Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rybi Rynek do remontu. Będzie perła czy niewykorzystany potencjał?

Dodano: 20.07.2023 | 14:42

Na zdjęciu: Rybi Rynek to obecnie parking. Czy po rewitalizacji będzie atrakcyjną przestrzenią publiczną?

Fot. Szymon Fiałkowski

Rybi Rynek ma przeobrazić się z parkingu w miejski plac. W ramach remontu dziewięciu fragmentów staromiejskich ulic drogowcy zlecają też zapowiadane od lat przywrócenie świetności obszaru nad Brdą. Czy nowy Rybi Rynek zadowoli mieszkańców, oczekujących miejsca pełnego zieleni i przywracającego pamięć o związkach z rzeką?

ZDMiKP ogłosił wczoraj przetarg na przebudowę ulic w obszarze Starego Rynku. Zamówienie obejmuje realizację dziesięciu zadań: przebudowy ulicy Grodzkiej (od Mostowej do Malczewskiego, od Podwale do Przy Zamczysku oraz od Przy Zamczysku do Bernardyńskiej), Przy Zamczysku, Jana Kazimierza, Pod Blankami, Przyrzecze, Zaułek, Malczewskiego oraz przebudowę Rybiego Rynku. Modernizacja ulic dofinansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zostaną one wyłożone typową dla Starego Miasta kostką kamienną, a na chodnikach znajdą się granitowe płyty z kamiennymi opaskami.

Przebudowa dwóch odcinków Grodzkiej oraz Przy Zamczysku i Jana Kazimierza ma zakończyć się do 30 kwietnia 2024 roku, a pozostałych ulic – do 30 listopada 2024. Koniec prac na Rybim Rynku zaplanowano na połowę grudnia przyszłego roku. Potencjalni wykonawcy mają zaproponować swoje oferty do 3 sierpnia (może on ulec zmianie); przy ich ocenie tradycyjnie wzięte pod uwagę będą cena i długość gwarancji.

Rybi Rynek po rewitalizacji. Będzie perła czy niewykorzystany potencjał?

Najważniejszym elementem przetargu będzie jednak Rybi Rynek. Ratusz od lat zapowiadał renowację placu, lecz z zapowiedzi do tej pory niewiele wynikało. Rok temu urzędnicy obiecywali, że prace rozpoczną się… we wrześniu 2022 roku. Ogłoszenie przez zarząd dróg przetargu daje jednak nadzieje, ze w najbliższych miesiącach plac zyska całkiem nowe oblicze.

Obecnie Rybi Rynek jest parkingiem. Ratusz zapowiada, że po remoncie będzie „pełnił funkcje placu publicznego przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego”. Na jego płycie ma znaleźć się podświetlony motyw róży wiatrów, który będzie widoczny między innymi z perspektywy mostu Staromiejskiego. Zrewitalizowany plac ma być przeznaczony na funkcje kulturalne oraz handlowe, a także pozwalać na wykorzystanie go przez branżę gastronomiczną na stworzenie letnich ogródków.

– W rogach placu od strony spichrzy dosadzimy drzewa. Wybrane zostały lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Dodatkowo nowe drzewa oraz już rosnące zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi o konstrukcji ze stalowych profili. W ten sposób zabezpieczymy ich korzenie oraz zapewnimy lepszy dostęp do wody deszczowej. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, tak by nawiązywał do strefy staromiejskiej. Iluminację zyska również budynek spichrzy – zapowiada UMB. Czy obawiający się „betonozy” mieszkańcy będą zadowoleni z liczby drzew? Z przecieków wynika, że ma być ich niewiele.

Ratusz twierdzi, że na etapie przygotowania projektu szereg uwag zgłosiła Rada ds. Estetyki. Dotyczyły one między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej czy ustawienia kutych lamp. Jak jednak słyszymy, rada nie widziała ostatecznego projektu placu, a podkreślane często przez ratusz „konsultowanie” przez nią miejskich inwestycji nie przekłada się na wprowadzenie w życie jej pomysłów. – Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej – przekonuje biuro prasowe UMB.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Przebudowa Nakielskiej. Znamy koncepcje, w tym roku pierwszy przetarg


W miejscu nad Brdą od średniowiecza handlowano głównie rybami – stąd zresztą pochodzi nazwa placu. Rada estetyki i miłośnicy Bydgoszczy w ramach rewitalizacji Rybiego Rynku postulowali odtworzenie elementów nawiązujących do historii tego miejsca – czyli żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie. W projekcie odnowienia placu nie zawarto jednak miejsca na podstawę żurawia.

Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku mają się pojawić elementy, które nawiążą m.in. do historii tego zakątka Bydgoszczy oraz eksponować będą jego walory –  odpowiadają urzędnicy na pytania mieszkańców zadawane na fanpage bydgoszcz.pl. Wśród nich mają znaleźć się wspominany żuraw oraz rzeźba. Powstaje jednak pytanie, kiedy dokładnie na placu pojawią się uatrakcyjniające elementy; „po zakończeniu inwestycji drogowej” może oznaczać nawet 2030 rok.

