Czy rozszerzać powództwo w sprawach frankowych? [RADCA W PIĄTEK]
Dodano: 04.03.2022 | 14:19Na zdjęciu: Jak co piątek - porady prawne radcy prawnego Przemysława Piątka.
Fot. Pixabay
Nie jest żadną tajemnicą, że sprawy frankowe trwają długo. W tym czasie, w przypadku braku zabezpieczenia, kredytobiorcy ponoszą dalsze opłaty „rat kredytu”. To wiąże się z tym, że rośnie zadłużenie banku wobec swoich klientów. W takim przypadku często padają pytania, czy należy rozszerzyć powództwo w zakresie kwoty żądanej od banku.
Zgodnie z art. 193 § 1 KPC, zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu. Oznacza to w praktyce, że powództwo można rozszerzyć o dalsze płatności. Jeżeli w sprawie kredytobiorcę reprezentuje pełnomocnik profesjonalny, musi pamiętać, że rozszerzenie powództwa wnosi się bezpośrednio do sądu z pominięciem przepisów o doręczeniach między pełnomocnikami.
Opłata od rozszerzenia powództwo wynosi w sprawach frankowych 30 zł (jest to minimalna opłata). Teraz, kiedy ustaliliśmy już, że powództwo można rozszerzyć, musimy rozważyć kiedy i czy w ogóle tego dokonywać. Otóż rozszerzać można, ale nie za często. Nie ma sensu po każdej płatności „raty” zgłaszać do sądu wniosku z rozszerzeniem powództwa. Za dobrą praktykę można uznać sytuację rozszerzania powództwa po dłuższych okresach. Na przykład po każdym roku kalendarzowym.
Optymalnie jednak rozszerzyć powództwo raz a dobrze, czyli przed zakończeniem postępowania. Niesie do za sobą jednak ryzyko w postaci przedłużenia postępowania. Na jednej z rozpraw, którą miałem w grudniu, okazało się, że sędzia nie ma mojego pisma z rozszerzeniem powództwa, które wysłałem na trzy tygodnie przed planowanym terminem posiedzenia. W związku z tym rozszerzenie powództwa nie zostało doręczone na rozprawie, co doprowadza do sytuacji, w której postępowanie się przedłuża.
Ale czy tak naprawdę rozszerzenie powództwa jest konieczne? Otóż nie. Tak naprawdę pełnych rozliczeń z bankiem dokonujemy w związku z nieważnością umowy. Nawet jeśli sąd nie zasądzi w wyroku wszystkich rat, podlegają one wzajemnemu rozliczeniu z bankiem po zakończeniu postępowania.
Morał jest taki – rozszerzać można, ale rozsądnie!
Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Może go pobrać całkowicie za darmo z tej strony. W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl
Przemysław Piątek
radca prawny
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl
www.facebook.com/radcapiatek/
- Komentarz do uchwały Sądu Najwyższego III CZP 40/22 [RADCA w PIĄTEK] - 29 kwietnia 2022
- Ustalenie nieważności, stwierdzenie nieważności i inne wyroki frankowe [RADCA w PIĄTEK] - 22 kwietnia 2022
- Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej – nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK] - 15 kwietnia 2022