Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaPremiera książki i filmu o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Wiele atrakcji w kinie Pomorzanin
19.01.2020 | 23:34

Premiera książki i filmu o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Wiele atrakcji w kinie Pomorzanin

Na zdjęciu: We wtorek zostanie zaprezentowana książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy.

Fot. fragment okładki

Autor wielu publikacji na temat historii Bydgoszczy i regionu Krzysztof Drozdowski zaprasza na premierę swojej książki i filmu w kinie Pomorzanin. Podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji związanych ze stuleciem powrotu do Macierzy.

Książka „Zrzucić kajdany. Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r.” ujrzy światło dzienne we wtorek, 21 stycznia 2020 o godz. 18:00 w Pomorzaninie (Gdańska 10). Historyk zaprasza również na pierwszą projekcję swojego filmu „Bydgoskie drogi do niepodległości”. Obie publikacje zostały przygotowane specjalnie z okazji setnej rocznicy powrotu miasta nad Brdą do Polski. W trakcie spotkania pojawi się wiele atrakcji.

Bydgoszcz była fenomenem repolonizacji – wywiad z Krzysztofem Drozdowskim.

W książce Drozdowski opisał wydarzenia, dzięki którym miasto ponownie znalazło się w granicach Polski. Znajdziemy w niej szczegółowy opis okoliczności odzyskania niepodległości, a także wiele zdjęć dotychczas skrzętnie schowanych przed ludzkim wzrokiem. – Niektóre wnioski, które wysunąłem mogą być dla Was dużym zaskoczeniem – informuje autor. Książka kończy się ważnym przesłaniem: „Pamiętajmy o naszych bohaterach, bo nikt za pamiętać nie będzie”

Metropolia Bydgoska.pl jest patronem medialnym książki.

Poniedziałek będzie za to drugim dniem zwiedzania kina i opowiadania o swoich wspomnieniach z nim związanych. Ze względu na ograniczoną przestrzeń na zwiedzanie obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane na stronie www.kinopomorzanin.pl

Pomorzanin jest jednym z najstarszych wielkich ekranów w mieście. Na początku nazywał się Kristall-Palast i już od pierwszych dni istnienia cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców. Pierwszy seans odbył się w kwietniu 1914. Po II wojnie światowej kinu nadano obecną nazwę Pomorzanin. Pojawienie się w mieście multipleksów spowodowało, że 29 czerwca 2003 odbył się ostatni seans przed przerwą, jak się później okazało, trwającą kilka lat. Ośrodek kulturalny popadał w ruinę, a w korytarzach pojawiły nawet stragany z chińszczyzną. Po 14 latach niebytu, nowym właścicielem została bydgoska firma Moderator Inwestycje i powstał plan reaktywacji Pomorzanina, w którym obecnie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści