Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW i UTP wznawiają przygotowania do wyboru rektora. Poznaliśmy terminy

Dodano: 05.05.2020 | 09:39

Na zdjęciu: Obecni rektorzy bydgoskich uczelni - prof. Tomasz Topoliński z UTP (w środku) i prof. Jacek Woźny (z prawej) - ubiegają się o kolejną kadencję.

Fot. Sebastian Torzewski

Największe bydgoskie uczelnie wznowiły procedurę wyboru rektora. Zgodnie z nowym harmonogramem, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wyłoni nowego sternika 19 maja, a Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy – 5 czerwca.

Zawieszenie wyborów na bydgoskich uniwersytetach było spowodowane epidemią koronawirusa. Zgodnie z wcześniejszym planem, elekcja na UKW miała odbyć się 24 marca, a na UTP – 8 kwietnia. W połowie marca obie uczelnie podjęły jednak decyzję o zawieszeniu czynności wyborczych. Upływające kadencje rektorów oraz ogłoszone przez rząd etapy przywracania gospodarki i życia społecznego skłoniły jednak uniwersytety do wznowienia przygotowań do wyborów. Z uwagi na epidemię, przebiegną one w zupełnie nowej formule.

Zgodnie z wydaną 27 kwietnia uchwałą uczelnianej komisji wyborczej, wybory rektora na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym odbędą się 5 czerwca. Wcześniej (15 maja) odbędą się zdalne wybory członków senatu uczelni – do tego samego dnia UTP ma też ogłosić listę kandydatów na rektora. W czwartek, 28 maja uniwersytet organizuje też spotkanie społeczności uniwersyteckiej z ubiegającymi się o tę funkcję – ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym, odbędzie się ono przez Internet. UTP podaje, że szczegółowe zasady tego spotkania poznamy w najbliższych dniach. Warto dodać, że z grona naukowców UTP chęć objęcia funkcji rektora wyraziły dwie osoby – obecnie pełniący ją prof. Tomasz Topoliński oraz prof. Marek Adamski, dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.

Jeszcze w maju – a konkretnie 19 maja – mamy poznać nowego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Cztery dni wcześniej odbędzie się natomiast spotkanie z kandydatami – podobnie jak na UTP, przyjmie ono formułę transmisji na żywo. O funkcję rektora ubiegają się dwie osoby – sprawujący ją obecnie prof. Jacek Woźny oraz prof. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Programy wyborcze obu kandydatów szczegółowo zaprezentowaliśmy na MetropoliaBydgoska.PL – CZYTAJ WIĘCEJ

Uczelnie na razie nie podały, w jakiej formie odbędą się wybory. Można jednak przypuszczać, że zostaną one przeprowadzone za pomocą głosowania elektronicznego. Taką formułę – wykorzystają uczelniany system USOS – zastosowano na Akademii Muzycznej. 2 kwietnia elektorzy podjęli decyzję, że następczynią prof. Jerzego Kaszuby została prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments