Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ostatnie dni prac na Kazimierza Wielkiego? Trakcja walczy z czasem

Dodano: 06.02.2024 | 11:56

Na zdjęciu: Do końca lutego Trakcja musi wykonać zjazd ze starego mostu Kazimierza na Toruńską.

Fot. ZDMiKP

Koniec lutego – to raczej ostateczny termin zakończenia budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego i przebudowy Fordońskiej i Toruńskiej. 

Rozpoczęta latem 2021 roku inwestycja polegająca na rozbudowie ulicy Kazimierza Wielkiego o drugi most drogowy i most tramwajowy powinna zakończyć się dwa lata później – firma Trakcja zanotowała jednak spore opóźnienie. Część zadań została wykonana przed końcem ubiegłego roku, gdyż w przeciwnym wypadku miasto straciłoby dotację unijną.

W 2024 roku prace jednak wciąż trwają – największym problemem dla kierowców i pieszych jest zamknięcie starej przeprawy. Trakcja wykonuje tam nowe dylatacje, łożyska i najazdy. – Układane są warstwy podbudowy, a przy sprzyjających warunkach pogodowych i możliwościach technicznych (uruchomienie wytwórni mas bitumicznych) układana będzie docelowa nawierzchnia – uzupełnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Na istniejącym od ponad 20 lat moście zdemontowane zostały wszystkie bariery i balustrady: zostaną wymienione na nowe. Pod mostami wykonywane są natomiast prace ziemne i porządkowe. Kontynuowana jest też budowa dróg technicznych.


Paweł Bokiej: Pokażemy pomysły na Halę Targową i Młyny Rothera [WYWIAD]


Wykonanie powyższych prac pozwoli uruchomić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego z Toruńską – zapowiada rzecznik zarządu dróg.

Problemem – zwłaszcza dla pieszych – są trwające roboty gazownicze na chodniku przy północnej jezdni ulicy Fordońskiej. Dodajmy, że jego nawierzchnia została niedawno ułożona. Piesi pokonują zatem (mimo znaku zakazu) odcinek między Łęczycką a Kijowską po zamkniętym prawym pasie Fordońskiej.

W minionym tygodniu na wszystkich przystankach montowane były ekrany przeciwbłotne, a w obrębie torowiska przy Perłowej – prace wykończeniowe i porządkowe. – W najbliższych dniach wykonany tam będzie jeszcze montaż oświetlenia peronów tramwajowych – dodaje Okoński. Ponadto, w obszarze całej inwestycji wykonywane są też ostatnie prace na ciągach pieszych i rowerowych (budowane są również schody prowadzące na nasyp mostu) oraz prace porządkowe w pasie zieleni. Przy wyższych temperaturach wymalowane zostanie też docelowe (grubowarstwowe) oznakowanie poziome.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Łęczycka zostanie przebudowana. Drogowcy zaplanowali inwestycje

Władze Bydgoszczy przekonują, że zgodnie z ustalonym nowym terminem zakończenia opóźnione inwestycji, jej finisz nastąpi już za kilkanaście dni. – Na koniec lutego planowane jest oddanie starego mostu do eksploatacji, aby cała ta infrastruktura mogła funkcjonować jeszcze przez wiele lat – zapowiedział podczas środowej sesji rady miasta wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.

Dodajmy, że koszt całej inwestycji wzrósł z początkowych 157 milionów do 166 milionów. Całkowite dofinansowanie zadania wyniosło 77 milionów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rysio
Rysio
21 dni temu

Szybko go go go!
Bo wybory idą!

Rafal
Rafal
21 dni temu

koniec budowy to będzie, jak zrobione będą tego typu prace: uporządkowanie wjazdu w Smętną, czy porządny dojazd techniczny do kolektora pod mostem od strony Toruńskiej. O takich drobiazgach jak uprzątnięcie gruzu betonowego walającego się wszędzie, wysypaniu humusu i zasianiu trawy nawet nie warto przypominać. Moim zdaniem jest szansa na zakończenie inwestycji latem, no może wczesną jesienią.

Krzysztof
Krzysztof
21 dni temu

Kiedy koniec? Chyba za pół roku!

Alixa
Alixa
20 dni temu

Na ulicy Pomorskiej?

obserwator
obserwator
20 dni temu

Taka firma jak Trakcja nie powinna wygrywać przetargów i dostawać zleceń to co wyprawiają przez ostatnie lata jest kpiną, a ostatnio wygrali przetarg na wymianę torowiska wzdłuż Toruńskiej i pewnie będą to wykonywać przez następne 5 lat

Miś
Miś
20 dni temu

„trwające roboty gazownicze na chodniku przy północnej jezdni ulicy Pomorskiej” – drobna poprawka: Fordońskiej. Dopiero co ułożony chodnik a już ryją w ziemi, a właściwie nie ryją, bo nikogo tam nie ma już trzeci tydzień, a ZDMiKP nie udrażnia zajętej nitki, nie reaguje na zgłoszenia i nie odpowiada na pisemne zapytania. Gdzie jest koordynator miejski? Gazownicy powinni wykonać swoje prace przed ułożeniem chodnika. Amatorzy na każdym kroku!

Miś
Miś
19 dni temu

Po 22 dniach od wystosowania zapytania otrzymałem wyjaśnienie z ZDMiKP: „Dzień dobry Podczas prowadzonych prac związanych z korytowaniem pod wykonanie konstrukcji nawierzchni chodnika oraz zjazdów indywidualnych w ul. Fordońskiej na odcinku pomiędzy ul. Kijowską oraz ul. Łęczycką, w grudniu 2022r. stwierdzono nienormatywną głębokości sieci gazowej, niezgodną z aktualnymi warunkami przykrycia sieci gazowej i przepisami. W związku z powyższym aktualnie trwa przebudowa gazociągu w lokalizacji chodnika wzdłuż ul. Fordońskiej. Ze względów na konieczność etapowania robót oraz zachowania przejezdności na ul. Fordońskiej, w grudniu 2022r Wykonawca nie mógł przystąpić do przebudowy sieci gazowej. Aby zachować ciągłość ruchu kołowego i pieszego i nie… Czytaj więcej »