[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Rywalizacja Rowerowa Stolica Polski 2022 zakończona. Które miasto wygrało?

Dodano: 07.07.2022 | 22:57

Na zdjęciu: To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W tegorocznej odsłonie akcji Rowerowa Stolica Polski wzięło udział 56 miast.

Fot. Pixabay

Akcja Rowerowa Stolica Polski 2022 dobiegła końca. W czwartej edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w kraju nie miała sobie równych Biała Podlaska, do której na rok trafi specjalny puchar. 

To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W tegorocznej odsłonie akcji Rowerowa Stolica Polski wzięło udział 56 miast. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tysięcy osób, które łącznie wykręciły aż 8,4 miliona kilometrów. Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały 1 czerwca tuż po północy, a ostatnie zakończyły się tuż przed „godziną zero” ostatniego dnia rywalizacji.

Rowerowa Stolica Polski 2022. Biała Podlaska triumfuje!

Po raz pierwszy Puchar Rowerowej Stolicy Polski trafi do mieszkańców Białej Podlaskiej, którzy przez cały miesiąc podczas rowerowych imprez wspólnie nakręcali swój licznik. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy, a trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. Warto dodać, że do trzech najlepszych miast w klasyfikacji ogólnej trafiają samoobsługowe stacje naprawy rowerów od Ibombo.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Memy o Bydgoszczy pojawiły się na ulicach miasta. Promocja w pełnej Krasie [ZDJĘCIA, WIDEO]


To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia. To wielkie wyróżnienie i wspólny sukces – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Jaka jest recepta na wygranie akcji Rowerowa Stolica Polski? Przez miesiąc w Białej Podlaskiej zorganizowano ponad 20 rowerowych wydarzeń. To pokazuje, jak bardzo Biała Podlaska wkręciła się w rowery i jak skutecznie przekonała swoim mieszkańców, aby czerwiec spędzić na jednośladach. Warto podkreślić, że na 56 760 mieszkańców Białej Podlaskiej aż 5326 dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Rowerowa Stolica Polski 2022. Bydgoszcz i okolice zwycięzcami w kategorii miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców

Organizatorem akcji Rowerowa Stolica Polski jest miasto Bydgoszcz. Tegoroczna rywalizacja o puchar RSP była już czwartą z kolei. W Bydgoszczy powstała także nowoczesna bezpłatna aplikacja – Aktywne Miasta – dostępna dla użytkowników nie tylko przez miesiąc, ale przez okrągły rok. To za jej pośrednictwem można było „nabijać” kilometry w ramach Rowerowej Stolicy Polski.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoszcz medycznym hubem w kształceniu przyszłych lekarzy? Miasto gości uczniów z Irlandii


Gratuluje nie tylko Białej Podlaskiej, ale wszystkim biorącym udział w zabawie. W Bydgoszczy podczas cotygodniowych przejazdów mieliśmy 100% frekwencję. Rowery są z nami nie tylko od święta, ale stają się także naszym środkiem transportu – wygodnym, ekologicznym i zdrowym. Liczę, że spotkamy się za rok w jeszcze większym składzie, bo rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy jest dla każdego miasta, które stawia na rowery. A poza zwycięstwem liczy się integracja środowisk rowerowych i propagowanie aktywnego trybu życia – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Poza nagrodą główną, jaką jest Puchar Rowerowej Stolicy Polski, miasto Bydgoszcz przygotowało puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności:. Nagrodzone miasta to:

  • Puławy – do 50 000 mieszkańców,
  • Biała Podlaska – od 50 001 do 65 000 mieszkańców,
  • Gniezno – od 65 001 do 100 000 mieszkańców,
  • Gorzów Wielkopolski – od 100 001 do 200 000 mieszkańców,

W kategorii miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców triumfowała Metropolia Bydgoszcz – czyli stowarzyszenie łączące Bydgoszcz i ościenne gminy.

Rowerowa Stolica Polski 2022 w liczbach

Liczba uczestników: 48 013
Liczba odbytych treningów: 506 706
Średnia długość treningu: 16,57 km

Najbardziej aktywne miasta: Metropolia Bydgoszcz – 1,8 mln km, Biała Podlaska – 859 tysięcy km, Gorzów Wielkopolski – 765 tysięcy km

Najwięcej uczestników:

1. Metropolia Bydgoszcz – 9477
2. Biała Podlaska – 5326
3. Gorzów Wielkopolski – 3394
4. Zielona Góra – 2974
5. Gniezno – 2589

Kilometry w ramach Rowerowej Stolicy Polski kręcono w 70 krajach na całym świecie – m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Indiach, Japonii, Kanadzie, Norwegii czy Brazylii.

Sprawdź również: Enea Bydgoszcz Triathlon już w ten weekend. Rekordowa liczba uczestników na starcie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments