Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW wprowadza program oszczędnościowy. Duże zmiany

Dodano: 09.01.2023 | 12:38

Na zdjęciu: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wprowadza program oszczędnościowy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wprowadził program oszczędnościowy. Zaplanowano zmiany na cały 2023 rok.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego postanowił wprowadzić zmiany w celu ograniczenia wydatków. Dotyczą one kwestii osobowych, wynagrodzeń, wydatków, dydaktyki, badań naukowych oraz ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Program przewiduje m.in. zakaz nowych zatrudnień w jednostkach, w których poziom niedopensowania nauczycieli przekracza 240 godzin. Również środki na nagrody Rektora 2023 roku zostaną zmniejszone o co najmniej 50%.

Program przewiduje też liczne zakazy dotyczące zakupów:

  • zakaz zakupu środków spożywczych i usług restauracyjno-cateringowych, z wyjątkiem Biura Rektora, zakupów w ramach konferencji oraz finansowanych ze środków zewnętrznych
  • zakaz zakupu sprzętu AGD oraz mebli, z wyjątkiem niezbędnego do prowadzenia badań naukowych, dla domów studenckich i hotelu asystenckiego oraz dla działu obsługi
  • zakaz finansowania wyjazdów na odpłatne szkolenia, z wyjątkiem szkoleń finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania uczelni
  • zakaz finansowania wyjazdów na zewnętrzne wydarzenia akademickie, z wyjątkiem finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz związanych z udziałem uniwersytetu w organizacjach akademickich

Ograniczone zostaną zatrudnienia w Ogrodzie Botanicznym pracowników stróżujących na umowę-zlecenie. Zmniejszona zostanie również liczba dni i godzin funkcjonowania Biblioteki UKW, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Ograniczenia obejmą też korespondencję tradycyjną, w tym rezygnację z finansowania zakupu i wysyłania papierowych kartek świątecznych.

Funkcjonowanie uczelni w okresie wakacyjnym i w przerwie międzysemestralnej również zostanie ograniczone. Dodatkowo pracownicy są zobowiązani do dwustronnego i czarno-białego drukowania dokumentów w obiegu wewnętrznym. Teraz obowiązuje ich też zakaz drukowania stron niezawierających żadnych informacji, np. w preliminarzach studiów.

Zajęcia dydaktyczne na UKW od lutego

Od 20 lutego 2023 roku zajęcia dydaktyczne w obiektach UKW będą odbywały się w godzinach 8:00-19:00, z wyjątkiem budynku przy ul. Kopernika 1, gdzie zajęcia mogą się odbywać do godz. 21:00. Środki na finansowanie dodatkowych zajęć sportowych zostaną ograniczone o 25%. Nie będą również uruchamiane kierunki, które będą miały za mało zakwalifikowanych kandydatów.

Część zajęć ma się odbywać za pomocą metod i technik kształcenia na odległość, zwłaszcza wykłady na studiach niestacjonarnych i podyplomowych. Również łączone mają być zajęcia na kierunkach przypisanych do tej samej dyscypliny wiodącej, o tym samym profilu i stopniu. Natomiast w szkole doktorskiej przyjmowana będzie jedna osoba na dyscyplinę.

Ograniczone zostanie oświetlenie zewnętrzne terenu UKW oraz iluminacja budynków. Parametry pracy węzłów cieplnych w budynkach zostaną ustawione w taki sposób, żeby w salach i pomieszczeniach biurowych temperatura była niższa, ale nie mniejsza niż 20 stopni Celsjusza.

Obniżone zostanie zużycie wody użytkowej poprzez montaż perlatorów na kranach w pomieszczeniach kuchennych, łazienkach i salach laboratoryjnych. Zainstalowane zostaną czujniki ruchu/obecności w toaletach i ciągach komunikacyjnych w celu ograniczenia ilości światła.

Obowiązywać również będą nakazy wyłączania oświetlenia przy opuszczaniu pomieszczeń oraz wyłączania komputerów, monitorów, drukarek i innych urządzeń elektrycznych pozostających w trybie gotowości po zakończeniu pracy. Zakazane też będzie wietrzenie pomieszczeń przy włączonych źródłach ciepła (zimą) i chłodu (latem).

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lazek
Lazek
1 rok temu

Proponuję zacząć oszczędzać od samej góry

dago
dago
11 miesięcy temu

A macie w firmach to oprogramowanie – https://www.teleaudyt.pl/microsoft-365/ ? Jak je oceniacie? Trafiony motyw czy raczej średnio? Doświadczenia?