Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ruszył przetarg na rozbudowę kampusu UTP. To kluczowa inwestycja uniwersytetu

Dodano: 06.05.2020 | 11:28

Na zdjęciu: Wizualizacja nowego budynku dydaktycznego UTP.

Fot. UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ogłosił przetarg, w którym wyłoni wykonawcę nowego obiektu dydaktycznego. Zapowiadana od wielu miesięcy inwestycja ma powstać do połowy 2022 roku.

Zabudowa terenu za Auditorium Novum jest jednym z ważniejszych planów rektora prof. Tomasza Topolińskiego. Ubiegający się o kolejną kadencję sternik UTP podkreślał, że istotnym celem jest scalenie uczelni, poprzez umieszczenie kolejnych wydziałów na terenie fordońskiego kampusu. Trwające od kilku lat przygotowania do realizacji inwestycji wchodzą w kluczowy etap – pod koniec kwietnia uniwersytet ogłosił przetarg na budowę nowego budynku dydaktycznego. Wcześniej, bo w styczniu 2019 roku, uzyskano pozwolenie na jego realizację – w mijających miesiącach dokończono natomiast projekt wykonawczy.

Warto jednak podkreślić, że według zapowiedzi z 2018 roku nowy obiekt miał już być gotowy na rok akademicki 2020/2021. – Idziemy do przodu – wolniej niż bym chciał, bo ta łopata powinna być wbita już wcześniej, ale nie jesteśmy w stanie zaklinać rzeczywistości. Musimy się do niej dopasować, ale sobie radzimy – stwierdził w sierpniu ubiegłego roku profesor Topoliński.

Ruszył przetarg na rozbudowę kampusu UTP. To kluczowa inwestycja uniwersytetu

Zobacz również:

Przy Fordońskiej powstają Aura Towers. Znamy szczegóły inwestycji

W postępowaniu, które rozpoczęło się 30 kwietnia uczelnia chce wyłonić wykonawcę dla nowego obiektu dydaktycznego. Zgodnie z projektem, będzie on połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem Auditorium Novum. – Uzupełnieniem powierzchni dydaktycznych będą sale dydaktyczno-laboratoryjne, administracyjne, higieniczno-sanitarne oraz techniczne. W części podziemnej budynku zlokalizowane zostaną pomieszczenia magazynowo-techniczne – czytamy w dokumentacji przetargowej. Kubatura całego obiektu ma wynosić ponad 31 tysięcy m3.

Nowy budynek dydaktyczny będzie miał cztery kondygnacje – jedną podziemną i trzy naziemne. Będzie on przeznaczony dla ponad 1000 osób. Jego najważniejszą częścią będzie wielofunkcyjna sala wykładowa na 520 miejsc, którą będzie można dzielić na dwie lub cztery mniejsze powierzchnie. Według projektantów, rozszerzy ona możliwości edukacyjne projektowanego obiektu oraz wprowadzi możliwość rozbudowy podstawowego profilu działania sali o działania konferencyjne, prezentacyjne i inne możliwe układy wynikające z potrzeb.

Głównym projektantem budynku jest Piotr Obracaj – wykładowca wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska UTP. W jego wizji obiekt będzie miał elewacje z płyt betonowych prefeabrykowanych z gładką faktura, przełamaną przeszkleniami przez całą ścianę obiektu. Po zachodniej stronie budynku zaplanowano 19 miejsc parkingowych (w tym dwa dla osób niepełnosprawnych).

UTP określił termin otwarcia ofert w przetargu na 10 czerwca. Kluczowym czynnikiem przy wyborze wykonawcy będzie cena (60% wagi); drugim kryterium jest gwarancja i długość rękojmi (40%). Chętni na wzięcie udziału w przetargu muszą wpłacić wadium w wysokości 400 tysięcy złotych. Zgodnie z zapisami warunków zamówienia, obiekt ma zostać oddany do użytku do 30 czerwca 2022 roku.

Bydgoska uczelnia zaplanowała na budowę budynku 46 milionów złotych. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu ministerstwa nauki – w 2018 roku były już minister Jarosław Gowin przybył na UTP, by podpisać umowę na przekazanie dotacji w wysokości 30 milionów złotych. Pozostałe środki ma zapewnić samorząd województwa, a także w niewielkim stopniu sama uczelnia. Należy jednak mieć na uwadze, że w zdecydowanej większości przetargów ogłaszanych przez instytucje publiczne oferty wykonawców przewyższają zakładany budżet.

Warto dodać, że na terenie UTP wznowiono budowę hali do badań silników spalinowych – na początku roku uczelnia wybrała nowych wykonawców inwestycji, w ramach której przebudowywany jest też część istniejącego budynku 3.2 i układ drogowy. Obiekt ma być gotowy w połowie czerwca. Rektor Topoliński wspominał także, że w planach uczelni jest budowa kompleksu sportowego z halą. – Taki zamysł już jest i nie jest on tylko wirtualny. Brakuje tylko jednego – pieniędzy. Ale będziemy o nie czynić starania – zapewnił profesor w sierpniu 2019 roku. I dodał, że istnieją już założenia poszerzenia fordońskiego kampusu o centrum badania sportu.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments