[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Zmiany na alejach Ossolińskich. Wyznaczone zostaną pasy dla rowerzystów

Dodano: 09.08.2021 | 08:28

Na zdjęciu: Zmiany w organizacji ruchu na alejach Ossolińskich mają rozpocząć się po 10 sierpnia. Prace potrwają około tygodnia.

Fot. ZDMiKP

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiada realizację zapowiadanych zmian na Alejach Ossolińskich. Po odnowieniu deptaku drogowcy przystąpią do wyznaczenia pasów rowerowych i przeniesienia parkowania z chodników na jezdnię. Prace mają zacząć się po 10 sierpnia.

Zaniedbane Aleje Ossolińskich w tym roku doczekały się zmian. Najpierw wyremontowano nawierzchnię deptaku między jezdniami. Przy trakcie ustawiono nowe ławki, donice z kwiatami i kosze na śmieci, a także zmodernizowano skrzyżowanie z Kopernika i Szymanowskiego. Nawierzchnia drogowa została wyniesiona do wysokości nawierzchni rewitalizowanej alei, co umożliwia pieszym swobodne przemieszczanie się wzdłuż traktu i jednocześnie wpłynęło na ograniczenie prędkości pojazdów. Prace zakończyły się w maju i pochłonęły pół miliona złotych.

Drogowcy już wiosną zapowiadali, że odnowienie deptaku nie będzie jedyną zmianą, jaka zajdzie na alejach. Po 10 sierpnia zaczną się prace, dzięki którym jeden pas ruchu w każdym kierunku zostanie przekształcony na pas rowerowy oraz miejsca do parkowania samochodów. Pozwoli to przenieść dotychczasowe miejsca postojowe z chodnika na jezdnie. Pasy rowerowe zostaną wyznaczone w odstępie od parkujących pojazdów, a dodatkowo w obrębie skrzyżowań będą wyróżnione czerwoną nawierzchnia.

Wjazd na pasy zostanie zabezpieczony wyspami. Dla rowerzystów skręcających w lewo w ul. Kopernika i Szymanowskiego planujemy natomiast utworzenie śluz rowerowych. Takie działania pozwolą zachować bezpieczeństwo i poinformują kierowców o rowerzystach poruszających się po drodze – zapowiada ZDMiKP. W ramach zmiany organizacji ruchu przesunięty bliżej skrzyżowania zostanie przystanek autobusowy Ossolińskich – Plac Weyssenhoffa. – Planowane rozwiązania nie wpłyną negatywnie na dotychczasowy ruch pojazdów, gdyż natężenia ruchu na tym odcinku są stosunkowo niewielkie. Przy dobrej pogodzie prace potrwają około tygodnia – informują drogowcy.
Według komunikatu drogowców, wprowadzenie powyższych zmian wywoła drobne utrudnienia w ruchu – podczas wyznaczania pasów wyłączony z ruchu zostanie jeden pas na rondzie Ossolińskich; przeprowadzona zostanie także reorganizacja istniejącego oznakowania poziomego i pionowego na całym odcinku alei. Warto dodać, że w rejonie Sielanki trwają inne prace, które poprawią komfort pieszych i estetykę otoczenia. Przy skrzyżowaniu Powstańców Wielkopolskich i Niemcewicza, tuż przy bramie Ogrodu Botanicznego UKW powstaje pierwszy w Bydgoszczy parklet – miejsce przeznaczone dla pieszych wygospodarowane z jezdni. W miejscu połaci asfaltu powstaną też nowe nasadzenia zieleni. 

Powstające pasy rowerowe na alejach Ossolińskich za kilka lat zostaną połączone z planowanym od 2014 roku ciągiem łączącym Bartodzieje ze Śródmieściem. W lipcu ZDMiKP wybrał wykonawcę aktualizacji koncepcji budowy infrastruktury w obrębie ulic Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki i Skłodowskiej-Curie. Dokumentację przygotuje firma Polska Inżynieria z Warszawy – ma być ona gotowa za rok, co pozwoliłoby zacząć inwestycje niemal dekadę po pierwszych wzmiankach o jej realizacji.

 CZYTAJ TAKŻE: Ciąg rowerowy Bartodzieje – centrum w wersji 2.0. Drogowcy zlecili aktualizację jego projektu

Zmiany na alejach Ossolińskich. Wyznaczone zostaną pasy dla rowerzystów
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments