Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy oferty w pierwszym przetargu na utwardzenie gruntówek. Co z następnymi?

Dodano: 26.04.2023 | 14:24

Na zdjęciu: Ulica Bortnowskiego ma w końcu zostać utwardzona.

Fot. BB

Znamy oferty w przetargu na utwardzenie dwóch ulic gruntowych: Bortnowskiego w Fordonie i Koguciej na Osowej Górze. Te drogi będą zrealizowane w pełnym zakresie według przygotowanych wcześniej koncepcji. Dodajmy, że ZDMiKP prowadzi kolejne postępowania dotyczące budowy ulic oraz ogłosił nową listę ulic przeznaczonych do wykonania w pierwszej kolejności.

Na początku kwietnia drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie dwóch zapowiadanych ulic: Bortnowskiego w Fordonie i Koguciej na Osowej Górze. Są to gruntówki, których utwardzenie uwzględnione zostało w poprzedniej edycji wieloletniego programu, lecz w poprzednim roku zabrakło na nie pieniędzy.

W środę, 26 kwietnia otwarto oferty w postępowaniu. Na początku ZDMiKP przekazał swój budżet na oba zadania: na utwardzenie Koguciej przeznaczono 1,2 miliona złotych, a na Bortnowskiego –  1,6 miliona. W przypadku ulicy na Osowej Górze najtańsze propozycje złożyły bydgoskie firmy: Affabre (1,606 miliona) i Betpol (1,648 mln). Oferty Strabagu i Prasbetu są wyższe – odpowiednio 1,9 i 2,3 miliona. Najniższą cenę za utwardzenie Bortnowskiego zaproponował Betpol (2,3 miliona), 100 tysięcy więcej oczekuje Brukop. Oferty Affabre i Strabagu opiewają na 2,7 miliona; Prasbet ponownie oczekuje najwięcej, bo aż 3,4 miliona złotych.

Oferty wykonawców przekraczają budżet drogowców, ale nie na tyle, by uniemożliwiły rozstrzygnięcie przetargu. – Kwoty w przetargu są ok, najpewniej będą podpisane umowy – podkreślił podczas środowej (26 kwietnia) sesji rady miasta zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz. Dodajmy, że wszystkie przedsiębiorstwa zaproponowały 36-miesięczny okres gwarancji.

Zwycięzcy przetargu będą musieli wykonać projekt (na podstawie przygotowanej koncepcji) i przeprowadzić prace budowlane. Czas realizacji zadania to – w przypadku obu ulic – 10 miesięcy.

Trwają przetargi na budowę ulic z rządowym dofinansowaniem

W lutym Bydgoszcz otrzymała 30 milionów dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zgodnie z założeniami programu, miasto musiało zgłosić do niego zadania, na które posiadało dokumentacje projektowe bądź mogło je wykonać na zasadzie zgłoszenia. ZDMiKP ogłosiło już pierwsze przetargi – w ramach jednego postępowania szuka wykonawcy przebudowy fragmentu ulicy Kromera w Fordonie oraz Kotowicza na Jarach (oferty w postępowaniu poznamy w maju; wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację zadania), a w ramach drugiego odcinki ulic: Charzykowskiej, Augusta Szamarzewskiego, Baranowskiego i Piaski oraz ulice Janowiecką, Kętrzyńską, Ciechocińską i Żeromskiego. Wykonawcy, z którymi zostanie podpisana umowa będą mieli 180 dni na realizację przedmiotowych zadań – oferty poznamy w maju.

Nowa lista gruntówek do utwardzania

Wprowadzono marcową uchwałą rady miasta aktualizacja wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych zakłada zmianę technologii wykonywania robót budowlanych oraz nowelizację kryteriów, na podstawie których bydgoscy drogowcy wybierają ulice do przebudowy. Teraz dominującą metodą będzie pokrywanie gruntówek płytami ażurowymi oraz ekokostką. Zaletą jest możliwość szybszej realizacji inwestycji, ale płyty mogą być stosowane tylko na drogach znajdującym się na gruncie o odpowiedniej przepuszczalności, a ulice są realizowane w ograniczonym zakresie (np. bez oświetlenia). – W incydentalnych przypadkach będziemy utwardzać ulice w technologii tradycyjnej – oznajmił zastępca szefa bydgoskich drogowców Maciej Gust.

Listę pierwszych 25 gruntówek w rankingu do utwardzenia prezentujemy TUTAJ. Jak poinformował na sesji Kozłowicz, ZDMiKP zlecił badania gruntowe dla 50 ulic: to ich wyniki ostatecznie wskażą, w jakiej technologii zostaną one wykonane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments