Bydgoszcz
10C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 10 • L 10
14C
Pt
15C
Sob
19C
Nd
22C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSą lipy na Starym Rynku! [ZDJĘCIA]
21-05-2019 Sadzenie drzew_ Mostowa Bydgoszcz - Stary Rynek_ SF (1)
21.05.2019 | 17:02

Są lipy na Starym Rynku! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Jedno z dwóch drzew zaplanowanych na Starym Rynku zostało wsadzone przy gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Fot. Szymon Fiałkowski

We wtorek na Starym Rynku pojawiły się dwie lipy. Postulowane przez mieszkańców drzewa to pierwsze z planowanych elementów zielonych w centralnym placu miasta.

Pomysł nasadzenia drzew w obrębie Starego Rynku pojawił się przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki działaniom Społecznej Rady ds. Estetyki już w trakcie przebudowy udało się wyznaczyć dwa miejsca na drzewa – jedno przy wlocie ulicy Mostowej, obok wejścia do Biedronki, a drugie przy bibliotece miejskiej. Kiedy wydawało się, że nic nie przeszkodzi w ich nasadzeniu, okazało się, że kierownik bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu Elżbieta Dygaszewicz zaopiniowała negatywnie nasadzenie drzew na Starym Rynku. Jak napisała Dygaszewicz, zieleń w tym miejscu nie ma uzasadnienia historycznego, jest trudna w utrzymaniu i wpływa na estetykę miejsca.

Dzięki nagłośnieniu sprawy przez media i działaniom ze strony wpływowych osób udało się wpłynąć na Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sambora Gawińskiego, który zmienił decyzję bydgoskiej delegatury. Po zakończeniu najważniejszych prac budowlanych dziś (21 maja) ogrodnicy od samego rana rozpoczęli operacje sadzenia dwóch lip – co ważne, drzewa zostały wsadzone bezpośrednio w ziemie. Przy okazji w pobliżu lipy przy Mostowej posadowiono też nowe stojaki dla rowerów.

Finisz prac na Starym Rynku oznacza, że już niebawem na płycie rozpocznie się stawianie elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci oraz donic z kwiatami. Zostały one wykonane według konkursowego projektu studentki Wzornictwa UTP Agaty Łapińskiej. Trwają też prace nad montażem ogródków letnich, które będą miały ujednolicone parasole.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści