Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przerost migdałka gardłowego – diagnostyka i leczenie w Szpitalu LUX MED Toruń

Dodano: 11.07.2024 | 11:28

Na zdjęciu: Wylecz przerost migdałka gardłowego w Szpitalu LUX MED Toruń.

Fot. Nadesłane

Przerost migdałka gardłowego

Migdałek gardłowy, zwany adenoidem, to element tkanki lifmatycznej, zlokalizowany w górno-tylnej części gardła (nosogardło), wspomagający organizm w wykrywaniu oraz zwalczaniu patogenów wnikających przez górne drogi oddechowe. Przerost migdałka gardłowego jest jednym z najczęstszych zaburzeń występujących u dzieci, a jego leczenie operacyjne w wielu krajach bywa najczęściej przeprowadzaną dziecięcą procedurą chirurgiczna.

W miarę dorastania dziecka, znaczenie migdałka gardłowego maleje, a on sam ulega stopniowej inwolucji. Przerost migdałka może prowadzi jednak do poważnych problemów zdrowotnych. Taki stan może skutkować szeregiem zaburzeń zwanych „objawami migdałkowymi”, które obejmują oddychanie przez usta, chrapanie, upośledzoną drożność nosa czy mowę nosową. Nieleczony przerost tkanki limfatycznej może również progresować do nawracających zapaleń zatok, astmy oskrzelowej, bezdechów sennych i zapaleń ucha środkowego z wysiękiem, do zaburzeń rozwoju twarzoczaszki włącznie.

Diagnostyka przerostu migdałka gardłowego – nowoczesne podejście dla precyzyjnego określenia problemu

Na temat metod diagnostycznych przerostu migdałka gardłowego wypowiedział się specjalista otolaryngologii oraz otolaryngologii dziecięcej, dr n. med. Aleksander Zwierz: Spośród szeregu dostępnych metod diagnostycznych przerostu migdałka gardłowego, złotym standardem pozostaje giętka endoskopia nosa, umożliwiająca nie tylko bezpośrednią i precyzyjną ocenę wielkości tkanki migdałka, ale też stopień pokrycia jego powierzchni śluzem, co przekłada się w konsekwencji bezpośrednio na schemat wdrażanego leczenia.”

W rękach doświadczonego laryngologa, metoda ta pozwala na dokładną ocenę migdałka bez powodowania dużego dyskomfortu u dziecka.

Przerost migdałka gardłowego - diagnostyka i leczenie w Szpitalu LUX MED Toruń

Leczenie przerostu migdałka gardłowego 

Leczenie przerostu migdałka gardłowego oraz jego konsekwencji rozpoczyna się od metod zachowawczych – przede wszystkim długofalowej farmakoterapii z regularnym monitorowaniem uzyskanych efektów. W niektórych przypadkach skuteczne okazuje się również wprowadzenie krótkoterminowej izolacji dziecka, aby zredukować nawracające infekcje.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczna może być adenotomia, czyli chirurgiczne usunięcie migdałka gardłowego.

„Leczenie chirurgiczne jest zarezerwowane dla pacjentów którzy nie uzyskali poprawy po leczeniu zachowawczym, a decyzję o przeprowadzeniu adenotomii podejmuje specjalista z zakresu laryngologii dziecięcej, bazując na wieku pacjenta oraz uciążliwości zgłaszanych dolegliwości.” – mówi dr n. med. Aleksander Zwierz.

U młodszych dzieci zazwyczaj preferowane są metody zachowawcze, podczas gdy u starszych, u których migdałek powoduje poważne dolegliwości, częściej zaleca się zabieg chirurgiczny.

Operacje przeprowadzane są z użyciem nowoczesnych technik. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą anestezjologiczną i polega na „ścięciu” nadmiaru tkanki limfatycznej za pomocą narzędzi chirurgicznych, lasera bądź koblacji przez jamę ustną lub, zdecydowanie rzadziej, przed przewód nosowy pacjenta.

Leczenie przerostu migdałka gardłowego w Szpitalu LUX MED Toruń

Przerost migdałka gardłowego może stanowić poważny problem dla zdrowia, który wymaga precyzyjnej diagnostyki i skutecznego leczenia. Szpital LUX MED Toruń oferuje kompleksową opiekę medyczną, obejmującą zarówno zaawansowane metody diagnostyczne, jak i najlepsze współczesne techniki chirurgiczne.

Indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz zespół doświadczonych specjalistów to gwarancja wysokiej jakości opieki medycznej i satysfakcjonującego przebiegu leczenia. W Szpitalu LUX MED Toruń profesjonalizm i empatia idą w parze z nowoczesnymi technologiami, zapewniając najlepszą opiekę medyczną dla Twojego dziecka.

Kamila Ćwikła