Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W piątek rolnicy zablokują centrum Bydgoszczy. Będą utrudnienia

Dodano: 08.02.2024 | 10:08

Na zdjęciu: Do poprzedniej blokady centrum miasta doszło 9 lutego 2022 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Protest rolników Bydgoszcz. Równo dwa lata po ostatniej blokadzie rolnicy znów zaprotestują przed urzędem wojewódzkim. W piątek, 9 lutego kolumny ciągników przyjadą do Bydgoszczy i staną na ulicy Jagiellońskiej. ZDMiKP ostrzega przed sporymi utrudnieniami w ruchu.

WIĘCEJ: Protest rolników w Bydgoszczy. Ruch tramwajowy utrudniony [ZDJĘCIA]

Piątek w całej Polsce upłynie pod znakiem protestów rolników. Manifestacje rozpoczynają strajk generalny właścicieli gospodarstw, który ma potrwać przez 30 dni – w tym okresie niewykluczone są kolejne blokady. Główną przyczyną protestów jest sprzeciw wobec Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik, to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP – podkreśla NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Rolnicy postulują też m.in. natychmiastową rozbudowę portów i magistrali kolejowych w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych czy zwiększenie limitu promocji de minimis.

Protest rolników Bydgoszcz 9 lutego 2024. Utrudnienia w ruchu

W piątek rolnicy zaplanowali około 200 protestów na terenie całego kraju. Z poważnymi utrudnieniami należy również liczyć się w Bydgoszczy, ponieważ właściciele gospodarstw zaplanowali blokadę ulicy Jagiellońskiej przed urzędem wojewódzkim. 9 lutego od godziny 8:00 do 10:00 prawie 400 pojazdów wjedzie do centrum miasta.

Kolumny traktorów i pojazdów ciężarowych (z niewielką prędkością) wjadą do Bydgoszczy z pięciu kierunków – od strony: Nakła, Koronowa, Osielska. Białych Błot i Torunia. Już wtedy wystąpią pierwsze utrudnienia w ruchu na ulicach: Nakielskiej. Gdańskiej, Fordońskiej. Szubińskiej i Grunwaldzkiej – zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Kolumna będzie prowadzona i nadzorowana przez policję, która sterować będzie też ruchem na skrzyżowaniach znajdujących się na trasie przejazdu.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Ostatnie dni prac na Kazimierza Wielkiego? Trakcja walczy z czasem


Wszystkie pojazdy rolnicze nadjeżdżające do centrum staną przy urzędzie wojewódzkim. Możliwe są zatem utrudnienia na rondzie Jagiellonów, Focha, Bernardyńskiej i innych ulicach w ścisłym centrum. – W momencie przyjazdu kolumn, ulice Jagiellońska i Focha zostaną one całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego na odcinku od ronda Jagiellonów do mostów Solidarności – informuje rzecznik. I dodaje, że z uwagi na skalę protestu, lepiej omijać ten rejon miasta już od godziny 7:00. Dodatkowo w ciągu dnia ruch tramwajowy przez rondo Jagiellonów, będzie odbywał się z obniżoną prędkością, przy sterowaniu ruchem i możliwym całkowitym wstrzymaniem ruchu.

Protest rolników Bydgoszcz. Do której potrwa?

Jak informuje zarząd dróg, manifestacja przed urzędem wojewódzkim może potrwać aż do godzin wieczornych. – Apelujemy do kierowców, aby omijali w piątek obszar ronda Jagiellonów a także ul. Focha, Bernardyńskiej i Jagiellońskiej. Na tym odcinku można spodziewać się dużych utrudnień i znacznego spowolnienia ruchu – ostrzega rzecznik ZDMiKP. W ciągu dnia wydłuży się też czas przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej.

Dodatkowo utrudnienia w godzinach porannych i wieczornych wystąpią również w innych częściach miasta, w trakcie przejazdu kolumny pojazdów rolnych. Relację z protestu i utrudnień będziemy prowadzić na profilach facebookowych Traffic – MetropoliaBydgoska.PL i Metropolia Bydgoska .pl.

