Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak przebiega rewitalizacja Starego Fordonu? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dodano: 13.09.2022 | 10:57

Na zdjęciu: Jednym z elementów prac w Starym Fordonie jest przebudowa ulicy Promenada.

Fot. ZDMiKP

Trwa kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu, czyli przebudowa uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły w Starym Fordonie, a także budowa nabrzeża. Jak przedstawiają się postępy prac?

Budowa umocnionego nabrzeża, zlokalizowanego na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, dobiega końca. Jego oddanie do użytku miało nastąpić znacznie wcześniej, lecz prace spowolnił wysoki stan Wisły. Finisz prac ułatwił natomiast bardzo niski stan królowej polskich rzek.

Fordoński bulwar ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji, z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu – informuje ratusz.

SPRAWDŹ TAKŻE: Poszukują zdjęć z czasów budowy Nowego Fordonu. Pomóż w przedstawieniu 50 lat historii tej części Bydgoszczy

W ostatnich tygodniach udało się wykonać szereg prac związanych ze zbrojeniem i betonowaniem tak zwanej ostrogi, która wychodzi najdalej w stosunku do brzegu. Te dobiegają już końca – do wykonania pozostały jeszcze elementy małej architektury, m.in. napis Fordon czy siedziska. Nabrzeże będzie wyposażone w monitoring i punkty ratownictwa wodnego. Prace mają zakończyć się w październiku. Realizuje je firma Melbud.

Osobnym zadaniem jest kierowane przez ZDMiKP odnowienie uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską a brzegiem Wisły. Przebudowa infrastruktury drogowej objęła następujące ulice:

  • Filomatów – wykonana nawierzchnia bez zejścia na ul. Promenada
  • Zakładowa – wykonana nawierzchnia bez oświetlenia
  • Sikorskiego 2 – wykonana nawierzchnia bez zejścia na ul. Promenada
  • Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża) wykonana nawierzchnia z chodnikiem bez oświetlenia
  • odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły) – wykonana nawierzchnia bez zejścia na ul. Promenada
  • Rybaki (część północna) – gotowa do obioru częściowego

Obecnie trwają jeszcze prace na ulicą Promenada, przebudowywaną od ulicy Nad Wisłą do Frycza-Modrzewskiego; na dalszym odcinku (w stronę wału przeciwpowodziowego) będzie to ciąg pieszo-rowerowy. Na pierwszym fragmencie powstały już chodniki, krawężniki i miejsca parkingowe. – W minionym tygodniu wykonana została natomiast podbudowa przyszłej jezdni – dodaje rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński.

Po wykonaniu prac na ulicy Promenada wykonawca rozpocznie roboty na ulicy Nad Wisłą , która obecnie stanowi dojazd na teren budowy. – Tam również wykonana zostanie nowa nawierzchnia, chodnik oraz schody prowadzące bezpośrednio z okolicy Ronda Buxakowskiego na ul. Promenada – dodaje rzecznik. Trwają też prace przy wspomnianym ciągu pieszo-rowerowym, który zostanie poprowadzony w kierunku ul. Rybaki. Tam jednak konieczna była wymiana gruntu, co spowolniło prace.

Ostatnim etapem zadania będzie wykonanie nad Wisłą infrastruktury rekreacyjnej. Powstaną tam m.in.: skatepark, pumptrack (tor dla rowerzystów), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej, plac ćwiczeń. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Wszystkie roboty na tym terenie zakończą się za rok.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Taniej i więcej czy mniej i dłużej? Nowe propozycje utwardzania – także fordońskich – gruntówek

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Inelowa
Inelowa
1 rok temu

Polska rzeczywistość. Nawierzchnia jest oświetlenia nie ma… śmieszne, od roku nie doszły lampy. Widziałem projekt. Mam nadzieję że będą identyne jak na etapie pierwszym, żeby było ładnie.