Nadal zagadką pozostaje także ostateczny wygląd placu – Zapewniamy, że udostępnimy wizualizacje jak tylko będziemy takie mieli. Poprosimy o cierpliwość – tłumaczą ratuszowi urzędnicy.

Problemem pozostanie działka przy spichrzach

Zobaczmy chociażby na działkę po spichrzach, która jest w rękach prywatnych. Jak to wygląda, każdy widzi. Będzie remont Rybiego Rynku, a działka prywatna z parkingiem zostaniemówił przed trzema laty w rozmowie z nami prof. Dariusz Markowski, przewodniczący społecznej rady ds. estetyki miasta. Miasto sprzedało atrakcyjny teren w czasie prezydentury Romana Jasiakiewicza, co z obecnej perspektywy można ocenić jako spory błąd, zwłaszcza w obliczu odnowienia miejskiej części nabrzeża.

Podczas rządów Rafała Bruskiego urzędnicy chcieli wydzierżawić teren parkingu, lecz obie strony nie doszły do porozumienia. W grę nie wchodziło także odkupienie terenu po spalonych w 1960 roku dwóch budynkach. – Ostatnia znana mi kwota wykupienia tego terenu to 20 milionów złotych. Ale my nie po to teren sprzedaliśmy, żeby teraz go odkupować. Zwłaszcza za taką cenę – tłumaczył dwa lata temu prezydent. Dodawał jednak, że wraz z likwidacją placu postojowego na miejskiej części Rybiego Rynku uniemożliwi on dojazd do części prywatnej, co jego zdaniem miało zmienić taktykę właściciela cennej nieruchomości.

Rok temu pojawiła się interesująca propozycja zabudowy nad Brdą – pracownia Analog pokazała, jak według jej wizji wyglądałby nowe dwa spichrze. Problemem, który uniemożliwia powstanie łączącego tradycje z nowoczesnością, są zapisy planu miejscowego „Stare Miasto”. Ten zakłada realizację zabudowy zgodnej z historycznym obrysem fundamentów dwóch spichrzy z zachowaniem skali, usytuowania zabudowy, formy architektonicznej odtworzonej zgodnie z historyczną dokumentacją.

Plan zakłada, że nowy budynek musi mieć konstrukcję ryglową i ceramiczną dachówkę. Powyższe zapisy dopuszczają zatem wyłącznie rekonstrukcję architektonicznej formy spalonych spichrzy z możliwością wprowadzenia do budynków funkcji usługowych, co uniemożliwia realizację koncepcji pracowni Analog. Drobna zmiana w MPZP dopuściłaby możliwość odtworzenia historycznej tkanki miasta w nowoczesnym wydaniu i w konsekwencji likwidacji parkingu.

 

Koniec parkowania na Rybim Rynku. Ratusz przypomina o parkingach wielopoziomowych

Jak wspominaliśmy na wstępie, po rewitalizacji z placu znikną miejsca postojowe. Ratusz podkreśla, że alternatywą dla parkowania na Rybim Rynku będa parkingi wielopoziomowe – otwarty od kilku miesięcy obiekt przy urzędzie miasta przy Grudziądzkiej oraz planowany parking przy powstającym czwartym kręgu Opery Nova. Warto przypomnieć, że na zmniejszenie ruchu aut na Starym Mieście wpływa również niedawne zamknięcie mostu Staromiejskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
11 miesięcy temu

Nie zrozumiałem z artykułu, co z tą prywatną działką przy spichrzach.

Błażej
Błażej
11 miesięcy temu

Póki będzie taki plan miejscowy, parking nie zniknie. Teren i tak będzie w rękach prywatnego właściciela, ale powstała koncepcja na jego zagospodarowanie.

stary dziad
stary dziad
11 miesięcy temu

Rondo Weyssenhoffa – wykopaliska, jeden trup. Mickiewicza od strony teatru – wykopaliska. Mickiewicza w stronę dworca – zaraz będzie jeden pas. Świętojańska i Hetmańska – już tylko jeden pas. Śniadeckich na wysokości boiska I LO – parkingi po lewej stronie, samochody jadą obok siebie na żyletki. Zaraz tak samo będzie na Markwarta. Gdańska rozkopana jakby bomby ją rozwaliły. Plac Wolności – dead. Ulica Reja – dead. Fordońska – dalej rozkopana. Toruńska – dalej rozkopana. Most Kazimierza Wielkiego – burdel. Bielawki – zaraz wszystkie ulice będą jednokierunkowe. A parkingi zajmują 99 % ulic. Ulica Pod Blankami – raz jazda w jedną stronę, raz w… Czytaj więcej »

Sebastian
Sebastian
11 miesięcy temu

Stary dziad. Fajnie ze wymieniłeś inwestycje obecnego prezydenta. To i tak tylko czesc. Niestety rządy pisu prowadzą do tego że samorządy mają coraz mniej środków na inwestycje i jeśli wygrają wybory to za mp dwa lata taka wyliczanka będzie parokrotnie mniejsza.

stary dziad
stary dziad
11 miesięcy temu

Sebastian, już wiem kim jesteś. Jesteś małym onanistą, branzlującym się przed kompem, bo tylko to umiesz i tylko tak się zaspokajasz. Wal dalej, pitolku, to jest cały twój świat.