Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 5 • L 3
5C
Nd
5C
Pon
8C
Wt
4C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaNakłoInwestycjeRządowy program do naprawy. „Mieszkanie Plus okazało się ściemą plus”
Mieszkania w budowie_Bydgoszcz
27.02.2018 | 09:26

Rządowy program do naprawy. „Mieszkanie Plus okazało się ściemą plus”

Mieszkania mają powstać w kilkunastu miastach w regionie.

Na zdjęciu: W ramach programu, mieszkania mają powstać między innymi w Nakle i Mroczy.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdjęcie ilustracyjne

– Mieszkanie plus okazało się „ściemą plus” – tak lider partii Razem Adrian Zandberg skomentował zmiany w jednym ze sztandarowych rządowych programów.

Mowa o programie Mieszkanie Plus, które obok Rodziny 500+ miało być sztandarowym programem rządu PiS. – Bardzo szybko chcemy budować mieszkania dla rodzin – mówiła w październiku 2016 r., ówczesna premier Beata Szydło, kiedy w Katowicach inaugurowała rozpoczęcie programu.

Pierwotne założenie było następujące: obiecywano budowę tanich mieszkań na wynajem, a koszt czynszu miałby wynieść 10-20 zł za metr, zaś 50-metrowe mieszkanie można byłoby wynająć za sumę 500-1000 zł. Okazało się to jednak nierealne i program trzeba było zmienić. Działająca przy premierze Rada Mieszkalnictwa miała przygotować wstępną propozycję dopłat do czynszów za wynajem lokali w ramach Mieszkanie+ i miałyby one wynieść 20-30%. Rząd zaplanował budowę przeszło miliona mieszkań w ramach swojego programu.

Na tym pomyśle suchej nitki nie pozostawili przedstawiciele pozaparlamentarnej, lewicowej partii Razem. Jej lider Adrian Zandberg mówi wprost: – Mieszkanie plus okazuje się „ściemą plus”. Beata Szydło obiecywała powszechnie dostępne mieszkania, w których będzie tani czynsz. Widzimy dziś, że to było oszustwo. W rozmowie z Robertem Mazurkiem, programu bronił minister infrastruktury. – To program dla tych, których nie stać na zdobycie mieszkania. W tej chwili w budowie jest około dwóch tysięcy mieszkań – przyznaje Jerzy Kwieciński. I dodaje, że jeśli ktoś będzie chciał wynająć 50-metrowe mieszkanie, to będzie za nie płacił sumę w granicach 550-650 zł. Zaznacza, że w drugim kwartale tego roku oddane do użytku będą pierwsze mieszkania w ramach tego programu: w Jarocinie i Białej Podlaskiej. – W 2020 i 2021 r., na rynku pojawi się 100 tysięcy mieszkań. Tego typu inwestycje wymagają około dwóch lat – podkreśla minister Kwieciński w wywiadzie w radiu RMF.

W ramach Mieszkanie Plus, mają powstać mieszkania także w naszym regionie. List intencyjny został już podpisany przez burmistrza Nakła nad Notecią Sławomira Napierałę. To oznacza, że w przyszłym roku w Nakle miałoby być gotowych około 700 mieszkań. Kolejnych 120 mieszkań ma powstać w Mroczy, 56 w Sępólnie Krajeńskim, 40 w Kruszwicy, a 30 w Koronowie, Żninie i Mogilnie.


Powiązane treści