Przystanek wiedeński na Gdańskiej potrzebny od zaraz! Apel Społecznego Rzecznika Pieszych
Dodano: 27.05.2018 | 13:30Stowarzyszenie zbiera podpisy poparcia dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej między innymi na ulicy Gdańskiej.
Na zdjęciu: Społeczny Rzecznik Pieszych zbiera podpisy poparcia za inicjatywą budowy przystanku wiedeńskiego u zbiegu Gdańskiej i Chodkiewicza.
Fot. Sebastian Torzewski
Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych zachęca do podpisania internetowej petycji w sprawie budowy przystanku wiedeńskiego w rejonie skrzyżowania ulicy Gdańskiej oraz Chodkiewicza. W piątkowe popołudnie została tam potrącona wysiadająca z tramwaju pasażerka.
– Żądamy przystanku wiedeńskiego w tym miejscu, i to jeszcze w tym roku! Nie chcę ginąć na ulicach mojego miasta – zwrócił się z dramatycznym apelem do władz miasta i drogowców Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia. Kilka dni temu reprezentanci Społecznego Rzecznika Pieszych przekazali radnym pismo, w którym domagają się wprowadzenia w mieście „Wizji Zero”, czyli realizacji szeregu inwestycji, które doprowadzą do zmniejszenia liczby osób poszkodowanych w wypadkach. – W mieście wielkości Bydgoszczy na drogach ginie co roku około dwudziestu osób. Są sposoby, aby do 2030 roku tę liczbę znacząco zmniejszyć – przekonywał wówczas Górny.
Jednym ze sposobów na poprawienie bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli przede wszystkim pieszych, jest właśnie budowa przystanków wiedeńskich. To koncepcja – jak sama nazwa wskazuje, wprowadzona po raz pierwszy w Wiedniu – polegająca na wyniesieniu terenu na wysokości przystanku komunikacji miejskiej do poziomu chodnika. Poprawia nie tylko komfort wsiadania do tramwaju, ale również wymusza na kierowcach zmniejszenie prędkości przed dojazdem do przystanku. Sama linia tramwajowa (tzw. zygzak) okazuje się nieskuteczna, czego dowodem jest piątkowy wypadek – kobieta wysiadająca z tramwaju linii nr 4 na przystanku Gdańska/Chodkiewicza została uderzona przez nadjeżdżającego kierowcę toyoty. Z obrażeniami ciała została odwieziona do szpitala.
Bezpośrednio po zdarzeniu Społeczny Rzecznik Pieszych uruchomił internetową petycję, która ma nakłonić władze Bydgoszczy do budowy wspomnianego przystanku wiedeńskiego. Obecnie poparło ją nieco ponad 100 osób. Można powiększyć tę liczbę, dopisując się pod TYM ADRESEM.
O budowie przystanku wiedeńskiego, tyle że na ulicy Focha (na wysokości placu Teatralnego), który miał być premierowym tego typu rozwiązaniem w Bydgoszczy, mówi się od kilku lat. Termin ten jest jednak przez administrację prezydenta Rafała Bruskiego (i jego zastępcę Mirosława Kozłowicza) nieustannie przesuwany. W lutowym wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL ten ostatni wskazywał, że popiera to rozwiązanie, ale przystanek na Focha ma powstać równolegle z wytyczeniem nowego przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Warmińskiego. Na pytanie o budowę wyniesienia na Gdańskiej (identyczne rozwiązanie powinno być zastosowane na wysokości ulicy Cieszkowskiego) odparł, że drogowcy „będą starali się określić, czy realizacja przystanku wiedeńskiego ma tam sens ekonomiczny w porównaniu do innych metod podnoszenia bezpieczeństwa obsługi pasażerów na przystankach”.
Do tematu wrócimy.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022