Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRatusz czeka na skody. Kupił je w dobrej cenie
24.11.2015 | 13:39

Ratusz czeka na skody. Kupił je w dobrej cenie

Bydgoski magistrat zapłaci za samochody znacznie mnie niż potrafiły wydawać w ostatnich latach inne miasta.

Na zdjęciu: Rafał Bruski wkrótce przesiądzie się do nowej skody superb.

Fot. ST

Bydgoski ratusz wkrótce będzie miał do dyspozycji trzy nowe samochody. Jak się okazuje, zapłaci za nie znacznie mniej, niż potrafiły wydawać w ostatnich latach inne miasta.

Ratusz miał do wydania na nową flotę 250 tysięcy złotych, ale do tej kwoty miały dojść jeszcze 42 tysiące otrzymane w rozliczeniu za trzy używane dotychczas auta. Ogłoszony w październiku przetarg wygrała krakowska spółka Inter Auto, której bydgoski magistrat zapłaci po 83 050,00 zł brutto za dwie skody octavie oraz 121 650, 00 zł za skodę superb. Czeska limuzyna to zdecydowanie najpopularniejszy samochód w polskich ratuszach. Drugą generacją tego auta (Bydgoszcz otrzyma trzecią, zaprezentowaną w tym roku) poruszają się bowiem Hanna Gronkiewicz-Waltz, Paweł Adamowicz i Rafał Dutkiewicz. Prezydent Wrocławia miał do dyspozycji także terenowego nissana pathfindera, lecz w kwietniu 2014 roku rozbił go w zderzeniu z tramwajem. Wrocławianie szybko ogłosili przetarg na zakup nowego samochodu terenowego, ale po kilku dniach się z niego wycofali. Pojawiły się bowiem głosy, że przedstawione warunki spełniałby tylko kolejny pathfinder.

Z zamiłowania do skody superb zasłynął także prezydent Torunia, Michał Zaleski. W 2011 roku tamtejszy ratusz zakupił auto za blisko 140 tysięcy złotych. Sprawa wzbudziła jednak podejrzenia, bo okazało się, że jedynie czeski pojazd spełniał wymogi przetargu. Po interwencji Urzędu Zamówień Publicznych zdecydowano się rozwiązać umowę.

Rafałowi Bruskiego daleko także do Jacka Majchrowskiego. Prezydent Krakowa wymienił zimą audi a6 na hybrydowego lexusa GS300H za 155 tysięcy złotych. Magistrat tłumaczył wówczas, że szukał samochodu ekologicznego, a do przetargu stanął jedynie Lexus. Pieniędzy na flotę samochodową nie szczędziły w tym roku także Koleje Mazowieckie. Spółka zakupiła dwa auta – skodę superb oraz mercedesa v250 – za kwotę 420 tysięcy złotych.

Dwóch prezydentów znacznie wyróżnia się w tym gronie. Jacek Krywult z Bielska-Białej posiada lancię themę, którą wypożyczał nowożeńcom, a Jacek Jaśkowiak do poznańskiego ratusza dojeżdża rowerem, chcąc popularyzować ten środek lokomocji. Na ważniejsze spotkanie przemieszcza się już volkswagenem lub toyotą.

Umowa bydgoskiego ratusza ze spółką Inter Auto została podpisana 12 listopada. Od tego czasu firma ma 120 dni na dostarczenie pojazdów.


Powiązane treści