wyjaśnił Król, umowa na wykorzystanie wizerunku i nazwiska między rodziną Mariana Rejewskiego a PKP Intercity została na rok. Poseł podjął działania na rzecz przywrócenia nazwy połączenia.

– Poprosiłem dwójkę życzliwych bydgoszczan mających kontakt z córką Mariana Rejewskiego, by spytali czy istniała by możliwość wyrażenia dłuższej zgody, liczonej w latach dla PKP IC. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna a wierzę, że tak, wystąpię do PKP IC o przywrócenie nazwy wybitnego Bydgoszczanina – napisał Król.

W nowym rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019 na trasie Warszawa – Bydgoszczy kursuje 10 par pociągów PKP Intercity: cztery pociągi kategorii IC: Kopernik, Wieniawski, Moniuszko oraz Kujawiak i sześć pociągów kategorii TLK: Kochanowski, Zamoyski, Ogiński, Noteć, Brda i Łuczniczka.


Powiązane treści