Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 1 • L -2
9C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIRezonans magnetyczny – kiedy zaleca się wykonanie takiego badania?
17.04.2020 | 12:10

Rezonans magnetyczny – kiedy zaleca się wykonanie takiego badania?

Na zdjęciu: Rezonans magnetyczny sam w sobie jest badaniem w pełni bezpiecznym, w żaden sposób nie wpływa na zdolność koncentracji czy motorykę.

Fot. Istockphoto.com

W jakiej sytuacji lekarz może zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego? Czy będąc w ciąży możesz poddać się badaniu MRI? Ile trwa takie badanie i jak przebiega? Przeczytaj nasz artykuł. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny – co to za badanie

Rezonans magnetyczny – inaczej RM bądź też MRI (skrót od Magnetic Resonance Imaging), to technika obrazowania polegająca na wykorzystaniu silnego pola magnetycznego. Każda komórka naszego organizmu zawiera atomy wodoru – te zaś składają się z protonów, które mają właściwości magnetyczne. Podczas badania MRI wytwarzane jest silne pole magnetyczne, które oddziałuje na protony, te z kolei oddają kierowaną na nie energię w postaci fal radiowych o zróżnicowanej częstotliwości. Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania pozwala fale te przenieść na obraz. W ten sposób możemy uzyskać wiarygodne informacje o zdrowych i chorych tkankach.

W diagnostyce jakich schorzeń wykonuje się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny służy do bardzo szczegółowej diagnostyki urazów oraz chorób (głównie o podłożu neurologicznym bądź onkologicznym). Można wykonać rezonans magnetyczny zarówno całego ciała, jak i poszczególnych jego odcinków i narządów. Zwykle wykonuje się rezonans magnetyczny poszczególnych partii ciała. MRI całego organizmu stosuje się przeważnie w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu oraz postępów w leczeniu chorób onkologicznych.

Najczęściej wykonywane są następujące badania:

rezonans magnetyczny głowy, gdy pacjent uskarża się na bóle i zawroty głowy niewiadomego pochodzenia, zaburzenia widzenia, uległ urazowi głowy, przebył udar, istnieje podejrzenie choroby o podłożu neurologicznym czy nowotworu;

rezonans magnetyczny kręgosłupa, wykonywany jest w celu oceny stopnia uszkodzenia po urazie, wypadku czy rozmiaru zmian zwyrodnieniowych, a także w dolegliwościach bólowych kręgosłupa i chorobie nowotworowej;

rezonans jamy brzusznej, stosowany jest między innymi w chorobach nowotworowych, problemach dróg żółciowych, infekcjach układu moczowego, kamicy nerkowej, wrzodach żołądka czy też marskości wątroby.

Dodatkowe informacje znajdziesz także na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-na-czym-polega-badanie/.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Zawroty i ból głowy nieznanego pochodzenia, zaburzenia widzenia, bóle kręgosłupa, bóle trzewne, urazy – to najczęstsze przesłanki do wykonania rezonansu magnetycznego. Zwykle na takie badanie kieruje lekarz, jednak jeśli odczuwasz niepokojące objawy możesz wykonać takie badanie prywatnie bez długiego oczekiwania na termin.

Jest kilka przesłanek, które mogą uniemożliwić wykonanie MRI u pacjenta, a są to: wczesna ciąża, obecność urządzeń elektrycznych bądź elementów metalowych w organizmie takich jak np.: rozrusznik serca, implant ślimakowy, aparat ortodontyczny, sztuczne stawy czy spirala antykoncepcyjna. Informację o obecności wszystkich „ciał obcych” należy zgłosić lekarzowi i przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną, która pozwoli ocenić czy badanie MRI nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Zasadniczo rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jeśli badanie ma zostać wykonane z użyciem kontrastu, pacjent zobowiązany jest wykonać badanie krwi określające poziom kreatyniny, niektóre placówki wymagają także oznaczenia wskaźnika GFR. Oba parametry informują lekarza czy nerki pacjenta pracują we właściwy sposób, a tym samym czy podanie kontrastu będzie bezpieczne. Badania te powinny zostać wykonane jak najbliżej terminu wykonania rezonansu, nie powinny być starsze niż 21 dni. Zdarza się, że placówka wykonująca MRI będzie wymagać wykonania powyższych badań, mimo iż kontrast nie jest zlecony. Często dopiero podczas badania okazuje się, że podanie kontrastu będzie potrzebne.

Czy na badanie należy stawić się na czczo? Powinniśmy wstrzymać się od picia i jedzenia na 6 godzin przed MRI, jeśli badanie będzie wykonywane z kontrastem. Umawiając się na badanie zawsze upewnij się, jakie zalecenia obowiązują w Twoim przypadku.

Udając się na badanie nie zapomnij, żeby ściągnąć wszelką biżuterię. W dniu badania nie zakładaj odzieży, na której znajdują się metalowe elementy: klamry, guziki, nity czy fiszbiny w staniku. Ubierz się wygodnie, pamiętaj, że badanie może wymagać pozostawania przez dłużą chwilę w bezruchu w jednej pozycji.

Jak przebiega badanie?

Przyjdź na badanie z minimum 15 minutowym zapasem czasu. Zostaniesz poproszony o przekazanie dokumentacji medycznej lekarzowi. Jeśli badanie będzie wykonane z kontrastem, pielęgniarka założy Ci wenflon. Następnie zostaniesz poproszony o przygotowanie się do badania – ściągniecie wszystkich metalowych elementów i wierzchniej odzieży. Spokojnie podczas badania pacjent nie jest w „stroju Adama”. Zostaniesz wprowadzony do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat. Tam technik wręczy Ci zatyczki do uszu bądź słuchawki, które pozwolą nieco zagłuszyć pracę rezonansu (odgłos przypomina głośne huczenie pralki). Położysz się na łóżku, które następnie wjedzie do tunelu, który jest oświetlony i wentylowany. Lekarz nadzorujący badanie i technik, które je wykonuje, siedzą w pomieszczeniu obok i są przez cały czas trwania badania w kontakcie z pacjentem. Badanie trwa od 15 do 90 minut.

Rezonans magnetyczny sam w sobie jest badaniem w pełni bezpiecznym, w żaden sposób nie wpływa na zdolność koncentracji czy motorykę. Pacjent po zakończeniu badania może wrócić do zwykłej codziennej aktywności, w tym prowadzenia samochodu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pacjentowi zostały podane w trakcie badania środki uspokajające (np.: ze względu na klaustrofobię), silne leki przeciwbólowe bądź został użyty kontrast.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy? Czy boli?

Rezonans magnetyczny jest badaniem całkowicie bezpiecznym, nie wywołującym bólu. Jest nieinwazyjne. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy RTG, w badaniu MRI nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania jonizującego, lecz pole magnetyczne, które jedynie w krótkotrwały i mało inwazyjny sposób wpływa na tkanki nie powodując ich uszkodzenia.

Gdzie zrobić badanie?

Szukasz placówki w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania bądź pracy, gdzie będziesz mógł wykonać rezonans magnetyczny? Sprawdź stronę Badania.znanylekarz.pl. Znajdziesz tu listę dostępnych placówek, porównasz koszt wykonania badania, a także sprawdzisz dostępność terminów – dzięki temu łatwo umówisz wizytę w najkorzystniejszym dla Ciebie miejscu i czasie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści