Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRozbudowa Kujawskiej na półmetku. Co dzieje się na placu budowy?
linia tramwajowa kujawska bydgoszcz
17.04.2020 | 12:07

Rozbudowa Kujawskiej na półmetku. Co dzieje się na placu budowy?

Na zdjęciu: Prace w wykopie linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Wykonawca rozbudowy ulicy Kujawskiej – konsorcjum firm Gotowski, PBDI i Tor-Krak wykonali już 50% prac w ramach całej inwestycji. Na ulicy Bernardyńskiej pojawia się nowe torowisko – kontynuowane są też roboty w wykopie pomiędzy jezdniami ulicy Kujawskiej, którym docelowo jeździć będą tramwaje.

Jak relacjonuje rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński, w ostatnich dniach wykonawca przystąpił do układania torów na ulicy Bernardyńskiej. – Realizowane są też prace ziemne i brukarskie w obrębie kościoła garnizonowego. Kolejne warstwy nawierzchni układane są na wschodniej stronie ulicy Kujawskiej. W połowie gotowy jest też chodnik i ścieżka rowerowa. Zamontowane zostało również oświetlenie uliczne – wylicza Okoński. Warto dodać, że po zakończeniu budowy nowej jezdni drogowcy przełożą na nią ruch pojazdów, tak aby wykonawca mógł przebudować jezdnię zachodnią, którą obecnie poruszają się samochody. Konkretny termin tej zmiany nie jest na razie znany, ale jeśli uda się utrzymać obecne tempo robót, nastąpi to w przeciągu kilku tygodni.

Na Kujawskiej trwają też dalsze prace w wykopie, w którym docelowo będą jeździć tramwaje. Na ulicach Wojska Polskiego i Solskiego trwają natomiast roboty kanalizacyjne i energetyczne oraz dalsze prace przy nawierzchni. Kierowcy mogą spodziewać się w tym miejscu zwężeń i ograniczeń prędkości.

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt prac budowlanych to 168 mln zł. W ramach inwestycja prowadzona jest budowa nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Ponadto, rozbudowa objęła także modernizację obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska jest przebudowywana od ronda Bernardyńskiego do mostu. Wraz z nią powstaje układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi na nabrzeżu Brdy. Budowa linii tramwajowej wymusiła obniżenie wyspy ronda Kujawskiego – w tym celu konieczne było wyburzenie nieużytkowanych przejść podziemnych.

Zgodnie z umową, rozbudowa Kujawskiej ma zakończyć się jeszcze w 2020 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

Chcę zapytać czy musi być taki tunel żeby tramwaj wjechał do góry lub zjechał w dół ?Czym jest podyktowane takie brzydactwo w centrum miasta ? Rondo Kujawskie każdy kto tam jeździ wie że przejście podziemne było najlepszym rozwiązaniem a tam zasypano !!

Grzegorz
Grzegorz
8 miesięcy temu

W ogóle co ma marnotrawstwo potencjału tego ronda Kujawskiego, zrobić tramwaj w wykupie żeby był łagodny spadek ale auta już mają stromo zamiast zrównać… Nie miałbym nic przeciwko temu wykopowi jakby ten tramwaj wjeżdżał pod rondo i był by w ten sposób bezkolizyjny, a przy okazji pod spotem byłby ładny węzeł przesiadkowy gdzie ludzie mogli by też przechodzić czy nawet przejechać rowerem na 2 stronę tego ronda nie czekając na światła. Jakby tramwaj był pod rondem to i jego spadek jadąc kujawską byłby jeszcze mniejszy i bezpieczniejszy, zatem same plusy. Powstało by coś pokoju ronda Modlińskiego w Krakowie. Ale jak… Czytaj więcej »

Powiązane treści