Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Polski Ład. Prezydent Bruski: Z kieszeni bydgoszczan zabrano 195 milionów złotych

Dodano: 25.10.2021 | 18:11

Na zdjęciu: Miasto Bydgoszcz otrzymało dofinansowanie na inwestycję związaną z rewitalizacją bulwarów nad Brdą.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Rewitalizacja bulwarów nad Brdą i placu Kościeleckich – to zadania, na które miasto Bydgoszcz otrzymało dofinansowanie w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Łączna kwota przyznana na bydgoskie inwestycje to prawie 35 milionów złotych. 

Polski Ład. Prezydent Bruski: Z kieszeni bydgoszczan zabrano 195 milionów złotych

Zobacz również:

Fala podwyżek w Bydgoszczy. Więcej zapłacimy za bilety komunikacji miejskiej i parkowanie

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez miasta i gminy. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Rząd ustalił cztery obszary: w pierwszym z nich przewidziane jest 95-procentowe dofinansowanie inwestycji, każdy kolejny oznacza wsparcie niższe o 5 procent. Pozostałe środki muszą zapewnić same samorządy. Program Inwestycji Strategicznych realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. – Program został skierowany do samorządów wszystkich szczebli. O środki mogli ubiegać się samorządowcy z gmin miejskich, miejsko-wiejskich, wiejskich, dużych miast, samorządów województwa oraz powiatowych – mówił podczas przedpołudniowej (25 października) konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dodawał zasady programu: – Ten program jest tego przykładem, że środki finansowe z niego płyną do mniejszych ośrodków, aby rozwój wszystkich miejsc mógł odbywać się równomiernie.

Do samorządów skierowano łącznie kwotę 23 miliardów złotych, o czym na konferencji w Nidzicy mówił premier Mateusz Morawiecki. Każdy samorząd mógł w ramach programu złożyć maksymalnie trzy wnioski. Pierwszy bez limitu kwoty, drugi na inwestycję do 30 mln zł i trzeci na zadanie do 5 mln zł. Bydgoski ratusz zaaplikował o środki na zakup 46 nowych tramwajów (inwestycja bez limitu kwoty), rewitalizację nabrzeża Brdy na odcinku od mostu Bernardyńskiego aż do mostu Kazimierza Wielkiego (zadanie do 30 mln) oraz na odkładany od kilku lat plan rewaloryzacji placu Kościeleckich (inwestycja do 5 mln zł). Ostatecznie miasto otrzymało dofinansowanie na dwa z trzech wnioskowanych zadań. Rząd odrzucił wniosek o dofinansowanie kwotą 450 milionów złotych zakupu nowych tramwajów; przyznano natomiast 29,9 miliona złotych na rewitalizację bulwarów nad Brdą i niespełna pięć milionów złotych na rewaloryzację placu Kościeleckich.

W sumie – jak dodawał wojewoda Bogdanowicz – do samorządów w regionie w ramach programu łącznie wpłynęła kwota 1 mld 260 mln zł. – Ta kwota robi wrażenie – mówił i zaznaczał, że w jego ramach zrealizowanych zostanie 245 zadań. – Zgłoszone zostały 103 zadania drogowe, 53 zadania wodno-kanalizacyjne, 25 zadań infrastruktury oświatowej oraz 64 z innych dziedzin – wyliczał przedstawiciel rządu w terenie.

Warto dodać, że przetargi na realizację dofinansowanych inwestycji muszą zostać ogłoszone w ciągu sześciu miesięcy od przyznania dofinansowania. – W przypadku naszych zadań dochowamy tych terminów – zapewniał w sierpniu zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Bank Gospodarstwa Krajowego deklaruje, że dofinansowania będą wypłacane po zakończeniu inwestycji (jeśli ich realizacja nie potrwa dłużej niż 12 miesięcy), lub w 2-3 transzach zgodnych z harmonogramem zadania (w wypadku inwestycji trwających dłużej niż 12 miesięcy).

Do decyzji rządu odnieśli się podczas popołudniowej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski i zastępca prezydenta Michał Sztybel. – W Bydgoszczy mieszka ok. 1% Polaków – mówił Bruski i wyliczał, że na program zostało przeznaczonych w sumie 23 miliardy złotych. – 1% z owych 23 miliardów to jest 230 milionów złotych. Otrzymaliśmy 35 mln zł, jednym słowem – z kieszeni bydgoszczan zabrano 195 mln zł – dodał. Michał Sztybel zapowiedział, że w przypadku rewitalizacji bulwarów nad Brdą (do Mostu Kazimierza Wielkiego), została w dużej części sporządzona dokumentacja projektowa (ta jest do Mostu Pomorskiego) i w ciągu sześciu miesięcy zostanie ogłoszony przetarg, zaś w przypadku rewitalizacji placu Kościeleckich została udzielona zgoda na budowę. – Mamy gotowe do realizacji postępowanie przetargowe na realizację zadania – dodał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
1 rok temu

To co robi pis to jawny powrót do komuny gdzie warszawka decydowała gdzie i ile komu dac…..miejmy nadzieję że już niedługo złodzieje z Posady i Stanowiska zostaną rozliczeni.

Alixa
Alixa
1 rok temu

Co chcecie rewitalizować na pl. Kościeleckich? To jeden z ocalałych jeszcze, urokliwych zakątków.

Jack
Jack
1 rok temu

Jakby Bydgoszcz się cudownie rozwijała, to jeszcze bym rozumiał te żale. Ale Bruski to najgorszy prezydent jakiego można sobie wyobrazić. Nie prowadzi nadzoru nad prowadzonymi inwestycjami. Brak mu pomysłu na ZDMiKP. Jedno co potrafi to narzekać na wszystko i wszystkich. Przypuszczam, że gdyby miał 500 mln ekstra to by zatkał miasto na amen. Taki to gospodarz.

magdalena
1 rok temu

gdyby wystawiać mandaty za brak maseczki w komunikacji miejskiej i sklepach budżet miasta by się wzbogacił na nasz rząd nie mamy co liczyć