Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rada estetyki oceni projekt czwartego kręgu. „To miejsce jest ważne dla miasta”

Dodano: 02.08.2018 | 13:56

Mimo że czwarty krąg to inwestycja samorządu województwa, będzie on konsultowany ze Społeczną Radą ds. Estetyki Miasta.

Na zdjęciu: Koncepcja czwartego kręgu Opery Nova, przedstawiona wiosną 2017 roku, na pewno ulegnie zmianie.

Fot. Pracownia WAPA

Architektura czwartego kręgu Opery Nova będzie zmodyfikowana. Oceną nowego projektu będzie zajmować się Społeczna Rada do spraw Estetyki Miasta. Ostateczny wygląd nie będzie wzbudzał więc takich kontrowersji, jak koncepcja autorstwa pracowni architektonicznej WAPA.

W czerwcu prezydent Rafał Bruski, dyrektor opery Maciej Figas i marszałek województwa Piotr Całbecki zawarli porozumienie w sprawie wspólnego pokrycia przez miasto Bydgoszcz i województwo kosztów przygotowania dokumentacji technicznej oraz kosztów budowy czwartego kręgu Opery Nova. Zarówno miasto, jak i samorząd województwa mają przekazać na budowę czwartego kręgu po 50% całości kwoty inwestycji. Na razie trudno oszacować jej ostateczny koszt – według wstępnych szacunków rozbudowa gmachu przy ulicy Focha kosztowałaby 80 milionów złotych. Same prace projektowe pochłoną około 2,7 miliona złotych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoszcz i marszałek współpracują. W sprawie rozbudowy Opery Nova


Temat rozbudowy opery powrócił wiosną 2017 roku. Wtedy to po raz pierwszy ujawniono wizualizacje koncepcji architektonicznej czwartego kręgu. Wizja pracowni WAPA wzbudziła jednak wiele kontrowersji ze względu na niedopasowanie do kontekstu miejsca. Liczne uwagi mieszkańców, wyrażane m. in. na Facebooku Bydgoszcz.pl czy forum Skyscrapercity.com dotyczyły łączników nowej budowli z istniejącymi budynkami, przeszklonej, sześciennej klatki schodowej od strony Brdy – burzącej kształt kręgu, umiejscowienia wjazdu na parking podziemny tuż przy bulwarze oraz zagospodarowania placu przed nową częścią budynku.

Z opiniami bydgoszczan zgodził się przewodniczący rady estetyki profesor Dariusz Markowski, który zadeklarował chęć włączenia się w opiniowanie pomysłu rozbudowy. Dziś wiemy, że starania przewodniczącego odniosły skutek – już w czerwcu, w trakcie podpisywania porozumienia władze deklarowały, że ostateczny kształt koncepcji będzie konsultowany z dyrekcją opery i władzami miasta. Przy okazji wczorajszej prezentacji menedżera Starego Miasta i Śródmieścia Macieja Bakalarczyka (który także opowiadał się za poważnymi zmianami architektury nowego kręgu) prezydent Rafał Bruski zakomunikował, że rada estetyki wyrazi opinię na temat rozbudowy.

Mimo że czwarty krąg jest inwestycją samorządu województwa, współfinansowaną przez miasto, to w zeszłym tygodniu poprosiłem dyrektora Opery Nova Macieja Figasa o to, aby pracownia projektowa, która zwycięży w przetargu, współpracowała z radą ds. estetyki. Otrzymałem pozytywną odpowiedź. To miejsce jest szczególne dla naszego miasta i taka pomoc jest nam potrzeba – powiedział prezydent. W odpowiedzi na pismo Bruskiego dyrektor Opery Nova zaznaczył: „W projekcie umowy, która będzie miała w postępowaniu przetargowym na dokumentację techniczną zadania pt. „Rozbudowa Opery Nova o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową” charakter zobowiązujący, dopisaliśmy wymóg współpracy przez projektantów z Radą ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy”. Sam przetarg na projekt ma rozpocząć się w przeciągu najbliższych kilkunastu dni.

W związku z pojawieniem się tematu rozbudowy Opery Nova, ratusz myśli już nad zagospodarowaniem sąsiedniej działki, czyli placu Teatralnego. Rada estetyki ma również zająć się tym tematem, ale w najbliższym czasie nie należy spodziewać się inwestycji na terenie po dawnym teatrze. Na razie nie ma bowiem żadnej spójnej koncepcji na zagospodarowanie tego obszaru – w dyskusji publicznej ścierają się trzy wizję:

  • budowy obiektu będącego nowym symbolem miasta,
  • pozostawieniem obecnej funkcji tego miejsca, wraz z modernizacją na nowoczesny plac miejski,
  • wiernej odbudowy spalonego przez Sowietów w 1945 roku teatru.

Ponadto, kluczowym elementem ożywienia placu Teatralnego i jego najbliższych okolic będzie postulowana od lat rezygnacja z ruchu kołowego na ulicy Focha – ograniczenia w ruchu będą jednak możliwe nie wcześniej, niż po przebudowie trasy W-Z

Nowy krąg opery ma mieć cztery kondygnacje, na których znajdą się: sala kameralna na około 450-500 osób, sala projekcyjno-konferencyjna (250-300 osób), hol z szatniami, przestrzeń wystawiennicza oraz łączniki z istniejącym już budynkiem. Obiekt znajdowałby się terenie obecnego parkingu przy ulicy Karmelickiej.

ZOBACZ WIZUALIZACJE KONCEPCJI ROZBUDOWY OPERY NOVA O CZWARTY KRĄG

Błażej Bembnista