Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przy bydgoskiej bazylice wycięto drzewa. Ratusz wyjaśnia: Były w złym stanie

Dodano: 18.08.2021 | 13:36

Na zdjęciu: Wycinka drzew przy bazylice została wykonana z uwagi na zły stan sanitarny.

Fot. nadesłane

W ostatnich godzinach bydgoszczan poruszyła wycinka drzew w alei jarzębów, zlokalizowanej przy ulicy Karola Szymanowskiego, tuż obok bazyliki. Usunięto sześć okazów: jak wyjaśnia urząd miasta, były one w złym stanie sanitarnym. Wcześniej z jarzębi przeznaczonych do wycinki zdjęto ochronę – aleja jest bowiem pomnikiem przyrody.

Informacja o wycince drzew z pomnikowej alei przy ulicy Szymanowskiego pojawiła się wczoraj (17 sierpnia) rano. Zdjęcia obciętych pni pokazał bydgoski fotograf Piotr Ziółkowski – jego post na Facebooku obiegł grupy, w których uczestniczą mieszkańcy. Ci nie ukrywali oburzenia z faktu wycinki i zaczęli przedstawiać różne teorie dotyczące przyczyn jej przeprowadzenia.

By wyjaśnić sprawę, zwróciliśmy się z pytaniami do urzędu miasta. – Decyzja na wycinkę drzew ze względu na ich zły stan sanitarny drzew została wydana przez marszałka województwa 11 marca 2021 roku. Drzewa były w 100% suche. Wycinka drzew nastąpiła w lipcu 2021 roku – odpowiedziała Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Jak dodaje stowarzyszenie MODrzew, jarzębie były porażone grzybem.

Ratusz podkreśla, że aleja jarząbów szwedzkich jest wpisana do rejestru pomników przyrody Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ale ze względu na zły stan sanitarny sześć sztuk jarząbów szwedzkich zostało zniesionych z rejestru pomników przyrody. Nastąpiło to na drodze dwóch uchwał rady miasta – pierwszej z grudnia 2015 roku, a drugiej z lutego 2019 roku. – Po zniesieniu z rejestru Miasto Bydgoszcz mogło ubiegać się o wydanie zezwolenia na ich usunięcie – dodaje Stachowiak. MODrzew poinformował natomiast, że jarząbie w zeszłym roku były pod obserwacją, ale niestety nie dały oznak życia.

Na razie nie wiadomo, czy w miejscu usuniętych niedawno drzew pojawią się nasadzenia zastępcze. – Ze względu na pogarszający się stan zdrowotny innych drzew w alei, najpierw będziemy szukać przyczyn ich zamierania – dopiero po ustaleniu przyczyny złego stanu drzew, rozważymy nasadzenia zastępcze. Organ wydający decyzję ze względu na zły stan sanitarny drzew nie narzucił obowiązku wykonania nasadzeń zastępczych – wyjaśnia Stachowiak.

Mieszkańcy zwracają też uwagę na estetykę ulicy Szymanowskiego, której jezdnia jak i chodnik wymaga odnowienia. Zniszczony został też znak informujący o pomniku przyrody – jak przekazują społecznicy zajmujący się ochroną drzew, pismo w tej sprawie trafiło do wydziału gospodarki komunalnej 31 maja, ale do dziś nie otrzymali na nie odpowiedzi. Warto dodać, że w rejonie Sielanki trwają prace, które poprawią komfort pieszych i estetykę otoczenia. Przy skrzyżowaniu Powstańców Wielkopolskich i Niemcewicza, tuż przy bramie Ogrodu Botanicznego UKW powstaje pierwszy w Bydgoszczy parklet – miejsce przeznaczone dla pieszych wygospodarowane z jezdni. W miejscu połaci asfaltu powstaną też nowe nasadzenia zieleni. Wcześniej zmiany doczekał się zaniedbany deptak na alei Ossolińskich – w najbliższym czasie jeden z pasów ruchu w każdym kierunku zostanie przekształcony na pas rowerowy i miejsca do parkowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmiany na alejach Ossolińskich. Wyznaczone zostaną pasy dla rowerzystów