Protest rolników Bydgoszcz. Utrudnienia na drogach w regionie

W regionie również spodziewane są spore utrudnienia związane ze zgromadzeniami i przejazdami kolumn ciągników. Protestujący zamierzają m.in. zablokować wjazdy do Torunia. Zgodnie z informacjami organizatorów utrudnienia w woj. kujawsko-pomorskim zapowiadane są na (dane na moment wysyłki niniejszej wiadomości):

 • Bydgoszcz – miasto (może mieć wpływ na przejazd przez Miasto i wzrost ruchu na obwodnicy – S5/S10)
 • DK 15 Wielka Łąka – Toruń
 • DK 10 Głogowo – Lubicz
 • DK 15 Toruń – Wielka Łąka
 • DK 91 Grzywna – Toruń
 • DK 80 Zławieś Wielka – Toruń
 • DK 91 Toruń – Brzoza
 • DK 25 Gniewkówiec – Inowrocław
 • DK 62 Kruszwica (ul. Kościuszki)
 • DK 91 Chojny – Włocławek
 • DK 62 Brześć Kujawski – Włocławek
 • DK 91 Aleksandrów Kujawski
 • DK 15/25/62 (rondo)
 • DK 15 Kwieciszewo – Trzemeszno
 • DK 55 Biały Bór – Grudziądz
 • DK 16 Grudziądz – Łasin
 • DK 91 Warlubie – Górna Grupa
 • DK 62 Samszyce – Radziejów
 • DK 25 Sępólno – Bydgoszcz

Zgromadzenia będzie zabezpieczała policja. Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg krajowych będą również czuwały służby GDDKiA. GDDKiA nie jest adresatem postulatów strajku – podkreśla Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji. Utrudnienia na drogach krajowych można śledzić za pośrednictwem serwisu drogi.gddkia.gov.pl, a informacje dotyczące protestu rolników na bieżąco pojawiać się będą w serwisie „X” (dawny Twitter).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
19 dni temu

ziew. przyjedźcie, poskaczcie sobie i sp*cie. normalnym ludziom w pracy jak zwykle będziecie przeszkadzać, bo władza ma was w d*.

Michał
Michał
19 dni temu

Ja strajkować to tak jak robą Francuzi. Nasza władza ma w dupie wasz strajk i tak nic nie osiągniecie a blokować drogi i utrudniać ruch… po co normalnym obywatelom uprzykrzać życie. Liczy się sił a wy co roku strajkuje cię i gówno z tego wychodzi

Rysio
Rysio
19 dni temu

No i tylko problem mi robią akurat jutro tam będę 3x masakra
A tak z innej beczki
Rolnicy najchętniej głosowali na Kaczyńskiego nawet emeryci nie glosowali tak chętnie jak rolnicy mimo że to on wpuścił ten cały towar z Ukrainy a teraz płaczą

artur
artur
18 dni temu

Wreszcie jakieś ruchy rolników tylko dlaczego takie słabiutkie!
Jeśli chcecie by was słyszeli i zadziałali to trzeba pięścią w stół aż w unii szklaneczki ze stołów pospadają a mądrzy ludzie to zrozumieją.

Olo
Olo
18 dni temu

Rozumiem, że przyjadą tymi ciągnikami po 200 tysi z dotacji unijnych i znowu będą narzekać, że nic im się nie opłaca? A co my zwykli ludzie wam zrobiliśmy, że będziecie utrudniać nam życie???

Lula
Lula
18 dni temu

Panie Błażeju. Nie promocji de minimis a pomocy de minimis. Może lepiej zostać przy opisywaniu historii Fordonu, a nie brać się za tematy, o których nie ma się pojęcia

Krzysztof
Krzysztof
18 dni temu

Brawo, zwykłym ludziom blokujecie dojazd do lekarza, szpitala, przedszkola, szkoły i pracy. Zablokuje transport. My wam pomożemy ? Stado baranów z dotacjami unijnymi , którzy bez tego już dawno by skończyli na bruku .

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
18 dni temu

Dziwny ten nasz naród. Najpierw głosuje na popis, a później niezadowolony z decyzji wybranej władzy zabiera się za strajkowanie pod jej urzędami.

józef
józef
18 dni temu

PiS narobił bałaganu i zwiał a elektorat strajkuje cuuuudownie