Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPożyczka 5000 zł dla każdego przedsiębiorcy [RADCA w PIĄTEK]
koronawirus bydgoszcz
29.05.2020 | 11:54

Pożyczka 5000 zł dla każdego przedsiębiorcy [RADCA w PIĄTEK]

Porady prawne ukazują się co piątek na portalu MetropoliaBydgoska.PL.

Na zdjęciu: Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć wniosek o pożyczkę do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Fot. freeimages

Zgodnie art. 15zzd ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, starosta może na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowej pożyczki mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.

A więc komu przysługuje taka pożyczka? Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który przynajmniej przez rok z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

1.     zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2.     osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro (…)”.

Przy czym osoba wnioskująca o pożyczkę nie musi wykazać zmniejszenia przychodu.

Aby uzyskać takie świadczenie, należy złożyć wniosek o pożyczkę do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wysokość pożyczki wynosi maksymalnie 5.000 zł i może ona zostać umorzona. Warunkiem umorzenia pożyczki jest to, że podatnik przez 3 miesiące od dnia udzielenia mikropożyczki będzie prowadził działalność gospodarczą.

Nie ma takiego obowiązku wykazania na co została przeznaczona kwota z pożyczki. We wniosku o umorzenie wystarczy oświadczyć, że pieniądze z pożyczki zostały przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jako przykład można tutaj wskazać opłacenie kosztów najmu, zapłaty bieżących rachunków itp.

Co również istotne, zaciągnięcie mikropożyczki nie powoduje utraty możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS czy ze świadczenia postojowego bądź innych pomocy udzielanych przez państwo.

Jeśli otrzymasz pożyczkę np. 24 maja 2020 r., to po upływie 3 miesięcy, a więc 24 sierpnia, zaczyna biec termin 14-dniowy na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki. Oczywiście musisz w tym czasie nieprzerwanie prowadzić działalność gospodarczą.

Wniosek o pożyczkę może być złożony w postaci elektronicznej przez platformę praca.gov.pl – druk PSZ-PKDG lub w postaci papierowej do urzędu (np. drogą pocztową). W przypadku wysyłki przez platformę praca.gov.pl wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Podstawa prawna: Dz. U. z 2020 r., poz. 374


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści