Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rewitalizacja Młynów Rothera. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 29.11.2020 | 14:36

Na zdjęciu: Trwają prace przy rewitalizacji Młynów Rothera.

Fot. Robert Sawicki / Urząd Miasta Bydgoszcz

Dobiegają końca prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młynów Rothera. – Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne – informują urzędnicy ratusza.

Zakres prac w ostatnich tygodniach m.in. objął plac przed spichrzem mącznym i młynem. – Od strony ul. Mennica ulokowane będzie wejście główne do budynku, a przeszklona na dachu część młyna łączącego oba spichrza będzie pełnić m.in. rolę głównej klatki schodowej – informuje ratusz. Jak słyszymy, wykonano już pochylnie, dzięki czemu zabytkowy gmach będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, zaś schody i podjazdy wyłożono kamiennymi płytami. Przed budynkami nie będzie już parkingu.

Do grudnia potrwa natomiast montaż ostatnich elementów z granitowych okładzin. Na tarasach od strony polany dokonano już pierwszych prób przy podświetlanych nieckach fontann. Zamontowano wszystkie podesty, a dno niecek wyłożono drobną mozaiką w różnych odcieniach szarości. – Do nowych funkcji przystosowywano budynek dawnych łazienek i odtworzonej kotłowni – słyszymy na Jezuickiej. Jednocześnie, w ciągu najbliższych tygodni ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie rozbiórki zbędnego szaletu wraz z amfiteatrem na Wyspie Młyńskiej sąsiadującego z placem budowy.

W ciągu miesiąca zakończoną się za to prace wykończeniowe, które prowadzone są w gmachu spichrzy i młyna. – Wykonywane są ostatnie posadzki, gładzie na ścianach działowych i końcowe roboty instalacyjne – mówią urzędnicy i dodają, że gmach wyposażony został także w charakterystyczną stolarkę drzwiową w kolorze turkusowym. Wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia oraz systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo podświetlany po zmroku będzie także gmach młyna ze spichrzami.

Odbiory, rozruchy technologiczne i rozliczenie całego zadania planowane jest z początkiem przyszłego roku. Obiektem zarządzać będzie nowa jednostka – Park Kultury. Jak informuje bydgoski ratusz, inwestycja kosztuje ponad 100 milionów złotych, przy czym ponad 25 mln zł to fundusze unijne, które na ten cel miastu udało się pozyskać.

Szymon Fiałkowski