Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja BydgoszczPróby obciążeniowe na nowym bydgoskim wiadukcie [ZDJĘCIA]
02.08.2023 | 13:42

Próby obciążeniowe na nowym bydgoskim wiadukcie [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy

Trwają próby obciążeniowe nowego, zachodniego wiaduktu im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w ciągu Alei Armii Krajowej. Jeśli wypadną pomyślnie, jeszcze latem kierowcy przejadą nowym obiektem. 

Budowa nowego wiaduktu rozpoczęła się w 2022 roku. Powstaje on w miejscu starego, czterdziestoletniego obiektu i jest prawie identyczny jak zmodernizowany przed trzema laty wiadukt wschodni. Realizacja inwestycji przebiegała z problemami – jesienią, z uwagi na dodatkowe transporty węgla, na pewien czas wstrzymano prace rozbiórkowe. – Wykonawca jednak wyjątkowo sprawnie realizuje cały zakres zadania, co pozwoli zakończyć skomplikowane przedsięwzięcie w tym roku – tłumaczy Urząd Miasta Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu na wiadukcie ułożona została nawierzchnia z asfaltu lanego oraz warstwa ścieralna. Dziś (2 sierpnia) obiekt przeszedł próbne obciążenie – wjechały na niego załadowane ciężarówki. – Przeprowadzono pomiary statyczne oraz dynamiczne. Pojazdy przejeżdżały w tym celu przez specjalną listwę. Wykonawca oraz pracownicy ZDMIKP czekają na wyniki pomiarów. Jeśli testy wypadną pozytywnie, obiekt jeszcze tego lata udostępniony zostanie kierowcom – informuje ratusz.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Trwa przebudowa drogi Brzoza – Łabiszyn. Co z modernizacją mostów?


Nowy wiadukt będzie posiadał najwyższą klasę nośności w standardzie europejskim. Funkcjonować będą na nim dwa pasy ruchu dla samochodów, droga rowerowa i chodnik. Wykonawcę czeka jeszcze m.in. malowanie oznakowania poziomego. – Na samym obiekcie układana będzie jeszcze nawierzchnia drogi rowerowej oraz montowane oświetlenie – czytamy w komunikacie prasowym.

Inwestycja kosztuje niemal 30 milionów złotych. Po odbiorach będzie na długiej, 15-letniej gwarancji. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu jest firma Mostostal Kielce, która wcześniej przebudowała między innymi północny wiadukt w ciągu ulicy Wojska Polskiego, który łączy Wyżyny ze Wzgórzem Wolności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
oBYWATEL
oBYWATEL
10 miesięcy temu

widać, że można … a Kazimierza … śmiech na sali , to samo Nowotoruńska rozwalili krajówkę , zrobili wahadło i od 3 tygodni nikogo nie widać .. z 200m asfaltu do zrobienia … żenada , nie wiem kto te umowy podpisuje