Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prace nad muralem na Kujawskiej zakończone. „Wygląda to lepiej niż na projekcie”

Dodano: 24.11.2020 | 10:38

Na zdjęciu: Mural zaprojektowany przez Jana Kołodzieja i Krzysztofa Syrucia powstał w wykopie torowiska tramwajowego znajdującym się między jezdniami Kujawskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jak informuje oficjalny serwis Urzędu Miasta Bydgoszczy, zakończono prace nad malowidłem, które pokryło ściany wykopu torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Kujawskiej. Budzący spore emocje mural powstał w niecały miesiąc.

Pomysł realizacji muralu na betonowych ścianach wykopu, w którym pojadą tramwaje wyszedł z inicjatywy rady ds. estetyki miasta. Na początku września komisja konkursowa dokonała wyboru zwycięskiego projektu. Spośród 20 propozycji według komisji najlepsza okazała się praca Jana Kołodzieja i Krzysztofa Syrucia. – Nam zależało na tym, żeby mural był dynamiczny. Zwycięska praca była jedyną, która realizuje idee naszego pomysłu – uzasadniał decyzję o jej wyborze prof. Dariusz Markowski.

Twórcy muralu tak opisywali swoje dzieło. – Jest to liniowa kompozycja, w której rzeczy zdarzają się w czasie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich zagadnień jak rytm, melodia oraz znalezienie pewnych linii odniesienia w postaci poziomów, biegnących przez całą długość ściany – powiedział Syruć. – Działamy w przestrzeni miejskiej, odbieranej zawsze w kontekście ruchu czy pozostałych elementów tkanki urbanistycznej. Tutaj ruch i narzucone formy percepcji tego muralu były dla nas dobre – staraliśmy się dopracować ją w najdrobniejszych szczegółach. Mural ma opowiadać odbiorcom abstrakcyjną historię i dać wrażenie poruszania się w abstrakcyjnej przestrzeni – dodał Kołodziej.


CZYTAJ WIĘCEJ: Abstrakcja na Kujawskiej. Wybrano projekt muralu, który powstanie w wykopie torowiska


Prace nad nowym muralem rozpoczęły się pod koniec października. – W tworzeniu abstrakcji brali udział autorzy projektu, Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć, gdańszczanka Małgorzata Okrój, a także dwie bydgoszczanki, Agata Kucharska i Magdalena Gapińska. Na całość pracy zużyto ok. 500 litrów najwyższej jakości profesjonalnej farby. Mural został zabezpieczony powłoką antygraffiti – podkreśla urząd miasta. I dodaje, że mural został już ukończony. Efekt końcowy ocenił plastyk miejski Marek Iwiński.

– Wyszło to ciekawie, wbrew negatywnym opiniom, które pojawiały się wcześniej. Jest to zupełnie coś nowego w przestrzeni Bydgoszczy. Nawiązuje do infrastruktury drogowej poprzez dynamikę i rytmy. Szarości pojawiające się w tle są subtelne i harmonijne. Kolory pojawiają się jedynie w elementach kulistych, a linie i pasy tworzą dynamikę. Wygląda to lepiej niż na projekcie – podkreśla cytowany przez oficjalną stronę miasta Iwiński.

Ratusz wyjaśnia, że mural jest „artystycznym dopełnieniem nowoczesnego rozwiązania urbanistycznego w postaci murów oporowych linii tramwajowej, których łączna długość wynosi 440 metrów”. Jest to najdłuższe tego typu dzieło w Bydgoszczy. Widziany będzie jedynie z okien jadących tamtędy tramwajów, a te pojadą Kujawską już 6 grudnia. Ze szczegółowym planem zmian w komunikacji związanych z otwarciem nowej trasy tramwajowej można przeczytać TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz z krzaków
Mariusz z krzaków
3 lat temu

Pan plastyk też widzę po białku wydał werdykt tego „dzieła”