[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rzeźby ryb ozdobią nabrzeże Brdy na Wyspie Młyńskiej

Dodano: 06.05.2022 | 10:21

Na zdjęciu: Rzeźby dłuta Józefa Makowskiego staną na Wyspie Młyńskiej, przy brzegu Brdy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Po ubiegłorocznych zapowiedziach, rzeźby ryb niegdyś znajdujących się na misie fontanny Potop zostaną w końcu zamontowane na terenie Wyspy Młyńskiej. Trwa przetarg na wykonanie prac.

Przed odtworzeniem fontanny „Potop”, misę wodotrysku w parku Kazimierza Wielkiego zdobiły rzeźby ryb autorstwa uznanego bydgoskiego artysty Józefa Makowskiego. Po przywróceniu „Potopu” trafiły one na składowisko obecnie już nieistniejącej Spółdzielni Socjalnej „Bydgoszczanka” przy ulicy Smoleńskiej 43. Ich stan z roku na rok był coraz gorszy – dość powiedzieć, że jedna z nich miała złamany ogon.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gwiazdy zaśpiewają w Bydgoszczy! Seria koncertów na Wyspie Młyńskiej


O przywrócenie blasku rzeźbom Józefa Makowskiego walczył Wojciech Obremski – wnuk artysty. Kiedy los jednego z symboli Bydgoszczy wydawał się przesądzony, nastąpił jednak przełom. Misji uratowania ryb podjął się Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Latem 2021 roku, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze plastyka miasta Marka Iwińskiego, przeprowadził ich całkowitą renowację. Rzeźby zostały wypiaskowane; Czyż uzupełnił także ubytki i wstawił złamany ogon.

– Ryby powróciły też do swojego oryginalnego koloru, czyli czerwonego, ponieważ były odlane z lastryka. Szare zrobiły się ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne i kamień nalotowy z fontanny. Odrestaurowane rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofibizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na działanie atmosfery – wyjaśniał student wzornictwa PBŚ.

Jesienią ubiegłego roku plastyk miejski poinformował, że odnowione rzeźby zostaną ustawione w nowym miejscu w przestrzeni Bydgoszczy – nabrzeżu Brdy na Wyspie Młyńskiej. Po kilku miesiącach miasto przystępuje do tej operacji i aktualnie poszukuje wykonawcy montażu ryb za pomocą konstrukcji mocującej ze stali i przytwierdzenie ich do podłoża. Rzeźby posiadają specjalne otwory służące do ich przymocowania. Ratusz szacuje, że po podpisaniu umowy z wykonawcą montaż rybek zajmie około miesiąca – postępowanie trwa do 9 maja, zatem jest szansa, że dzieła Makowskiego znajdą się na Wyspie jeszcze przed wakacjami.

Przeczytaj także, co zmieni się na Wyspie Młyńskiej w najbliższych miesiącach

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments