Pomorska SSE tylko z nazwy. Jej wsparcie otrzymały inwestycje Hanplastu czy Metkoru
Dodano: 10.01.2024 | 19:21Na zdjęciu: Wśród beneficjentów środków rozdzielanych przez PSSE są zakłady na terenie bydgoskiego parku przemysłowego, m.in. Hanplast.
Fot. Robert Sawicki/archiwum
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, w skład której wchodzi również województwo kujawsko-pomorskie w zeszłym roku zadbała o rozwój firm z naszego regionu – w 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, z czego ponad 60% dla firm z województwa kujawsko – pomorskiego. Wśród beneficjentów jest bydgoska firma Hanplast czy koronowska spółka Metkor.
Rok 2023 był rokiem jubileuszowym dla całej Polskiej Strefy Inwestycji, w skład której wchodzi PSSE. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przez 5 lat funkcjonowania PSI wydano w kraju 2,5 tysiąca decyzji o wsparciu na inwestycje o łącznej wartości niemal 117 miliardów złotych i zadeklarowano utworzenie 48 tysięcy nowych miejsc pracy.
– Cieszymy się, że jesteśmy jedną z najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. Pod kątem liczby wydanych decyzji o wsparciu jesteśmy w czołówce, jednakże priorytetem jest dla nas nie ilość, a jakość wydanych decyzji. Z każdym rokiem zwiększa się liczba inwestycji małych i średnich przedsiębiorców z polskim kapitałem – w 2023 roku stanowiły one 84% wszystkich wspieranych przez nas projektów. To ogromny sukces, który jest niezwykle istotny dla rozwoju naszej gospodarki, opartej w dużej mierze, właśnie na sektorze MŚP – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Hanplast czy Metkor korzystają ze wsparcia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Przykładem aktywności PSSE w rejonie Bydgoszczy jest wsparcie dla rodzinnej firmy Metkor z Koronowa, należącej do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Metkor produkuje przede wszystkim kontenery hakowe i bramowe oraz konstrukcje stalowe. Siedziba firmy mieści się przy ulicy Przemysłowej, lecz posiada ona również biuro w Brukseli, obsługujące rynek francuski i państwa Beneluksu. Dzięki wsparciu z PSSE, przedsiębiorstwo zainwestuje ponad 30 milionów złotych w powiększenie koronowskiego zakładu.
Wśród nowych decyzji o wsparciu nie zabrakło także dużych inwestycji. Znana bydgoska firma Hanplast dokona modernizacji w zakresie energooszczędnej i ekologicznej produkcji wraz z przygotowaniem pod przejście w Przemysł 4.0, czyli większego wykorzystywania automatyzacji, wymiany danych czy komputeryzowania produkcji. Hanplast nie tylko zmodernizuje swój park przemysłowy, ale także utworzy park maszynowy do recyklingu wtórnego oraz wiatę fotowoltaiczną. Firma PRIMA z Inowrocławia, produkująca od ponad 30 lat okna i drzwi PCV, zwiększy za to zdolność produkcyjną poprzez zakup dodatkowej hali, nowoczesnych maszyn oraz paneli fotowoltaicznych.
– Firmy, które rozpoczęły nowe inwestycje przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to przede wszystkim firmy z branży metalowej i obróbki metali, tworzyw sztucznych oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Co ważne, istotna stała się także produkcja na rzecz sektora energetyki oraz branż okołoenergetycznych. To spodziewany trend rozwojowy w perspektywie realizacji dużych inwestycji w energetyce jądrowej i morskich farm wiatrowych – podkreśla Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Dodajmy, że PSSE interesuje się również budową Terminalu Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo. – Prowadzimy działania na rzecz powołania strefy przemysłowej wokół niego. Intensywnie rozmawiamy z gminami Nowa Wieś Wielka i Solec Kujawski, a także z miastem Bydgoszcz, Lasami Państwowymi czy urzędem marszałkowskim – wyliczał Maciej Kazienko, wiceprezes zarządu PSSE.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Czy przy S10 powstanie nowy, wielki park przemysłowy? PSSE chce realizacji Parku Przemysłowego Emilianowo
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna kładzie też mocny nacisk na rozwój edukacji w celu uzupełnienia braków kadrowych. W tym celu powstało Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, którego filie w roku 2023 zostały otwarte w województwie kujawsko-pomorskim, a konkretnie we Włocławku oraz w Grudziądzu.
Warto również dodać, że dzięki zaangażowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w transformację energetyczną, tereny po niedokończonej elektrowni jądrowej w Żarnowcu otrzymają drugie życie – na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna. Z kolei w Barcinie PSSE rozpoczęła prace nad instalacją fotowoltaiczną, która pozwoli zasilić lokalne przedsiębiorstwa oraz obiekty PSSE.
– Transformacja energetyczna jest koniecznością ale i oczekiwaniem inwestorów,, dlatego już dwa lata temu rozpoczęliśmy „rewolucję” energetyczną, którą nie tylko systematycznie wdrażamy w życie, ale także dzielimy się swoimi praktykami z innymi przedsiębiorcami. Realizowana w Barcinie farma fotowoltaiczna powstanie na działce o powierzchni 29 ha. Całkowita moc instalacji wyniesie 21 megawatów, a odbiorem energii z niej wyprodukowanej zainteresowani są okoliczne duże firmy – wyjaśnia Maciej Kazienko, wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W 2023 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została członkiem SEMI, czyli stowarzyszenia zrzeszającego firmy i instytucje z całego świata z sektora półprzewodników i elektronicznego. PSSE jest zrzeszona w organizacji jako jedna z trzech instytucji w kraju, a jej obecność stanowi dużą szansę na przyciągnięcie strategicznych inwestorów z branży półprzewodników do województwa kujawsko – pomorskiego, a tym samym rozwój lokalnej gospodarki i nauki. Dodać należy, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została uhonorowana tytułem „Pracodawca Pomorza i Kujaw 2022” jako rzetelny i innowacyjny pracodawca działający w regionie kujawsko-pomorskim.
– Przed nami kolejny pracowity rok, podczas którego skupiać będziemy nasze wysiłki na wsparciu przedsiębiorców i rozwoju gospodarczym kraju. Oprócz udzielania wsparcia w postaci ulgi podatkowej, będziemy w dalszym ciągu kontynuować prace związane z budową modułowych hal produkcyjnych dla sektora MŚP, budową farm fotowoltaicznych. Będziemy także poszerzać działalność Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w celu wsparcia szkolnictwa branżowego i pomagać inwestorom w pozyskaniu odpowiednich działek inwestycyjnych oraz ekspansji zagranicznej – podsumowuje Przemysław Sztandera.
- Opiekunka osób starszych zatrzymana. Odpowie za kradzież biżuterii - 7 listopada 2024
- Politechnika Bydgoska otworzyła nowe laboratorium genetyki i biologii molekularnej [ZDJĘCIA] - 7 listopada 2024
- Ikar Fordonu 2024. Wyróżniono znaną bydgoską harcerkę [ZDJĘCIA] - 6 listopada 2024