Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radny Róg proponuje: Bezpłatny parking P&R w jarmarkowe weekendy

Dodano: 09.11.2023 | 16:38

Na zdjęciu: Wielopoziomowy obiekt przy ulicy Grudziądzkiej, obok siedziby urzędu miasta mieści aż 570 samochodów. Połowę miejsc ujęto jednak w systemie P&R.

Fot. Alicja Chrobak

Budowa kanalizacji deszczowej, remont placu Kościeleckich, a od dziś również kilku ulic na Starym Mieście sprawia, że dojazd, a potem zaparkowanie auta w samym centrum miasta jest zadaniem karkołomnym. Radny Szymon Róg zaproponował władzom miasta, by w ramach symbolicznej rekompensaty strat czasu i nerwów w rozlicznych korkach w weekendy podczas trwania Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego otworzyć parking Park & Ride przy Grudziądzkiej.

Wielopoziomowy obiekt przy ulicy Grudziądzkiej, obok siedziby urzędu miasta mieści aż 570 samochodów. Parking podzielono jednak na dwie części – jedna znajduje się w strefie płatnego parkowania (zatem wieczorami i w weekendy jest darmowa), druga jest natomiast objęta taryfą systemu Park & Ride. Oznacza to, że w wypadku skorzystania z jego oferty, zapłacimy 3,80 złotych za postój do godziny (i to wtedy, gdy w pojeździe poruszają się jedna lub dwie osoby). Część P&R przy Grudziądzkiej świeci zatem pustkami; podobnie jak pozostałe cztery parkingi działające w ramach systemu.

Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w sercu miasta wzrośnie już za tydzień – w sobotę, 18 listopada rozpoczyna się bowiem Bydgoski Jarmark Świąteczny. A na Starym Mieście będzie ich znacznie mniej niż przed rokiem. Dziś (9 listopada) firma Betpol wkroczyła na ulicę Przyrzecze i Rybi Rynek, by zainaugurować przebudowę kolejnych dróg w obrębie „salonu miasta”. A wraz z startem robót, zlikwidowano parking na Rybim Rynku (zgodnie z projektem jego rewitalizacji, samochody już tam nie wrócą) oraz miejsca przy Grodzkiej czy placu Solnym.


CZYTAJ TAKŻE: Startuje przebudowa ulic na Starym Mieście. Kilka z nich będzie zamkniętych


Z uwagi na liczne utrudnienia spowodowane pracami drogowymi, radny Szymon Róg zaproponował wykorzystanie „martwej” części parkingu przy Grudziądzkiej. Jak zwraca uwagę przedstawiciel klubu PiS, w ramach Strefy Płatnego Parkowania funkcjonuje na nim tylko ponad 200 miejsc. – Jak wiemy z zeszłorocznych doświadczeń jarmarku, to znikoma ilość, szczególnie w weekendy – podkreślił. W piśmie do prezydenta Rafała Bruskiego podpowiada udostępnienie parkingu P&R przy urzędzie miasta za darmo w weekendy podczas trwania Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego.

To rozwiązanie byłoby także istotną reklamą systemu P&R, gdyż nie ma jak dotąd pomysłu na realne zwiększenie liczby jego użytkowników; jak słyszeliśmy z ust pańskiego zastępcy Mirosława Kozłowicza na ostatniej sesji rady miasta, najbliższym spodziewanym impulsem do realnego zwiększenia liczby korzystających z Park&Ride będzie dopiero rzeczywiste rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, co jak wiemy nastąpi dopiero za kolejne długie miesiące – póki co nawet nie doszło do otwarcia ofert w ramach przetargu na parkomaty – wspomina Róg.

Radny wnosi do prezydenta Bruskiego o pilne rozważenie darmowego udostępnienia parkingu Park&Ride przy ul. Grudziądzkiej dla uczestników jarmarku świątecznego. – Stworzyłoby to możliwość na większe unormowanie ruchu kołowego w obszarze Starego Miasta właśnie podczas tej dużej miejskiej imprezy. Bydgoszczanie, zmęczeni przedłużającymi się remontami na ulicach miasta zasługują na taką symboliczną rekompensatę strat czasu i nerwów w rozlicznych korkach – puentuje Róg.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
3 miesięcy temu

Pilnie to należy wznowić oświetlanie ulic miasta, czyli powrót do normalności która była, skoro wybory wygrali ci co powinni aby było normalnie.