Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Segregacja śmieci po nowemu. Co się zmieni od 1 stycznia? [INFOGRAFIKA]

Dodano: 08.11.2019 | 14:14

Na zdjęciu: Od 1 stycznia 2020 roku na terenie całego miasta będzie obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów. Papier będzie trzeba wrzucać do niebieskich pojemników, a nie jak do tej pory - żółtych wraz z plastikiem i metalem.

Fot. Szymon Fiałkowski

Mieszkańcy Górnego Tarasu już od kilku dni testują segregowanie śmieci według nowych zasad. W całej Bydgoszczy zaczną one obowiązywać od 1 stycznia. Najważniejszą zmianą będzie konieczność wrzucania odpadów biodegradowalnych do pojemnika brązowego.

Pilotaż nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ruszył 1 listopada na pięciu osiedlach: Szwederowo, Górzyskowo, Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica oraz Wyżyny. Zgodnie z nowymi zasadami odpady są segregowane do pięciu pojemników różniących się kolorami. Każdy z nich przypisany jest do innych odpadów.

Do żółtych pojemników wrzucamy plastik i metale, szkło trafia do pojemnika zielonego, a odpady zmieszane do pojemnika szarego. Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura. Do pojemnika brązowego wyrzucać będziemy odpady biodegradowalne – czyli kuchenne pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać, by nie wyrzucać bioodpadów razem z workami.

segregacja śmieci bydgoszcz

Czym są odpady bio? To resztki jedzenia wyłącznie pochodzenia roślinnego, takie jak: skórki owoców i warzyw, ogryzki, fusy z kawy i herbaty, części roślin, zepsute przetwory owocowe i warzywne np. zupę, a także trawę i liście. Nie wrzucamy tu mięsa, kości, skorupek od jaj, resztek jedzenia pochodzenia zwierzęcego, torebek po herbacie, ziemi, kamieni, popiołu, odchodów zwierząt, oleju jadalnego i kurzu z odkurzacza.

Urząd miasta podkreśla, że bioodpady z brązowych pojemników są zbierane przez specjalne śmieciarki i wywożone do biokompostowni, która powstała w ramach budowy spalarni śmieci. Odpady na osiedlach objętych pilotażem są odbierane przez miejską spółkę ProNatura. Niebieski worek z papierem należy wystawić przed posesję w dniu wywozu odpadów segregowanych. Bioodpady w pojemniku brązowym będą odbierane w terminie wywozu odpadów zielonych.

Warto dodać, że już od 1 stycznia 2020 nowy system segregacji odpadów będzie obowiązywał na terenie całego miasta.

0 0 votes
Article Rating
Segregacja śmieci po nowemu. Co się zmieni od 1 stycznia? [INFOGRAFIKA]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments