[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont wiaduktu na Armii Krajowej. Wszystkie oferty przewyższają budżet drogowców

Dodano: 24.05.2022 | 18:45

Na zdjęciu: Nowy wiadukt będzie wyglądał identycznie jak sąsiedni, wyremontowany w latach 2019-2020.

Fot. Jakub Soboczyński/archiwum

Drogowcy poznali oferty złożone w przetargu na remont wiaduktu na al. Armii Krajowej w Bydgoszczy. Wszystkie przewyższają zakładany budżet.

Przetarg na prace projektowane i budowlane został ogłoszony w marcu. Postępowanie obejmuje optymalizację dokumentacji, rozbiórkę istniejącego obiektu, budowę nowego oraz doprojektowanie dodatkowych elementów, takich jak drogi rowerowe.

Drogowcy zarezerwowali na remont wiaduktu od strony osiedla Leśnego 25 milionów złotych. Tymczasem do przetargu zgłosiło się 5 firm, spośród najmniej zaoferował Mostostal Kielce – niespełna 29 milionów złotych. Pozostałe oferty jeszcze bardziej przekraczały zakładaną kwotę. Spółka Want Sp. z o.o zaproponowała 30,8 mln zł, Kormost S.A. – 31,5 mln zl, Primost Południe – 35,7 mln zł, a Most Sp. z o.o. – 38,8 mln zł.

– Teraz wszystkie oferty zostaną dokładnie sprawdzone. O wyborze najkorzystniejszej zdecydują między innymi cena, termin wytworzenia konstrukcji oraz długość gwarancji – mówi rzecznik prasowy zarządu dróg Tomasz Okoński.

Zgodnie z oczekiwaniami ZDMiKP wszyscy wykonawcy zaoferowali wykonanie podpór wiaduktu oraz wytworzenie całej zasadniczej konstrukcji do 10 grudnia 2022 roku oraz 15-letnią gwarancję jakości na wykonane zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych

Remont wiaduktu na Armii Krajowej – co się zmieni?

Nowy wiadukt ma wyglądać tak samo jak sąsiedni – pojawią się na nim łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Kierowcy nadal będą mieli do dyspozycji dwa pasy, ale zostanie zlikwidowany nieużywany pas awaryjny. W tym miejscu powstanie droga rowerowa.

– Funkcjonalnie należy się spodziewać lustrzanego układu w porównaniu do tego, który wybudowano razem z wiaduktem wschodnim – wyjaśnia Okoński. To znaczy, że planowane jest wybudowanie schodów po obu stronach torów kolejowych, chodnika i drogi rowerowej od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylni pieszo-rowerowej do Lasu Gdańskiego.  Prace mają potrwać około 12 miesięcy.

Wiadukty w ciągu ul. Armii Krajowej zostały oddane do użytku w 1984 roku, aby odciążyć obecną ulicę Gdańską. W latach 2019-2020 wyremontowany został wiadukt wschodni. Od bieżącego roku patronem wiaduktu jest Jan Nowak-Jeziorański, legendarny Kurier z Warszawy, wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa.

Remont wiaduktu na Armii Krajowej. Wszystkie oferty przewyższają budżet drogowców
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Najważniejsze, żeby gwarancja była krótsza niż 5 lat, bo fajnie jakby powtórzyła się sytuacja jak z Trasą Uniwersytecką.

Wronka
Wronka
1 miesiąc temu

Do Bartka. Gdyby głupota miała skrzydła to byś latał jak gołębica.