Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydent Torunia zaproponował obszar metropolii. Szybka odpowiedź Bydgoszczy
18.02.2016 | 13:06

Prezydent Torunia zaproponował obszar metropolii. Szybka odpowiedź Bydgoszczy

Postawienie równości między Bydgoszczą a Toruniem oznaczałoby przekreślenie olbrzymich różnic w potencjale społeczno-gospodarczym obu miast.

Na zdjęciu: Bydgoski ratusz szybko odpowiedział na stanowisko prezydenta Torunia.

Fot. LG

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaproponował, aby metropolię utworzyć w oparciu o obszar porozumienia ZIT BTOF. Z takim poglądem zdecydowanie nie zgadza się Rafał Bruski, który w czwartek wystosował w tej sprawie pismo.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rafał Bruski i Michał Zaleski wspólnie kierowali list ws. drogi S10 do premier Beaty Szydło. Zgoda między rządzącymi Bydgoszczą i Toruniem nie trwało jednak długo i w poniedziałek prezydent drugiego co do wielkości miasta w województwie skierował do sygnatariuszy porozumienia ZIT BTOF oraz do marszałka i wojewody list w sprawie utworzenia metropolii, w którym sugerował, aby nowy związek powstał w oparciu o gminy tworzące ZIT. Swoje stanowisko popierał „dobrymi relacjami przejawiającymi się współdziałaniem w tworzeniu ZIT”, a próbę utworzenia Metropolii Bydgoszcz nazwał „radykalną inicjatywą”.

Na odpowiedź z bydgoskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. W opublikowanym w czwartek piśmie prezydent Rafał Bruski zaznacza, że „Bydgoszcz i Toruń pomimo relatywnie niedużej odległości stanowią dwa odrębne miasta z oddzielnymi obszarami funkcjonalnymi”. Jak czytamy w liście adresowanym do wszystkich członków ZIT oraz do marszałka i wojewody, Bydgoszcz nie planuje ekspansji w kierunku Torunia, a między miastami występują olbrzymie różnice w potencjale społeczno-gospodarczym. Bruski powołał się m.in. na badania cech metropolitalnych, zgodnie z którymi Bydgoszcz posiada 6 z 7 takich cech, a Toruń jedynie 2.

Prezydent większego z miast nie zgodził się też z twierdzeniem o dobrych relacjach w ZIT. „Tworzona Metropolia Bydgoszcz opierać się ma m.in. na wzajemnym zaufaniu, poszanowaniu autonomii i proporcjonalnym dostępie do środków finansowych. Musi też być sprawnie zarządzana, by prawidłowo realizować powierzone zadania. Dotychczasowe doświadczenie zdobyte w ramach funkcjonowania ZIT BTOF pokazuje jak trudno wypracować nawet najprostsze decyzje” – uzasadniono w piśmie, na zakończenie którego Bruski wyraził przekonanie, że uda się wypracować relacje, które pozwolą w przyszłości poszerzyć granice Metropolii Bydgoszcz.


Powiązane treści