Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGaleriePrzebudowa drogi Brzoza – Łabiszyn – Barcin. Nowy etap prac [ZDJĘCIA]
22.08.2023 | 12:19

Przebudowa drogi Brzoza – Łabiszyn – Barcin. Nowy etap prac [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Rozpoczyna się kolejny etap gruntownej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 254 Brzoza-Łabiszyn-Barcin. W poniedziałek, 28 sierpnia wykonawca rozpocznie przebudowę ulic Bydgoskiej i Barcińskiej w Łabiszynie.

Przebudowa odcinka DW254 Brzoza – Łabiszyn rozpoczęła się na początku 2023 roku. Obecnie prace są na półmetku – wykonawca rozpoczął przebudowę 13-kilometrowego odcinka z końcem stycznia. – Prawie na wszystkich odcinkach ułożone zostały już nawierzchnie. Trwają roboty przy budowie zatok autobusowych, zjazdów i poboczy, drogowcy naprawiają też elementy mostów w Antoniewie i Obórzni i kontynuują roboty brukarskie m.in. w Brzozie i Kobylarni – zaznacza Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Warto dodać, że otwarty został nowy odcinek drogi w rejonie Kobylarni. – Dzięki temu z trasy w tym rejonie zniknęły dwa niebezpieczne zakręty – podkreślają drogowcy. Wykonawca przygotowuje się również do budowy ronda w Brzozie, na skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Wielkopolskich.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa przebudowa drogi Brzoza – Łabiszyn. Co z modernizacją mostów?


Za realizację inwestycji między Brzozą a Łabiszynem odpowiedzialna jest firma Transpol z Łojewa (powiat inowrocławski). Zakłada ona zakończenie większości podstawowych prac jeszcze w tym roku. Prace wykończeniowe realizowane będą również w pierwszej połowie przyszłego roku. Inwestycja pochłonie 53 mln złotych i jest dofinansowana z środków Unii Europejskiej.

Przebudowa DW 254. Sprzęt drogowy wjedzie na Bydgoską i Barcińską

W poniedziałek, 28 sierpnia wykonawca rozpocznie kolejny etap przebudowy trasy Brzoza – Łabiszyn – czyli prace na ulicach Bydgoskiej i Barcińskiej w Łabiszynie. Jak wymienia urząd marszałkowski, celem inwestycji jest wzmocnienie konstrukcji jezdni oraz budowa chodników i bezpiecznych przejść dla pieszych, powstaną też nowy system odprowadzania deszczówki i nowe oświetlenie.

Dodatkowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 246 w kierunku Szubina powstanie rondo poprawiające bezpieczeństwo i płynność ruchu. W pierwszym etapie roboty prowadzone będą bez zamykania ulic: kierowcy muszą liczyć się jednak z przewężeniami i ruchem wahadłowym, dlatego zalecamy korzystanie z alternatywnych tras. Prace w Łabiszynie zakończą się w przyszłym roku – przekazuje ZDW.

Trasa Łabiszyn-Barcin też w przebudowie

W lipcu rozpoczęły się pierwsze prace przy modernizacji odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 pomiędzy Łabiszynem a Barcinem. Aktualnie wykonawca skupia się przede wszystkim na odhumusowaniu poboczy. Drogowcy zaznaczają, że projekt zakłada między innymi wzmocnienie jezdni (do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś), co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek.

W miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone, dobudujemy także zatoki autobusowe. Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. cichej nawierzchni, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe – wylicza ZDW.


CZYTAJ: Dachowanie na S5 niedaleko Bydgoszczy. Sprawczyni była pod wpływem alkoholu


Zakończenie prac budowlanych realizowanych przez Drogomex (o wartości ponad 32,5 mln złotych) planowane jest w przyszłym roku. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia to 48 mln złotych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

Przypomnijmy, że w tym roku ZDW zrealizuje również roku zrealizujemy remonty trzech odcinków drogi wojewódzkiej nr 254: Mogilno-Wiecanowo (długość 2,3 km, koszt 2,1 mln zł, prace na finiszu), Barcin-Krotoszyn (długość 1,1km, koszt 2,7 mln zł, trwają prace) i Żabno-Wylatowo – (długość 2,8 km, koszt 5,2 mln zł, podpisana umowa, przygotowania do przekazania placu budowy). – Do końca roku zlecimy także prace związane z drugim etapem budowy obwodnicy Mogilna – czytamy w komunikacie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Nie jest tak różowo jak Pan pisze.

Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Na odcinku mostek w Olimpinie – skrzyżowanie Powstańców Wielkopolskich z Łabiszyńską przez całe wakacje nic się nie zmieniło. Jak nie było przejścia na tym odcinku tak nie ma. Dzieci z Olimpina chodzą tędy do szkoły. Ani po prawej ani po lewej stronie nie jest bezpiecznie. Usypane i uklepane pobocze po jednej stronie ( na początku budowy)znowu nie nadaje się do przejścia i przejazdu rowerem ( leży tam gruz, albo jest rozkopane). Po drugiej stronie zaczęta budowa chodnika ma wakacje. Przy wyjeździe z ulicy Nadrzecznej usypane są górki z piaskiem, żwirem zasłaniające widoczność. Prace są bardzo chaotyczne, a zasady bezpieczeństwa nie… Czytaj więcej »