Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 3 • L 2
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRatusz składa kolejne wnioski o rządowe dotacje. Na liście zadań – rozbudowa Nakielskiej
19.01.2021 | 12:18

Ratusz składa kolejne wnioski o rządowe dotacje. Na liście zadań – rozbudowa Nakielskiej

Na zdjęciu: Mieszkańcy Miedzynia i Prądów od lat wyczekują rozbudowy ulicy Nakielskiej.

Fot. Szymon Makowski

Miasto Bydgoszcz złożyło kolejne wnioski o rządowe dotacje w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trzy zadania, na które miasto chce pozyskać dofinansowanie to rozbudowa ulicy Nakielskiej, zakup nowych tramwajów i budowa centrum pomocy dla bezdomnych.

Do tej Bydgoszcz otrzymała prawie 90 milionów rządowej dotacji w ramach dwóch pierwszych tur naboru wniosków w ramach funduszu inwestycji lokalnych. W ramach programu rząd przeznacza środki na dotacje dla gmin, powiatów i miast. – Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne – informuje rządowy serwis gov.pl.

W ramach I tury składania wniosków o rządowe wsparcie Bydgoszcz mogła liczyć na dotację w wysokości 63 milionów złotych. Pieniądze te trafiły na częściowe pokrycie wkładu własnego dwóch inwestycji drogowo-tramwajowych: trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej (48 milionów złotych) i przygotowywanej budowy nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (15 milionów).

Do II tury RFIL bydgoski ratusz zgłosił dwa wnioski, których łączna realizacja znacznie przekraczała wymienianą wcześniej kwotę dotacji. Pierwszym z nich była kompleksowa termomodernizacja 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy – szacowany całkowity koszt inwestycji określono na 375 milionów złotych, a drugi wniosek bydgoskiego ratusza dotyczył zapowiadanej od kilku lat przebudowy zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej wraz z zakupem maksymalnie 40 tramwajów – 32 długich i ośmiu krótkich. Urzędnicy wyliczyli, że koszt przebudowy zajezdni oraz zakup taboru pochłonie 485 milionów złotych.

Zobacz również:

Polityczny spór o rządowe dotacje. Głos zabrali Bruski i Schreiber

Ostatecznie, wnioskujące o ponad 860 milionów złotych rządowej dotacji miasto Bydgoszcz ostatecznie otrzymało 25 milionów dotacji. – Warto wskazać, że w przypadku równego podziału na jednego mieszkańca w całej Polsce, Bydgoszczy przypadłoby ponad 40 mln zł – wskazuje urząd miasta. Rząd przyznał te środki jako wsparcie na realizację kompleksowej termomodernizacji 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczych. W jego zakresie jest m.in. ocieplenie ścian, wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej czy przebudowa instalacji. Urząd miasta, który w ostatnich latach dokonał szeregu termomodernizacji szkół czy przedszkoli, przygotowuje się do realizacji kolejnych inwestycji w tym zakresie – szerzej o projekcie piszemy TUTAJ.

Na początku grudnia urząd wojewódzki zapowiedział kolejny nabór wniosków o rządowe dotacje – kwota wsparcia do rozdysponowania na całą Polskę będzie wynosić 1,65 miliarda złotych. Jak przekazuje biuro prasowe bydgoskiego ratusza, w ramach trzeciego naboru wniosków w ramach RFIL 28 grudnia 2020 władze miasta złożyły trzy wnioski (czyli maksymalną dopuszczalną ilość) na uzyskanie środków na „niezbędne dla miasta i jego mieszkańców inwestycje”. Na liście znalazły się:

a) Budowa Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy – kwota zadania 20 mln złotych;
b) Rozbudowa ulicy Nakielskiej do kategorii drogi wojewódzkiej na odcinku od ulicy Lisiej do Bronikowskiego – kwota wnioskowana – 85 mln złotych;
c) Zakup całego nowego niskopodłogowego taboru tramwajowego – kwota wnioskowana 500 mln złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
1 miesiąc temu

Gdzie są posłowie pisu zostali wybrani żeby realizowali postulaty mieszkańców 1. Uniwersytet Medyczny i Metropolia Bydgoska kompletna cisza. 2 Poprawa służby zdrowia /lekarz?/ Latos głosuje za przekazaniem 2 mld zł z funduszu zdrowia na typpis , a w kraju największa umieralność od II wojny światowej. Poseł Schreiber tłumaczy że jest fajnie ale chyba jemu. Jakiś Kownacki kto to jest kto go wybrał ,co on zrobił dla Bydgoszczy

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Kwota dotacji na cały kraj 1,6 mld. Bydgoszcz wnioskuje o 0,6 mld. Niech się nie zdziwią jak dostaną 10 mln. Proporcjonalnie do liczby ludności. Polska to duży kraj.

adam
adam
1 miesiąc temu

Bydgoszcz wnioskując o 860 mln zł otrzymała 25 mln , a pleban z Torunia na swoje szemrane interesy za poparciem posłów pis z naszego regionu dostał 250 mln zł .NASZYCH PIENIĘDZY

Observer
Observer
1 miesiąc temu

Teraz Polska wschodnia.

Powiązane treści