Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni powołali speckomisje. Zajmą się śmieciami, oświetleniem i zalanymi ulicami
21.07.2020 | 18:53

Radni powołali speckomisje. Zajmą się śmieciami, oświetleniem i zalanymi ulicami

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: We wtorek, 21 lipca odbyła się - na wniosek grupy radnych Prawa i Sprawiedliwości - nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Jednym z punktów było powołanie doraźnych komisji.

Fot. Szymon Makowski

Podczas wtorkowej, nadzwyczajnej sesji rady miasta radni zgodzili się powołanie trzech doraźnych komisji, które zajmą się problemami z wywozem odpadów, niedziałającym oświetleniem i zalewanymi po opadach ulicami. – Jaki jest cel działania tych komisji? – pytał wnioskodawców – radnych Prawa i Sprawiedliwości prezydent Rafał Bruski wspierany przez grupę radnych Koalicji Obywatelskiej.

Polityczny kontekst zwołania nadzwyczajnej sesji, jak i powołania komisji był czytelny oraz oczywisty. Z naszych informacji wynika, że pierwsze przymiarki były czynione już przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, a sama sesja miała być zwołana w okresie pomiędzy pierwszą a drugą turą. Ostatecznie uznano jednak, że konferencja prasowa zapowiadająca sesję będzie politycznie wystarczającym działaniem.

Dyskusja nad powołaniem wspomnianych komisji trwała ponad dwie godziny. Przerywana była dwukrotnie ze względu na brak porozumienia co do rozmiarów i składu komisji. Ostatecznie uznano, że wszystkie będą liczyły po sześciu radnych, swoje prace mają zakończyć do 31 sierpnia, a przed wrześniową sesją przedstawić wnioski na ręce prezydenta.

Rafał Bruski jako pierwszy wyartykułował wątpliwości co do działania komisji. – To jest państwa autonomiczna decyzja, ale muszę wiedzieć, co mam polecić podległym mi służbom w zakresie współpracy z państwem – wskazywał podczas debaty. I pytał, czym ma zakończyć się praca komisji. Radni PiS tłumaczyli gremialnie, że cel wykrystalizuje się w trakcie prac. – Napiszcie państwo po prostu, że celem komisji jest zbadania prawidłowości działań prezydenta miasta – ripostował Bruski.

Zobacz również:

Czy w Bydgoszczy powstanie Fundusz Osiedlowy? Prezydent Bruski jest sceptyczny

O ile powołanie komisji dotyczącej sporu na linii miasto – Komunalnik (nieterminowe wywozy odpadów, brak dostarczenia pojemników, kary sięgające już ponad 2 miliony złotych) nie budziło większych kontrowersji, o tyle tych mających zająć się oświetleniem czy zalanymi ulicami – już tak. Tym bardziej że również we wtorek odbyła się długa dyskusja na temat problemów z lampami z udziałem przedstawicieli spółki ENEA Oświetlenia [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT]. – Co miałoby być efektem pracy tej komisji? Brak zgody na podpisanie umowy utrzymaniowej? – pytał radnych Bruski (choć trzeba pamiętać, że jednym z kompetencji rady miasta jest kontrola jego działań w sposób ciągły).

Najwięcej wątpliwości dotyczyło powstania komisji, która zajmie się problemem zalanych ulic. – Po tym, co usłyszeliśmy od pana prezesa Drzewieckiego (omawiał we wtorek kwestię budowy zbiorników retencyjnych i czyszczenia kanalizacji deszczowej – dod. red.) uważam, że ta komisja nie ma sensu – podkreślał Janusz Czwojda, przewodniczący komisji samorządności. Projekt uchwały złożony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości zakładał jednak powołania wszystkich trzech komisji, a po ustaleniu ich składu osobowego zapadła zgoda na ich utworzenie w komplecie. – Chcielibyście państwo, żebyśmy byli przeciw. Zorganizowalibyście konferencję prasową i mówili, że radni Koalicji Obywatelskiej i SLD nie chcą pracować – mówił przewodniczący klubu KO Jakub Mikołajczak.

Na wątpliwości związane ze speckomisjami zareagował też Paweł Bokiej, tłumacząc, że w okresie epidemii wiele komisji stałych nie funkcjonowało. – Niektóre nie zbierały się przez pół roku. I żyjemy. Działania komisji doraźnych skończą się – jak zawsze – sprawozdaniem i wnioskami. I tyle – podsumował.

KOMISJA DS. OŚWIETLENIA
Monika Matowska-Gulczyńska, Zdzisław Tylicki, Ireneusz Nitkiewicz, Robert Kufel, Jan Gaul, Krystian Frelichowski

KOMISJA DS. ODPADÓW I WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ KOMUNALNIK
Joanna Czerska-Thomas, Anna Mackiewicz, Zdzisław Tylicki, Mateusz Zwolak, Marcin Lewandowski, Bogdan Dzakanowski

KOMISJA DS. ZALANYCH ULIC
Maciej Świątkowski, Katarzyna Tomaszewska, Elżbieta Rusielewicz, Wojciech Bulanda, Andrzej Młyński, Jerzy Mickuś

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
l'art pour l'art
l'art pour l'art
9 miesięcy temu

„Najwięcej wątpliwości dotyczyło powstania komisji, która zajmie się problemem zalanych ulic. – Po tym, co usłyszeliśmy od pana prezesa Drzewieckiego (omawiał we wtorek kwestię budowy zbiorników retencyjnych i czyszczenia kanalizacji deszczowej – dod. red.) uważam, że ta komisja nie ma sensu – podkreślał Janusz Czwojda, przewodniczący komisji samorządności.”

Pełna zgoda, totalnie zbędna papierologia, która będzie zmarnowaniem czasu. Inwestycje w tej kwestii już trwają, prace są w pełni, zbiorniki retencyjne się budują. A radni raczej inżynierami wod-kan nie są, żeby jakoś pomóc w tej sprawie 😉

Powiązane treści