Poznaliśmy projekt Starego Rynku. Jak się prezentuje? [WIZUALIZACJE]
Dodano: 29.06.2016 | 15:06Prace mają ruszyć w jeszcze w tym roku.
Na zdjęciu: Projekt Starego Rynku
Fot. GM Architekci
W środę poznaliśmy projekt przebudowy Starego Rynku. Przedstawiona w czasie sesji rady miasta propozycja zakłada m.in. przeniesienie pomnika oraz powstanie fontanny i wizualizacji 18. południka.
Projekt przebudowy przygotowało biuro GM Architekci, które już w 2009 roku wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej płyty Starego Rynku. Tamte plany nie zostały jednak zrealizowane. Przedstawiony w środę przez architekta Macieja Gajownika projekt ma przede wszystkim uporządkować płytę Starego Rynku. Pomnik Walki i Męczeństwa zostanie przeniesiony i będzie sąsiadował z nowo powstałą fontanną. Płyta będzie miała kształt prostokąta i ma zostać wyłączona z ruchu. Drogi będą wyznaczone zgodnie z wymogami przepisów pożarowych, ale jedynie na potrzeby zaopatrzenia i służb ratunkowych. Powiększone za to zostanie przedpole dla najemców.
Nowym akcentem na Starym Rynku będzie świetlna wizualizacja 18. południka. Projekt przewiduje również przygotowanie miejsca na tymczasową scenę oraz ujednolicenie parasoli i oświetlenia, a stacja Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego zostanie przeniesiona w stronę ul. Niedźwiedzia. – Chcieliśmy projektu, który wprowadza ład, ale nie wzbudza kontrowersji. Rynek ma być miejscem spotkań i imprez – wyjaśniał prezydent Rafał Bruski. Inwestycja ma być finansowana ze środków ZIT w ramach gminnego programu rewitalizacji, nad którym prace jeszcze trwają.
Wśród postulatów radnych dotyczących projektu najczęściej przewijały się trzy kwestie: zachodniej pierzei, pomnika i podziemi. – Mam wrażenie, że ten projekt ma służyć imprezom i ogródkom piwnym. Takie rzeczy można przenieść na Wyspę Młyńską, a Staremu Rynkowi przywrócić wartość historyczną dzięki odbudowie pierzei – mówił Andrzej Młyński. Jak odpowiedział Maciej Gajownik, odbudowa kościoła może być trudna nie tylko z uwagi na brak chęci biskupa, ale też z powodu trudności znalezienia funkcji dla nowego budynku.
Zdaniem Stefana Pastuszewskiego propozycja umiejscowienia pomnika obok fontanny kojarzącej się z radością i spokojem jest błędem ideowym. Grażyna Szabelska sugerowała za to powrót szańca, który obecnie mieści się przy Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. – Bez niego pomnik stracił wydźwięk artystyczny, został jak bez bielizny – tłumaczyła radna. – Pomnik i szaniec były stawiane przypadkowo, my chcemy takiemu nieładowi zapobiec – odpowiadał Gajownik.
Aprobatę radnych wszystkich opcji wzbudził pomysł powrotu do koncepcji podziemnych tras, która była w projekcie z 2009 roku, ale w nowym się nie znalazła. – Należy wydobywać ślady przeszłości, pokazywać je, a nie zakrywać – mówił Krystian Frelichowski. Pozytywnie o tym pomyśle wypowiadał się także Bogdan Dzakanowski – Jeśli byłyby podziemia, jestem nawet za przeniesieniem pomnika w inne miejsce niż Stary Rynek– mówił radny niezależny, nota bene przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Walki i Męczeństwa.
Przez najbliższe dwa tygodnie ratusz oczekuje na uwagi do projektu, które można zgłaszać w urzędzie miasta. Prace budowlane powinny ruszyć jesienią i zakończyć się przed następnym sezonem letnim.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024