Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radny PiS reaguje na baner posła Olszewskiego. Czy reklama może wisieć na Focha?

Dodano: 15.09.2023 | 14:19

Na zdjęciu: Baner wyborczy posła Pawła Olszewskiego został zawieszony na kamienicy przy ul. Focha.

Fot. Szymon Fiałkowski

Baner wyborczy Pawła Olszewskiego, który znajduje się na frontowej ścianie kamienicy Focha 12, jest zgodny z lokalnymi przepisami. Jak się okazuje, niedawne zarządzenie prezydenta Rafała Bruskiego nie reguluje reklam wieszanych na prywatnych budynkach; w tych wypadkach pełni jedynie funkcję sugerującą. To znak, że Bydgoszcz potrzebuje uchwały krajobrazowej, która zakazałaby wieszania płacht – nie tylko podczas kampanii wyborczej.

Kamienica Focha 12 to własność bydgoskiego dewelopera Grupy Moderator – w niej znajduje się główna siedziba spółek, nad którymi kontrolę ma Adam Gudell. Frontowa, zdobiona ściana budynku na czas wyborów stanowi miejsce do wieszania banerów wyborczych – i to polityków związanych z Koalicją Obywatelską. Teraz możemy na niej ujrzeć wizerunek Pawła Olszewskiego, czyli „jedynki” KO na liście do Sejmu. Na reklamie widzimy też prezydenta Rafała Bruskiego; za politykami znajduje się zdjęcie linii tramwajowej do Fordonu. Olszewski przypomina tym samym, że osiem lat temu, gdy był wiceministrem infrastruktury, rząd przekazał 70 milionów złotych na tę wielką inwestycję.

Na innym banerze Olszewskiemu i Bruskiemu towarzyszy budynek dworca Bydgoszcz Główna (oddany do użytku jesienią 2015 roku), a na kolejnej płachcie „jedynka” Koalicji Obywatelskiej występuje wraz z Radosławem Sikorskim, zapowiadając „rozliczenie PiS” po wyborach. Obie z nich znajdują się na innych budynkach należących do Moderatora – kamienicy przy Gdańskiej 144 i obiektu przy Fordońskiej 120.

Baner na Focha a Park Kulturowy i „kodeks reklamowy”

Po pojawieniu się reklamy kandydata KO na Focha 12 zareagował radny PiS Paweł Bokiej. – Gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego granicą „Parku Kulturowego Stare Miasto”, w ramach którego nie można wieszać wielkoformatowych reklam jest ulica Focha oraz dlaczego głos radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby włączyć do uchwały ten niezwykle ważny dla wizerunku Starego Miasta teren spełzł na niczym, to odpowiedź znajdzie na poniższej fotce – przekonywał na swoim fanpage’u.

Park Kulturowy Stare Miasto obejmuje obszar Starego Miasta oraz część ulicy Gdańskiej. Podczas konsultacji uchwały wnoszono o objęcie nim także północnej pierzei ulicy Focha wraz z placem Teatralnym; wstępna propozycja granic zakładała włączenie jej w obszar parku, ale ostatecznie tak się nie stało. W uzasadnieniu zmiany wyjaśniano, że parkiem objęto obszar wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego pod nr A/324 (Stare Miasto oraz części Chwytowa) oraz części Śródmieścia objętego strefą „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej (ul. Gdańska z Placem Wolności i Parkiem Kazimierza Wielkiego).

W granicach parku znalazło się zatem średniowieczne założenie miejskie z czytelnym układem urbanistycznym miasta lokacyjnego i integralnie z nim związany rejon Śródmieścia z ulicą Gdańską i przyległym Placem Wolności oraz Parkiem Kazimierza Wielkiego, stanowiące najbardziej reprezentacyjny obszar naszego miasta – tłumaczył ratusz. Według klubowego kolegi Bokieja Jarosława Wenderlicha takie, a nie inne granice planu zostały wprowadzone po to, by „podczas kampanii wyborczych na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Focha wisiały wielkie banery polityków Platformy Obywatelskiej”. Zasady obowiązujące na mocy uchwały o Parku Kulturowym są jednak łamane, czego przykładem jest nielegalny kontener przy Gdańskiej.

Kilka dni temu urząd miasta ogłosił podpisanie przez prezydenta Rafała Bruskiego zarządzenia w sprawie zasad stawiania reklam na terenie całego miasta. – Czas na kolejny krok i wprowadzenie nowych standardów dla reklam, które mocno wpływają na postrzeganie miejskiej przestrzeni. Nowe zarządzenie z jednej strony wprowadza ograniczenia, ale podsuwa też szereg pożądanych i dobrze już funkcjonujących rozwiązań jak szyldy w formie liter przestrzennych czy stylizowane murale. Jestem pewien, że estetyczna reklama, to coś na czym zależy wszystkim: mieszkańcom, właścicielom terenów i reklamowanym podmiotom – tłumaczył prezydent.


CZYTAJ TAKŻE: Reklamowa rewolucja w Bydgoszczy. Prezydent przedstawia nowe zasady


Czy więc wedle zarządzenia reklama – zresztą z udziałem Bruskiego – jest legalna? Urząd miasta wyjaśnia, że tak. – Zarządzenie Prezydenta Miasta dotyczy powierzchni należących do miasta, a nie nieruchomości prywatnych, a taką jest Focha 12 – tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta. Czy to oznacza, że miasto nie może wpłynąć na reklamy na prywatnych kamienicach?

Przepisy uchwał Rady Miasta jak np. w zakresie Parku Kulturowego lub miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują wszystkich. Zarządzenia prezydenta bezpośrednio dotyczą tylko majątku i jednostek miejskich. W zakresie prywatnych nieruchomości w Zarządzeniu określone są wytyczne i rekomendacje, ale nie mogą one być obowiązkowe, gdyż nie pozwala na to prawo – dodaje Stachowiak.

Obowiązujący od 1 września kodeks miał poprawić estetykę miasta, lecz w przypadku, gdy nie obowiązuje on także prywatnych właścicieli, trudno będzie rozwiązać problem banerów, płacht i szyldów. Konieczne zatem byłoby podjęcie przez miasto uchwały krajobrazowej, która pozwoli uniknąć pogłębiania się chaosu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
8 miesięcy temu

Dwaj słudzy dewelopera. Dobre zapisy w planach miejscowych i sowite wynagrodzenia z wymyślonych inwestycji ZDiR będą zapewnione.

Władek
Władek
8 miesięcy temu

Dlaczego Paweł ma jeszcze obie ręce na banerze?
Przecież przegrał zakład i w związku z tym miał jedną sobie uciąć
A Rafałek niech się teraz fotografuje na tle rozkopanej i zakorkowanej Bydgoszczu

kran
kran
8 miesięcy temu

a co was rząd i wasi posłowie zrobili dla miasta ? Ograbiliście nas z naszych podatków , a nasze pieniądze szły na ścianę wschodnią i wasze willa + , koryto + . Złodzieje !!!!!!

Rysio
Rysio
8 miesięcy temu

Malo ważne która partia bo każda jest w systemie. Więc jak wyborco oddasz głos na pis to tak jakbyś głosował na po. Wszyscy z wiejskiej całe 460 to lajzy i hieny napalone na nasze podatki

Piotr
Piotr
8 miesięcy temu

Błagam was wielcy politycy PiS. Nie bądźcie żałośni – tym razem za duży baner boli?

Olek
Olek
8 miesięcy temu

Dlaczego Moderator na wszystkich swoich działkach w mieście tak chętnie wywiesza banery kandydatów PO, w tym p. Pawła Okszewskiego? Czym sobie na to zasłużyli?