Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Po Starym – Rybi Rynek. Betpol przebuduje także okoliczne uliczki

Dodano: 24.10.2023 | 10:47

Na zdjęciu: Za rok widoczny w dalszej części kadru Rybi Rynek zamieni się w miejski plac. Problemem nadal będzie pozostający w prywatnych rękach teren po spalonych spichrzach.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Znana z wzbudzającej spore emocje rewitalizacji Starego Rynku firma Betpol wykona przebudowę Rybiego Rynku i kilku odcinków ulic na Starym Mieście. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ratusz od lat zapowiadał renowację Rybiego Rynku, lecz do tej pory nic z tego nie wynikało. W lipcu ZDMiKP ogłosił jednak przetarg na jego przebudowę, w ramach której zaplanowano także odnowienie kilku ulic na Starym Mieście. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, plac przy brzegu Brdy przestanie być parkingiem, a na jego płycie ma znaleźć się podświetlony motyw róży wiatrów widoczny między innymi z perspektywy mostu Staromiejskiego. Wokół płyty po każdej stronie mają pojawić się… trawniki i – jak wynika z naszych informacji – jedynie cztery drzewa.

Za prace na staromiejskim placu odpowiadać będzie bydgoska firma Betpol, która okazała się zwycięzcą przetargu – przedstawiła bowiem najtańszą ofertę dodatkową, opiewającą na 24,3 miliona złotych. Kwota jest tak duża, ponieważ w ramach zadania przewidziano również przebudowę ulic: Grodzkiej (od Mostowej do Malczewskiego, od Podwale do Przy Zamczysku oraz od Przy Zamczysku do Bernardyńskiej), Przy Zamczysku, Jana Kazimierza, Pod Blankami, Przyrzecze, Zaułek i Malczewskiego.

Betpol był wykonawcą przebudowy płyty Starego Rynku, która do dziś budzi emocje – w 2021 roku NIK uznała, że podczas prac zastosował zły on rodzaj fug, a ZDMiKP dopuścił do położenia na rynku złej jakości płyt. Na początku października Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła jednak postępowanie ws. nieprawidłowości, które zostało wszczęte na wniosek radnych PiS.  – W uzasadnieniu jednoznacznie wskazano, że zastosowane płyty granitowe spełniają wymagania Polskiej Normy, zostały prawidłowo wprowadzone do obrotu na terenie Polski oraz mogły być wykorzystane w rewitalizacji Starego Rynkuczytamy w komunikacie drogowców.

Warto dodać, że modernizacja jest realizowana przy udziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ramach programu przebudowywanych jest już kilka ulic na terenie Bydgoszczy, m.in. Kromera, Iławska czy Żeromskiego.

Przebudowa Rybiego Rynku i ulic na Starym Mieście. Prace rozpoczną się w listopadzie

Jak informuje ZDMiKP, w związku z prowadzonymi robotami na Placu Kościeleckich oraz rozpoczynającym się Bydgoskim Jarmarkiem Świątecznym, w pierwszej kolejności prace rozpoczną się na uliczkach oddalonych od Starego Rynku. –Zminimalizujemy tym samym utrudnienia a roboty (prowadzone etapowo) nie wpłyną na płynność ruchu w ścisłym centrum miasta – przekazuje rzecznik prasowy zarządu Tomasz Okoński.

W listopadzie wystartuje zatem przebudowa następujących odcinków ulic:

  • Przyrzecze – od Farnej do Ku Młynom
  • Grodzkiej – od Przy Zamczysku w kierunku Bernardyńskiej (Holiday Inn)
  • Zaułek – od Batorego do Jana Kazimierza
  • Pod Blankami – od Długiej do Trybunalskiej (przy parkingu)

Zakończenie powyższego etapu przewidziano na wiosnę 2024 roku. Wówczas wykonawca rozpocznie prace na dalszych odcinkach przedmiotowych ulic oraz Rybim Rynku. Finisz całej inwestycji ma nastąpić za rok.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kkk
Kkk
4 miesięcy temu

Prokuratura okręgowa w Słupsku nie widzi nieprawidłowości w zgniłych płytach Starego Rynku? To chyba ta prokuratura potrzebuje rewitalizacji… Ktoś kto się pod tym podpisał chyba za długo tam pracuje, może wzrok już niedomaga, czas na nową prokuraturę taką nie ślepą…
Mało tego ponownie ta sama firma ma robić rewitalizacje Rybiego Rynku, no brawo genialny pomysł – po co ryzykować 24mln że ktoś zrobi dobrze, jak mamy firmę która wiemy że robi źle…