Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja„Rejewski” już nie łączy Bydgoszczy z Warszawą. Co z nazwą wybraną przez pasażerów?
IC Rejewski_SG (19)
11.12.2018 | 14:30

„Rejewski” już nie łączy Bydgoszczy z Warszawą. Co z nazwą wybraną przez pasażerów?

Na zdjęciu: Od nowego rozkładu jazdy pociąg łączący Bydgoszcz z Warszawą nie ma już nazwy "Rejewski".

Fot. Stanisław Gazda

10 grudnia 2017 roku zainaugurowano start połączenia PKP Intercity o nazwie Rejewski. Nazwisko kryptologa towarzyszyło pociągowi z Bydgoszczy Głównej do Warszawy Zachodniej jedynie przez rok – w nowym rozkładzie „Rejewskiego” już nie znajdziemy. Dlaczego?

Historii nazwy pociągu łączącego nasze miasto ze stolicą od początku towarzyszą kontrowersje. Na przełomie sierpnia i września 2017 roku PKP Intercity zorganizowało trzecią edycję internetowego plebiscytu, w którym pasażerowie mogli spośród kilku propozycji, zgłaszanych przez poszczególne urzędy wojewódzkie, wybrać nowe nazwy kilku połączeń. W przypadku pociągu relacji Bydgoszcz Główna – Warszawa Zachodnia Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przekazał trzy propozycje nazwy: Enigma, Wyczółkowski i Gopło. Najwięcej osób wybrało pierwszą z nich.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa nazwa pociągu z Bydgoszczy do Warszawy


Zwycięska propozycja spotkała się jednak ze sprzeciwem mieszkańców Bydgoszczy. Politycy i przedstawiciele lokalnych mediów przypominali, że Enigma to nazwa niemieckiej maszyny szyfrującej, której kod złamał właśnie Marian Rejewski. Protesty bydgoszczan wpłynęły na państwowego przewoźnika – PKP Intercity wydało oświadczenie, w którym zapowiedziało zmianę zaproponowanej nazwy na „Rejewski”.

W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy podkreślają zasługi wybitnego bydgoskiego matematyka i kryptologa, podejmujemy działania, opierające się na pozyskaniu odpowiednich zgód od rodziny Mariana Rejewskiego na wykorzystanie nazwiska w nazwie pociągu InterCity relacji Bydgoszcz – Warszawa. Mamy nadzieję, że tym samym dokonania Mariana Rejewskiego, który odegrał znaczącą rolę w działaniach wojennych zeszłego stulecia, zostaną należycie uhonorowane. Pozostajemy w kontakcie rodziną, a także z wojewodą kujawsko-pomorskim – przekazało we wrześniu biuro prasowe PKP Intercity.


CZYTAJ WIĘCEJ: PKP Intercity zareagowało na oburzenie bydgoszczan. Rejewski zastąpi Enigmę!


W rozkładzie jazdy, obowiązującym od 10 grudnia 2017 roku, połączenie IC 5120, obsługiwane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym Stadler Flirt, nosiło nazwę Rejewski. W inauguracyjny kurs pociągu z Bydgoszczy do stolicy udała się córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak. Wcześniej w hallu dworcowym odbyła się uroczystość, w której Sylwestrzak uczestniczyła wraz z dr Krzysztofem Osińskim, pracownikiem naukowym zajmującym się kryptologią, posłem Piotrem Królem oraz prezesem zarządu PKP Intercity Markiem Starukiem.


CZYTAJ WIĘCEJ: IC Rejewski ruszył po raz pierwszy do Warszawy [ZDJĘCIA]


Od uroczystej inauguracji połączenia minął rok. Nazwa pociągu wryła się już w świadomość bydgoszczan – ale w nowym rozkładzie, obowiązującym od 9 grudnia, nie znajdziemy już „Rejewskiego”. PKP Intercity tłumaczy, że nazwy, wybrane latem 2017 roku przez pasażerów, miały obowiązywać jedynie przez rok.  

– W ostatniej, zeszłorocznej edycji, zostało wybranych w sumie 16 nowych nazw dla naszych pociągów, mających obowiązywać w rozkładzie jazdy 2017/2018, na wniosek społeczności mieszkańców Bydgoszczy i okolic jako przewoźnik w rozkładzie jazdy 2017/2018 nadaliśmy nazwę „Rejewski” dla połączenia między Bydgoszczą i Warszawą. Inicjatywa ta miała na celu przybliżenie, przypomnienie oraz uczczenie postaci Mariana Rejewskiego. W ramach trzeciej edycji wybrano również nazwy dla innych składów PKP Intercity, m.in. TLK „Magnolia”, IC „Jagiellończyk” czy IC „Pobożny” – nazwy te również nie zostały zachowane w rozkładzie jazdy 2018/2019 – przekazał MetropoliaBydgoska.PL Piotr Mazur z biura prasowego PKP Intercity. Spółka nie odpowiada jednak na pytanie, czy rozważa przywrócenie nazwy pociągu łączącego Bydgoszcz z Warszawą.

W nowym rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019 na trasie Warszawa – Bydgoszczy kursuje 10 par pociągów PKP Intercity: cztery pociągi kategorii IC: Kopernik, Wieniawski, Moniuszko oraz Kujawiak i sześć pociągów kategorii TLK: Kochanowski, Zamoyski, Ogiński, Noteć, Brda i Łuczniczka.

CZY NAZWA POCIĄGU INTERCITY "REJEWSKI" POWINNA WRÓCIĆ?


Powiązane treści