Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont kolejnego budynku w Bydgoszczy. Mieściła się przy nim fabryka wody mineralnej

Dodano: 12.09.2023 | 12:19

Na zdjęciu: Trwa remont jednej z bydgoskich kamienic.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Trwa remont kolejnego bydgoskiego budynku. Kiedyś znajdowała się w nim fabryka wody mineralnej.

Odnowiona zostanie kamienica znajdująca się przy ul. Bolesława Chrobrego 15. Budynek powstał pod koniec XIX wieku i początkowo liczył 3 kondygnacje. Jego pierwszym właścicielem był Wilhelm Voigt.

Kolejne piętro powstało na zlecenie kolejnego właściciela – hotelarza Theodora Waltera. Kamienica pełniła przede wszystkim funkcję mieszkalną. Po II wojnie światowej na terenie posesji znajdowała się też fabryka wody mineralnej. Przypomina o tym napis przy dodatkowej bramie w zachodnim ryzalicie.

Budynek powstał na planie zbliżonym do prostokąta. Jego skrajne części są zaakcentowane niewielkimi ryzalitami, a w jeden z nich wkomponowane zostały loggie na wysokości parteru i drugiego piętra. Natomiast w ryzalicie od strony wschodniej umieszczono przejazd bramny, a główne wejście do budynku znajduje się w osi budynku.

Parter kamienicy jest boniowany, a oka są ozdobione wyszukanymi obramieniami i naczółkami. Elewację zdobią również maszkarony i płaskorzeźby, a kondygnacje są rozdzielone gzymsami.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
julek
julek
8 miesięcy temu

bardzo sobie cenie fotografie pięknych kamienic bydgoskich na waszym portalu . Ręce i spodnie opadają , jak nie okno to rynna , lub tabliczka . Tragedia , takie piękne kamienice ,aż się prosi o kilka zdjęć . A w zamian 80 % zajmują zdjęcia i omówienie IV ligi piłkarskiej . Tym żyje miasto ? Wątpię !!!!

Jakub
Jakub
8 miesięcy temu

Szczerze nie obchodzą mnie te budynki, stare to i dużo problemów z nimi… Na pomorskiej niemalże elewacja budynku posypała się ludziom na głowy.